خونریزی از گوش به چه دلایلی رخ می دهد؟ بررسی علل و راه های درمان

ارسال شده در ۱۴ آذر ۱۳۹۶ توسط با موضوع سلامت و پزشکی

خونریزی از گوش به چه دلایلی رخ می دهد؟ بررسی علل و راه های درمان

خونریزی از گوش می تواند برای یک فرد بسیار هشدار دهنده باشد. بسیاری از چیزها باعث می شود که شما خونریزی از گوش داشته باشید. به جز مواردی که فرد مطمئن باشد که برش سطحی باعث خونریزی از گوشش شده است، باید به یک پزشک متخصص صحبت تا علت خونریزی را تشخیص داده و به درمان بپردازد.

آناتومی گوش

گوش، مسئول شنوایی و کمک به تنظیم تعادل است. آناتومی گوش به گوش بیرونی، میانی و داخلی تقسیم می شود.

گوش بیرونی از پینا یا سوزنی تشکیل شده است که خارج از قسمت گوش است. کانال شنوایی خارجی گوش بیرونی را به گوش میانی متصل می کند.

پرده گوش ، گوش بیرونی را از گوش میانی جدا می کند. گوش میانی، که به عنوان حفره تمپان شناخته می شود، از سه استخوان متصل به نام اسفنج ها و یک کانال به پشت بینی شناخته شده که نام لوله یونانی است.

لایه ی بیرونی گوش؛ موج های صوتی را به گوش داخلی انتقال می دهند. لوله باریکی که شیپور یا لوله استاش نام دارد و با موکوس پوشانده شده است، فشار را در گوش میانی تنظیم می کند تا صدا بتواند به درستی انتقال یابد.

علل خونریزی از گوش

هر یک از موارد زیر ممکن است باعث خونریزی گوش شود:

♦ صدمات پوستی گوش

♦ آسیب یا ترومای سر

♦ عفونت گوش

♦ سر و صدای خیلی زیاد

♦ باروتروما، یا تغییرات فشار در هواپیما یا در حین غواصی

♦ سرطان گوش

♦ وارد کردن یک شی در کانال گوش

خونریزی از گوش خارجی معمولا به علت زخم سطحی پوست مانند بریدن یا صدمه دیدن رخ می دهد. خونریزی عمیق در گوش می تواند به علت سایر شرایط ایجاد شود.

خونریزی از گوش به چه دلایلی رخ می دهد؟ بررسی علل و راه های درمان

صدمات پوستی و سطحی گوش

ایجاد یک ضایعه کوچک به پوست، مانند برش یا زخم، می تواند باعث بروز خونریزی در گوش شود. در این مورد، احتمالا علائم دیگری وجود نخواهد داشت جز درد جزئی در محل آسیب.

آسیب پوست نیز ممکن است رخ دهد، اگر فرد از گوش پاکن استفاده می کند یا سعی می کند تا موهای گوش را خیلی تمیز کند. سر و صدای شدید یا آلودگی صوتی نیز ممکن است خونریزی ایجاد کند.

وارد کردن یک شی در گوش

وارد کردن یک شی در گوش اغلب برای بزرگسالان کمتر اتفاق می افتد و در کودکان قابل توجه تر است. کودکان بیشتر، اجسام را داخل گوش خود فرو می کنند.

ورود هر جسم در گوش، از جمله حشرات کوچک، می تواند خونریزی، عفونت و ناراحتی ایجاد کند. به طور معمول، درد گوش زمانی حل می شود که جسم خارجی دیگر درون گوش نباشد.

 

آسیب وارد شدن به سر

آسیب های شدید و یا ضربه به سر باعث ایجاد خونریزی از گوش می شود. این نوع صدمات اغلب به علت تصادف، سقوط یا صدمه ورزشی است. در مواردی که خونریزی از گوش همراه با آسیب سر است، فرد ممکن است به ضربه مغزی دچار شده باشد.

