اشتباهات مادرانه برای شمع مجلس شدن کودکانشان

ارسال شده در ۱۵ مهر ۱۳۹۶ توسط با موضوع سبک زندگی

اشتباهات مادرانه برای شمع مجلس شدن کودکانشان

 

از اشتباهات مادرانه چه میدانید

مطلب زیر اختصاص دارد به اشتباهات مادرانه که در مهمانی ها و جمع های خانوادگی انجام میدهند مادران دوست دارند در مهمانی ها فرزندانشان را به شمع های مجلس تبدیل کنند .

كودك‌آزار نباشید اشتباهات مادرانه

می‌خواهید فرزندتان شمع مجلس باشد و با نمایش چیزهایی كه تازه یاد گرفته است توجه همه را به خود جلب كند؟ برای رسیدن به این هدف، به محض آمدن ‌مهمان‌ها از او می‌خواهید حركات ورزشی كه تازه یادگرفته را انجام دهد یا آهنگ تازه‌ای كه در كلاس پیانو آموخته را به نمایش بگذارد؟ شاید تصور نكنید كه با این رفتارها، فشار بیش از اندازه‌ای را به فرزندتان تحمیل کرده و با دست خودتان اسباب آزار او را فراهم می‌كنید. اگر نمی‌خواهید كودك‌آزار باشید، بهتر است از تلاش برای به نمایش گذاشتن مهارت‌های فرزندتان دست‌ بردارید و به او اجازه دهید كه در صورت تمایل خودش، آموخته‌هایش را با دیگران به اشتراك بگذارد.

 

با دیگران مقایسه‌اش نكنید

یكی از اشتباهات رایج والدین، تشویق بیهوده فرزندان در حضور دیگران و گفتن دروغ بزرگی به نام «تو از همه بهتری» به كودكان است. اما اشتباه رایج دیگری كه از اغلب والدین سر می‌زند، مقایسه توانایی‌های فرزندشان با كودكان دیگر است. چنین والدینی حتی اگر به‌طور مستقیم به فرزندشان این موضوع را گوشزد نكنند، با مضطرب و افسرده نشدن، در روزهای بعد به كودك‌شان فشار بیشتری می‌آورند و برای جبران كاستی‌های فرزندشان، او را هم تحت فشار می‌گذارند. از نظر این والدین رقابت‌جو، ضعیف‌تر بودن بچه‌ها در موردی خاص به معنای بی‌كفایتی خود آنهاست و به همین دلیل برای پاك كردن این برچسب از روی خود به كودك‌شان فشار می‌آورند.

اگر شما هم رد پای چنین حالاتی را در رفتارهای‌تان می‌بینید، از همین امروز برای پذیرفتن نقاط قوت و ضعف فرزندتان تلاش كنید و بیشتر از توانایی‌هایش از او انتظار نداشته باشید. البته گاهی با وجود همه تلاش‌های شما برای كنترل خود، حاضر شدن در جمع مادران رقابت‌جو باعث می‌شود كه هوای مقایسه كردن فرزندتان و برتر جلوه دادن او به سرتان بزند اما بهتر است در این شرایط مچ خود را بگیرید و به خود اجازه ندهید كه وارد بازی این مادرها شده و به‌خاطر آنها فرزندتان را تحت فشار قرار دهید.

 

نگذارید دیگران تربیتش كنند اشتباهات مادرانه

هرگز عنان تربیت فرزندتان را به دست دیگران ندهید و با جلو انداختن صاحبخانه، برای حل كردن مسئله تلاش نكنید. كودك شما باید بداند كه بزرگ‌ترین قدرت برای مهار كردن رفتارهایش شما هستید و قرار نیست به‌خاطر حرف دیگران روی صلاحدید شما پابگذارد. گذشته از این، شاید همه توصیه‌هایی كه دیگران برای كنترل رفتار فرزندتان می‌كنند و پیشنهادهایی كه به شما برای بیرون آمدن از بحران می‌دهند، به صلاح شما و فرزندتان نباشد یا با شرایطی كه در آن قرار دارید، سازگار نباشد. پس با كمك یك روانشناس كودك، راه درست برای حل مشكل را تشخیص دهید و به دیگران برای تغییر آن فرصت ندهید.

