ابتلا به خونریزی مغزی با مشکلات دهان و دندان

ابتلا به خونریزی مغزی با مشکلات دهان و دندان

به دنبال کشف علت خونریزی مغزی محققین پی به ارتباط این عارضه با مشکلات دهان و دندان بردند. به عقیده آن ها نوعی باکتری خاص در این زمینه نقش مهمی ایفا میکند. همانطور که به عقیده انجمن قلب آمریکا بیماری لثه و امراض قلبی و عروقی نیز با هم ارتباط دارند.

محققان می‌گویند کسانی که خون‌ریزی داخل مغزی (نوع عمده سکته مغزی) را تجربه می‌کنند، بیشتر از دیگران با یک احتمال عجیب مواجه هستند. براساس گزارشی که در مجله Scientific Reports منتشر شده است، احتمال وجود باکتری خاصی به‌نام cnm-positive S. mutans در بزاق کسانی که سکته مغزی می‌کنند، بیشتر از دیگران است. وقتی محققان مطالعه و آزمایش را روی بیماران دیگری ادامه دادند که انواع دیگر سکته مغزی را تجربه کرده بودند،مشخص شد که این باکتری فقط در بزاق ۶ درصد از آنان وجود دارد. مسئولان مطالعه بر این باورند که باکتری cnm-positive S. mutans علاوه بر ایجاد مشکلات برای بهداشت دهان و دندان مثل بیماری لثه و پوسیدگی دندان‌ها، می‌تواند عواقب خطرناک دیگری داشته باشد. در واقع، این باکتری به آن رگ‌های خونی می‌چسبد که بر اثر افزایش سن ضعیف شده‌اند و چون بیشتر به رگ‌های داخل مغز سرایت می‌کند، درنهایت باعث خون‌ریزی مغزی می‌شود.

در حالی که انجمن قلب آمریکا (AHA)، ارتباط بین بیماری لثه و بیماری قلبی را تصدیق می‌کند، اما رسما اعلام نکرده است یکی از آن‌ها مستقیما باعث ابتلا به بیماری دیگر می‌شود. با این‌حال، تحقیقات محققان دانشگاه فلوریدا، نکات جالبی دارد. این مطالعه نشان می‌دهد که همان باکتری خاصی که باعث بیماری لثه می‌شود، می‌تواند در بیماری قلبی هم نقش داشته باشد. در واقع، این باکتری، عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی مثل افزایش سطح کلسترول خون و التهاب را بیشتر می‌کند.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *