خانه تکانی و اصولش را جدی بگیریم

خانه تکانی و اصولش را جدی بگیریم
در ماه اسفند، همه ی ما به نوعی برای عید نوروز، آماده میشویم. اولین نشانه ی این آماده شدن، خانه تکانی است. خوب است تمام نکات امنیتی را رعایت کنیم تا دچار پشیمانی و مشکل نشویم.

باید تمام کارها را محطاطانه انجام بدهیم تا یک نوروز پر از شادی و عشق پیش رو داشته باشیم.

استفاده از نردبان‌های استاندارد به جای چهارپایه

سقوط از ارتفاع از حوادثی است که تعداد آن در روزهای پایانی سال افزایش می‌یابد . برای نظافت پنجره‌ها و سقف‌ها باید از نردبان‌های استاندارد و ۲طرفه و چهارپایه‌هایی که سطح اتکای مطمئنی دارند استفاده کرد و از بالا رفتن روی نرده یا قرنیز خودداری کرد.
از نردبان‌های ایمن دو طرفه که توسط زنجیر یا طناب به هم وصل شده‌اند استفاده کنید. چنانچه از نردبان یک طرفه استفاده می‌کنید، شیب مطمئن به نردبان بدهید و انتهای نردبان را با کفشک‌های لاستیکی ثابت کنید.
از قرار دادن شی یا هر چیز دیگر به منظور افزودن ارتفاع به نردبان یا قرار دادن آن روی چهارپایه خودداری کنید. علاوه بر این هنگام بالا رفتن از نردبان از هر دو دست استفاده کنید.
استفاده از یک دست و همراه داشتن وسیله ای دیگر مانند سطل یا .. خطرناک است و احتمال سقوط را زیاد می‌کند. در واقع استفاده از نردبان و چهارپایه برای انجام کار طولانی در ارتفاع، مناسب نیست و باید از سکوی کار استفاده شود.

استفاده همزمان از شوینده‌های اسیدی

مسمومیت‌ با موادشوینده یکی از حوادث رایج خانه تکانی در روزهای پایانی سال است که گاهی اوقات با اتفاقات ناگوار و جبران‌ناپذیری همراه می‌شود.
بیشتر ‌مسمومیت‌ها در آستانه نوروز مربوط به مواد شوینده و بهداشتی است که ناشی از استفاده همزمان شوینده‌های اسیدی در محیط‌های دربسته است.
در همین خصوص می‌توان به استفاده ازجوهرنمک و سفید کننده‌ها در نظافت محیط‌های دربسته و کوچک مثل حمام و سرویس‌های بهداشتی اشاره کرد.
این کار منجر به آزاد شدن گازهایی مثل اسیدکلرامین در فضا شده که استنشاق آن باعث تحریک بافت تنفسی مانند ریه‌ها و حنجره می شود و استفاده و تداوم این مواد به همراه آب گرم اثر منفی آن را دوچندان می‌کند.
استنشاق آن نیز باعث التهابات ریوی شده و گاهی اوقات در افرادی که سابقه آسم و تنگی نفس دارند، می‌تواند منجر به خطر مرگ شود؛ تا جایی که سال گذشته حدود 93 مورد بستری ناشی از مسمومیت با موادشوینده در بیمارستان لقمان ثبت شده بود.

ریختن آب روی کلید، پریز و سیم برق

شستشو و نظافت وسایل خانه از بندهای مهم و اصلی خانه‌تکانی است اما وقتی پای این نظافت به لوازم برقی مانند لوستر، چراغ، کلید و پریز باز می‌شود، خانه تکانی خطر دیگری نیز به همراه خواهد داشت؛
خطر برق گرفتگی. یکی از علل شایع برق گرفتگی در روزهای پایانی سال، عدم رعایت اصول ایمنی هنگام نظافت لوازم برقی است.
اگر در روزهای خانه تکانی تصمیم به تمیز کردن یک وسیله برقی گرفتید، یادتان باشد که پیش از شروع به نظافت، ابتدا برق آن وسیله برقی را قطع کنید.
حواس‌تان به این نکته باشد که لوازم برقی به هیچ وجه نباید با آب تماس داشته باشند. از ریختن آب بر روی کلید، پریز و سیم برق هم خودداری کنید.