آیا اعتیاد ژنتیکی است یا انتخابی؟

آیا اعتیاد ژنتیکی است یا انتخابی؟

اعتیاد بستگی به چه چیزایی دارد؟

در مطلب زیر در مورد اعتیاد صحبت شده است و این سوال مطرح شده است که آیا اعتیاد بستگی به ژنتیک دارد یا انتخابی می باشد که در زیر به این سوال جواب داده شده است.

وقتی می‌گوییم که یک کودک از نظر ژنتیکی مستعد اعتیاد است، لزوما به این معنا نیست که او قطعا معتاد خواهد شد. در واقع،‌ معنایش این است که اگر او در معرض مواد مخدر قرار بگیرد، احتمال اعتیادش بیشتر از دیگران است. برخی متخصصان معتقدند که باید اعتیاد را مثل آلرژی درک کنیم.

یعنی فرد در مرحله اول، باید مستعد ابتلا به آن باشد و همین موضوع فرد را آسیب‌پذیر می‌کند. در مرحله دوم، فرد باید در معرض تماس با آن ماده مخدر قرار بگیرد تا بعد یاد بگیرد چطور به آن معتاد شود. بسیاری از متخصصان درباره این مساله توافق دارند که ژنتیک و رفتارهای پذیرفته‌شده،

هر دو، در اعتیاد نقش دارند. با این‌حال،‌ این دو طرز فکر، به دو رویکرد متفاوت برای درمان اعتیاد ختم می‌شود. استدلال‌هایی در این زمینه وجود دارد که می‌گوید اعتیاد نوعی انتخاب اخلاقی است و به همین دلیل بخشی از متخصصان آن را به‌عنوان یک مشکل رفتاری درک و مطرح می‌کنند. این مکتب فکری از این ایده حمایت می‌کند که وقتی کسی مبتلا به اعتیاد تشخیص داده شد،

می‌تواند یاد بگیرد که رفتارش را اداره کند و مصرف ماده مخدر را کاهش دهد. کسانی که به نقش اصلی ژن‌ها باور دارند، بیشتر تمایل دارند که بگویند وراثت در این مساله نقش موثر دارد و زمانی که کسی یک بار معتاد شود، دیگر همیشه معتاد است و تقریبا نمی‌شود این نوع اعتیاد را مدیریت کرد.