 

نگذارید در كارتان دخالت كنند اشتباهات مادرانه

اینكه دیگران برای تربیت كردن فرزند شما پا پیش بگذارند، می‌تواند بسیار آزار‌دهنده باشد اما تلاش آنها برای شكستن قانون‌های تربیتی شما هم گاهی می‌تواند به همین اندازه آزار‌دهنده جلوه كند. اگر اعضای خانواده یا دوستانی كه به خانه‌شان رفته‌اید، بدون توجه به حساسیت‌های شما برای رد شدن از قانون‌های تربیتی‌تان تلاش می‌كنند، تنها چاره پیش‌روی‌تان قاطع بودن و گوشزد كردن حساسیت‌های‌تان به آنهاست. اگر فرزند شما حق ندارد روی مبل بپرد، حتی در صورتی كه صاحبخانه با این رفتار مشكلی نداشته باشد، نباید به او اجازه این كار را بدهید و اگر گفتن برخی جملات جزء خط قرمزهای‌تان است، نباید به اطرافیان‌تان اجازه دهید كه به فرزند شما در گذشتن از این خط قرمزها كمك كنند.
در بسیاری مواقع، استدلال اطرافیان این است كه «بگذارد بچه در خانه ما راحت باشد!» اما به آنها گوشزد كنید كه برخی قوانین قابل عبور نیستند و فرزند شما درهر كجایی باید به آنها پایبند باشد. گاهی دلخور شدن دیگران، آسیبی كمتر از گیج شدن فرزندتان به‌خاطر ناپایدار بودن قوانین تربیتی را همراه می‌آورد.

 

انعطاف‌پذیر باشید اشتباهات مادرانه

هم شما می‌دانید و هم فرزندتان باید بداند كه همه قوانین هم‌ارزش نیستند. شاید سر زدن به كمدهای صاحبخانه، از جمله قوانینی باشد كه فرزندتان حق عبور از آنها را ندارد اما مسلما كمی دیر و زود شدن ساعت خوابش نمی‌تواند در گروه چنین قانون‌هایی جا بگیرد. پس در مورد قوانینی كه رعایت نشدن‌شان آسیب چندانی را همراه نمی‌آورد، انعطاف‌پذیر باشید و به‌خاطر كمی دیر شدن (نه تا نیمه‌شب به تاخیر افتادن) ساعت خواب كودك‌تان یا تلاشش برای غذا نخوردن در ‌مهمانی، زمین و زمان را به هم نریزید.
نمی‌گوییم در همه ‌مهمانی‌ها از این قوانین صرف‌نظر كنید اما بپذیرید كه گاهی انعطاف‌پذیری به شما قدرت بیشتری برای كنترل شرایط می‌دهد اما در صورتی كه فرزندتان را می‌شناسید و می‌دانید كه دیر شدن ساعت خواب یا به تاخیر افتادن زمان غذا خوردنش او را بدقلق و كنترلش در حضور دیگران را سخت می‌كند، برای رعایت نظم همیشگی در این موارد تلاش كنید و به توصیه‌های دیگرانی كه شرایط شما و فرزندتان را نمی‌دانند، اهمیت ندهید.

 

مجبورش نكنید از همه عذرخواهی كند اشتباهات مادرانه

درست است كه كودك شما باید مسئولیت رفتارهایش را بر عهده بگیرد و در صورت اشتباه كردن از كسانی كه خسارت دیده‌اند عذرخواهی كند اما به محض دیدن اشتباه و لغزش فرزندتان، او را مجبور به عذرخواهی نكنید و غرورش را در مقابل دیگران نشكنید. بچه‌هایی كه مدام مجبور می‌شوند به‌خاطر هر اشتباه ساده‌ای از دیگران عذرخواهی كنند، اعتماد به نفس‌شان پایین می‌آید و تصور می‌كنند كه تك‌تك رفتارهای‌شان اشتباه و آسیب‌زننده است.