علائم سکته مغزی میتواند شامل موارد زیر باشد:

♦ سردرد

♦ صدای زنگ در گوش

♦ سرگیجه

♦ تهوع و استفراغ

♦ گیجی

♦ از دست دادن موقت حافظه

♦ خیره ماندن به یک سو

♦ فراموشی

♦ خستگی

♦ تحریک پذیری

♦ بی خوابی

خونریزی از گوش پس از یک آسیب به سر می تواند منجر به خونریزی مغزی یا سایر آسیب های جدی شود، به همین دلیل فرد نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

خونریزی از گوش به چه دلایلی رخ می دهد؟ بررسی علل و راه های درمان

عفونت گوش

عفونت گوش در کودکان بیشتر از بزرگسالان رایج است، اما این عفونت می توانند در افرادی که در هر سنی هستند را تحت تاثیر قرار دهند.

این عفونت ها می تواند در هر بخشی از گوش رخ دهد. عفونت گوش داخلی و بیرونی علاوه بر علائم زیر باعث ایجاد خونریزی از گوش می شود:

♦ تب

♦ سردرد

♦ قرمزی

♦ خروج موادی از گوش

♦ ورم گوش

♦ درد گوش

♦ تغییرات شنوایی

♦ گردن درد

باروتروما

احساس فشار در گوش به عنوان تغییرات ارتفاع، شایع است. باروتروما یک آسیب شدیدتر به گوش است که به علت تغییرات سریع در فشار و ارتفاع از فعالیت هایی مانند غواصی یا پرواز است.

علاوه بر خونریزی از گوش، علائم باروتروما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

♦ درد گوش

♦ فشار در گوش

♦ از دست دادن شنوایی

♦ سرگیجه

♦ صدای زنگ در گوش

سرطان گوش

سرطان گوش نادر است و می تواند در هر بخشی از گوش رخ دهد. اکثریت موارد سرطان گوش نتیجه سرطان پوست در گوش خارجی است. حدود ۵ درصد سرطان پوست بر روی گوش وجود دارد.

با این حال، افراد مبتلا به عفونت های مزمن گوش که برای ۱۰ سال یا بیشتر در آنها ادامه می یابند، خطر ابتلا به سرطان را در گوش میانی یا داخلی افزایش می دهند. اگر فرد مبتلا به سرطان گوش میانی یا درونی باشد ممکن است خونریزی و علائم زیر را تجربه کنند:

♦ از دست دادن شنوایی

♦ گوش درد

♦ تورم غدد لنفاوی

♦ فلج جزئی بخشی از صورت

♦ زنگ در گوش

♦ سردرد

خونریزی از گوش به چه دلایلی رخ می دهد؟ بررسی علل و راه های درمان

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

پزشک باید تمام موارد خونریزی داخل گوش را برای اطمینان از درمان مناسب ارزیابی کند.

اگر یک فرد خونریزی گوش را به دلیل یک آسیب سر، تروما یا آسیب ورزشی و صدمات تجربه کند، به مراقبت اورژانس فوری نیاز دارند. آنها ممکن است خونریزی مغزی، سایر آسیب های جدی در گوش و یا ضربه مغزی داشته باشند.

در موارد خونریزی گوش، ناشی از عفونت گوش خارجی یا آسیب جزئی، فرد باید برای تشخیص و درمان مناسب، یک پزشک را ببیند.

خونریزی گوش ناشی از یک برش سطحی یا یک جسم از گوش خارج ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز نداشته باشد.

با این حال، اگر کسی در معرض مشکلات شنوایی قرار گیرد و براحتی نتواند بشنود، باید به پزشک مراجعه کند.

نشانه های عفونت مانند درد، قرمزی، تورم، تب، نیز به مراقبت های پزشکی نیاز دارند.

تشخیص و درمان

یک پزشک خونریزی گوش را بر اساس یک معاینه بصری و علائم بروز داده شده تشخیص می دهد. یک پزشک می تواند آزمایش های تصویربرداری را برای تأیید صدمات و یا اختلال در گوش، سفارش دهد.

