اثرات برنج بیشتر است در اضافه وزن یا نان

اثرات برنج بیشتر است در اضافه وزن یا نان؟

اثرات برنج بیشتر است در اضافه وزن یا نان

قابل توجه دوستانی که دنبال کاهش وزن هستند و می خواهند بدانند که برنج در چاقی نقش بیشتری دارد یا نان ؟ محققان با بیان ارزش غذایی این دو ماده اصلی غذایی به این سوال پاسخ داده اند که اثرات برنج بیشتر است در اضافه وزن یا نان با ما باشید در ادامه مطلب.

اصلا چنین باوری درست نیست و نمی‌توان برنج را چاق‌کننده‌تر از نان دانست. اتفاقا براساس جدول ترکیبات مواد غذایی، ۱۰۰ گرم نان معمولی که از نانوایی تهیه می‌شود، نسبت به ۱۰۰ گرم برنج پخته‌ بدون روغن، کالری بیشتری دارد، اما متاسفانه ما ایرانی‌ها برنج را با مقدار زیادی روغن می‌پزیم و علاقه زیادی به ته‌دیگ‌های چرب داریم. همین موضوع باعث می‌شود کالری برنج نسبت به نان افزایش پیدا کند. در حالی که برنج به‌طور ذاتی کالری کمتری نسبت به نان دارد.ضمن اینکه هیچ ماده غذایی‌ای به تنهایی چاق‌کننده نیست.

اثرات برنج بیشتر است در اضافه وزن یا نان؟

چاقی نتیجه مجموعه کالری‌های دریافتی از مصرف انواع مواد غذایی و آشامیدنی است. حتی برخی افراد از راه نوشیدن مرتب آشامیدنی‌های نامناسب و پرقند، کالری زیادی دریافت می‌کنند و به‌تدریج چاق می‌شوند، بنابراین نمی‌توان یک ماده غذایی را به تنهایی نام برد و گفت این ماده چاق‌کننده است و اگر مصرف نشود، فرد چاق نمی‌شود یا از وزنش کاسته خواهد شد.

موارد موثر در چاقی و تناسب اندام افراد:

نحوه انتخاب غذاها
تعداد وعده‌ها
چگونگی پخت و مصرف
ریزه‌خواری‌ها
میزان ورزش و فعالیت فیزیکی

و… بستگی دارد.

اگر میزان کالری غذاهای مصرفی از هر غذایی حتی غذاهای کم‌کالری، بیشتر از میزان کالری مورد نیاز بدن باشد، کالری اضافی به صورت چربی در بدن ذخیره می‌شود و باعث چاقی و اضافه وزن خواهد شد.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.