 

شرمنده نشوید

نگذارید شرمندگی كه به‌خاطر رفتارهای فرزندتان سراغ‌تان می‌آید، توان نشان دادن واكنش درست را از شما بگیرد. می‌دانیم در موقعیت سختی قرار دارید اما به‌خاطر خوش‌آمد دیگران، واكنشی به رفتارهای فرزندتان نشان ندهید كه بعدها به‌خاطرش احساس گناه كنید. اگر به هیچ طریق از پس كنترل رفتارهای كودك‌تان برنمی‌آیید به جای تلاش برای فهماندن مشكل به او برای مهار كردن موقتی‌اش تلاش كنید یا با كوتاه كردن زمان ‌مهمانی، امكان بروز مشكلات شدیدتر را فراهم نكنید.

 

روش‌تان را تغییر ندهید اشتباهات مادرانه

با تغییر دادن مداوم روش تربیتی‌تان ماجرا را پیچیده‌تر نكنید. اگر روش خاصی را برای كنترل فرزندتان در نظر گرفته‌اید و نسبت به درست بودنش مطمئن هستید حتی در حضور دیگران هم به آن روش پایبند باشید در غیر این صورت، فرزندتان گیچ و سردرگم خواهد شد و از حضور دیگران به عنوان ابزاری برای در دست گرفتن كنترل و نشان دادن رفتارهای نادرست استفاده خواهد كرد پس نگذارید روی نقطه ضعف شما دست بگذارد و حضور دیگران را به عنوان مجوزی برای سرپیچی كردن از قوانین و در دست گرفتن قدرت تلقی كند.

مطالب مشابه

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید ...

عضویت در خبرنامه‌ی روزنه آنلاین

آسم آشپزی آلرژی آلزایمر آکاایران اس ام اس استرس اضافه وزن افسردگی انواع آش انواع املت انواع بیماری انواع تعبیر خواب انواع خوراک انواع خورش انواع دسر انواع سالاد انواع سرطان انواع سس انواع سوپ انواع شیرینی انواع ضرب المثل انواع نان انواع پلو انواع پیتزا انواع کباب انواع کوفته انواع کوکو انواع کیک ایدز بارداری بازیگران ایرانی باشگاه خبرنگاران بیماری ترامپ تعبیر خواب تناسب اندام جملکس جنسی جنین خانه مدرن خبرآنلاین خواب دوران بارداری دکوراسیون دکوراسیون منزل دیابت دیابت نوع 2 دیزاین ناخن رابطه رابطه جنسی رابطه زناشویی رنگ مو رژیم غذایی رکنا زندگی زندگی مشترک سالاد سایت آشپزی سبزیجات سرطان سکته مغزی سیمرغ سیگار ضرب المثل ضرب المثل فارسی طب سنتی طراحی ناخن طراحی ناخن 2019 طرز تهیه انواع آش طرز تهیه انواع خوراک طرز تهیه انواع خورش طرز تهیه انواع دسر طرز تهیه انواع سالاد طرز تهیه انواع سوپ طرز تهیه انواع شیرینی طرز تهیه انواع نان طرز تهیه انواع پلو طرز تهیه انواع کباب طرز تهیه انواع کوکو طرز تهیه انواع کیک عاشقانه علم ورزش عکس عکس بازیگران عکس عاشقانه عکس نوشته عکس پروفایل عید نوروز غذای ترکیه غذای رژیمی لاغری لباس مجلسی ماهی مدل آرایش چشم مدل دکوراسیون منزل مدل رنگ مو مدل رنگ مو 2019 مدل طراحی ناخن مدل مو مدل مو مردانه مدل مو پسرانه مدل چیدمان منزل مدل کفش مجلسی مدل کیف مدل کیف دخترانه اسپرت مدل کیف دستی مدل کیف زنانه مرغ میل جنسی نمناک نمکستان ورزش وزن ویتامین D پارکینسون پوست چاقی کاهش وزن کفش مجلسی

©روزنه آنلاین / استفاده از مطالب سایت روزنه آنلاین فقط با ذکر منبع و درج لینک مجاز می باشد

طراحی سایت و سئو : < a href="http://panab.ir" >پاناب