6 ماده غذایی خواب آور که با خوردن آن ها احساس خستگی می کنیم

مواد غذایی خواب آور و کاهش دهنده انرژی

به گزارش روزنه، همگی ما این تجربه را داشته ایم که گاهی با خوردن بعضی مواد غذایی، احساس خستگی کرده ایم. به نظر می رسد این مواد، خوراکی های مفیدی هستند، که البته همینطور است، اما چرا بعد از خوردن آن ها احساس خواب آلودگی و از دست دادن انرژی کرده اید؟ در ادامه شما را با 6 ماده غذایی خواب آور آشنا می کنیم. با پا به سن همراه باشید:

1.پاستا:
بله، کربوهیدرات باعث افزایش انرژی ما می شود اما خوردن کربوهیدرات های تصفیه شده مانند ماکارونی (پاستا) باعث افزایش قند شده و در نتیجه سطح انسولین را کاهش می دهد و منجر به خستگی و ضعف می شود. همچنین به خوراکی هایی مانند نان سفید، شیرینی ها و کلوچه ها، و غذاهای فراوری شده می توان اشاره کرد که شکر و آرد زیاد این مواد غذایی باعث خواب آلودگی می شود.

پاستا
پاستا

2. موز :
میوه ای سرشار از پتاسیم است که به عملیات عصبی و سلامت قلب کمک می کند، اما این میوه همچنین دارای مقدار زیادی منیزیم است، منیزیم، ماده معدنی موردنیاز بدن است که منجر به خواب آلودگی می شود. این ماده به آرامش بخش بودن شهرت دارد.

موز
موز


3. گوشت قرمز:

سرشار از آهن است که یک تقویت کننده انرژی نیز باشد اما از طرفی، دارای سطح بالای چربی نیز می باشد. گوشت با چربی زیاد، محصولات لبنی، پیتزا و سس های خامه ای، مواد غذایی هستند که بعد از خوردن آن ها احساس سنگینی می کنیم، زیرا این مواد سرشار از چربی اند و هضم آن ها در دستگاه گوارش، زمان بر می باشد. هنگام هضم چربی در بدن، لازم است انرژی بیشتری به دستگاه گوارش فرستاده شود و همین امر باعث ایجاد خستگی در ما می شود.

گوشت قرمز
گوشت قرمز

4. گیلاس:
منبع طبیعی ملاتونین است، ملاتونین، هورمونی در بدن است که کیفیت خواب را بهبود می بخشد. خوردن مدام گیلاس سبب بهبود چرخه طبیعی خواب و تنظیم ریتم شبانه روزی بدن می شود. به افرادی که دچار بی خوابی مزمن هستند، توصیه می شود روزانه دو فنجان آب گیلاس بنوشند تا بی خوابی شان تا حد زیادی بهبود یابد.

گیلاس
گیلاس

5.سالمون:
منبع غنی پروتئین و اسیدهای چرب امگا 3 می باشد. همچنین ماهی آزاد و هالیبوت (نوعی ماهی پهن بزرگ) غنی از ویتامین B6 می باشد که به هورمون ملاتونین، که مرتبط با خواب است، کمک می کند.اگر کسی دچار کمبود انرژی در بدن است و می خواهد به اوج انرژی برسد، توصیه می شود هنگام شب، سالمون مصرف کند که باعث آرامش و افزایش انرژی روزانه می شود.

سالمون
سالمون

6.کاهو:
شاید باور نکنید اما کاهو مشابه مواد مخدر دارای خواص آرامبخشی است که مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. این ماده مخدر داخل کاهو، لیکوتین نام دارد که طبق مطالعات انجام شده خاصیت آرام بخشی و ضد درد دارد.

کاهو
کاهو

اختصاصی روزنه