بدترین کارگردان جهان، به دلایل مالی کارش را ترک کرد!

بازنشستگی اووه بول، بدترین کارگردان دنیا

منتقدان فیلم سراسر دنیا بالاخره می‌توانند نفسی راحت بکشند، حداقل به خاطر اینکه دیگر این خطر وجود ندارد که یک کارگردان عصبانی با مشت دندان‌های شان را خرد کند. چون اووه بول (Uwe Boll) کارگردان جنگجوی آلمانی که بارها بدترین کارگردان دنیا لقب گرفته کارش را ترک کرده است.

بازنشستگی اووه بول، بدترین کارگردان دنیا
بازنشستگی اووه بول، بدترین کارگردان دنیا

به نقل از گاردین، بعد از یک مسیر حرفه‌ای کاری طولانی که به بیش از یک چهارم قرن پیش بازمی گردد و شامل بیش از ۳۰ فیلم سینمایی می‌شود، اتفاق جالبی سال ۲۰۰۶افتاد و طی آن او منتقدانش را به رینگ بوکس دعوت کرد و رسما آن‌ها را با مشت‌هایش ناک اوت کرد و یک جایزه تمشک طلایی هم برای «بدترین مسیر حرفه‌ای کاری» در سال ۲۰۰۹ دریافت کرد. حالا همه چیز همینجا به پایان می‌رسد.

این فیلمساز که در کانادا زندگی می کند و مدت هاست حتی با وجود اینکه فیلم‌هایش پشت سر هم در باکس آفیس شکست می خورند و حتی نمی توانند خرج ساخته شدن شان را هم در بیاورند، در بازه ای طولانی از قوانین معافیت مالیاتی آلمانی استفاده کرد تا به کار خود ادامه دهد، حالا به خاطر کاهش شدید فروش ویدیوهای خانگی، اعلام کرد بازنشسته می‌شود.

این کارگردان که متخصص ساختن اقتباس‌های سینمایی از بازی های ویدیویی است؛ آن هم با کیفیتی که حتی تمام هواداران بازی‌ها هم از آن‌ها متنفر می شوند، به روزنامه مترو تورنتو گفت: «بازار مرده است. دیگر نمی‌توان پولی از فیلم ها درآورد چون بازار جهانی دی وی دی و بلوری در سه سال گذشته ۸۰ درصد سقوط کرده است. دلیل حقیقی اش این است که دیگر توان مالی فیلم ساختن را ندارم.»

اما بول نتوانست تحمل کند که بدون یک بار دیگر تکه انداختن به منتقدانش از صحنه کنار برود. او گفت: «شاید حالا که من دیگر فیلم نمی‌سازم آن ها به خودشان زحمت بدهند واقعا به تماشا فیلم ها بنشینند و کارشان را با «پستی» سال ۲۰۰۵ و فیلم‌های ۱۰ سال اخیر آغاز کنند. متوجه خواهند شد که آن ها فیلم‌های بسیار جذابی بودند و فیلم‌هایی بودند که به نظر من خیلی با عقل جور درمی آمدند و حرف هایی برای زدن داشتند. آن ها استحقاقش را داشتند که بیشتر از این ها درباره شان صحبت شود.» / ستاره ها