درمان خونریزی گوش بستگی به شدت و علت آن دارد. درمان های معمول عبارتند از:

♦ آنتی بیوتیک ها برای عفونت گوش

♦ محافظت گوش از وارد شدن آب

♦ داروهای ضد التهابی و ضد درد

عوارض جانبی خونریزی از گوش

اگر علت اصلی خونریزی جزئی است و به سرعت درمان می شود، ممکن است هیچ عوارض پایدار وجود نداشته باشد. با این حال، برخی از عفونت ها یا آسیب های شدید گوش ممکن است عوارض طولانی مدت داشته باشند.

این عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:

♦ افت میزان شنوایی

♦ مشکلاتی در حرکت دادن زبان

♦ شنیدن زنگ دائمی در گوش

♦ سردرد

♦ مشکلات تعادل

♦ سرگیجه

♦ سوراخ دائمی در گوش

به طور کلی، خونریزی گوش ، تا زمانی که افراد درمان سریع و مناسب را دریافت می کنند، بدون عوارض طولانی حل می شوند.

در موارد عفونت یا آسیب شدید، فرد ممکن است، شنوایی خود را از دست بدهد و مسائل مربوط به عدم تعادل بروز کند.

خونریزی ناشی از برش سطحی یا آسیب کوچک به گوش خارجی ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز نداشته باشد. با این حال، برای هر خونریزی در کانال گوش، بهتر است برای دیدن یک پزشک برای تشخیص و درمان مراجعه شود.

مترجم: فرزانه پاشایی

پست اختصاصی روزنه آنلاین – هرگونه کپی برداری با ذکر نام روزنه آنلاین مجاز می باشد.

مطالب مشابه

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید ...

عضویت در خبرنامه‌ی روزنه آنلاین

آسم آشپزی آلرژی آلزایمر آکاایران ازدواج اس ام اس استرس اضافه وزن اعتیاد افسردگی ام اس انواع آش انواع املت انواع بیماری انواع تعبیر خواب انواع خوراک انواع خورش انواع دسر انواع سالاد انواع ساندویچ انواع سرطان انواع سس انواع سوپ انواع شیرینی انواع ضرب المثل انواع ماهی انواع مرغ انواع نان انواع پلو انواع پیتزا انواع کباب انواع کوفته انواع کوکو انواع کیک ایدز بارداری بازیگران ایرانی باشگاه خبرنگاران بیماری بیماری قلبی ترامپ تعبیر خواب تناسب اندام جملکس جنسی جنین خانه مدرن خبرآنلاین خواب دارو درمان آلزایمر دوران بارداری دکوراسیون دیابت دیابت نوع 2 رابطه رابطه جنسی رابطه زناشویی رژیم رژیم غذایی رکنا زندگی زندگی زناشویی زندگی مشترک سالاد سایت آشپزی سبزیجات سرطان سوپ سکته مغزی سیمرغ سیگار ضرب المثل ضرب المثل فارسی طرز تهیه انواع آش طرز تهیه انواع املت طرز تهیه انواع خوراک طرز تهیه انواع خورش طرز تهیه انواع دسر طرز تهیه انواع سالاد طرز تهیه انواع سوپ طرز تهیه انواع شیرینی طرز تهیه انواع نان طرز تهیه انواع پلو طرز تهیه انواع پیتزا طرز تهیه انواع کباب طرز تهیه انواع کوفته طرز تهیه انواع کوکو طرز تهیه انواع کیک عاشقانه علم ورزش عکس عکس بازیگران عکس عاشقانه عکس نوشته عید نوروز غذای رژیمی فال فال روزانه فیتنس مگزین لاغری ماهی مدل طراحی ناخن مدل کیف زنانه مرغ مغز مواد غذایی میل جنسی نمناک نمکستان ورزش وزن ویتامین D پارکینسون پوست چاقی کاهش میل جنسی کاهش وزن کفش مجلسی

©روزنه آنلاین / استفاده از مطالب سایت روزنه آنلاین فقط با ذکر منبع و درج لینک مجاز می باشد