اصول ورزش مبتلایان به امراض قندی

اصول ورزش مبتلایان به امراض قندی

 

افراد دیابتی برای ورزش باید از یک سری نکات مهم پیروی کنند ممکن است در حین ورزش قند خون این افراد افت کرده و بیماری آن ها به مراحل خطرناکی برسد به برخی از راهنمایی های متخصصین برای ورزش افراد دیابتی دقت کنید.

افراد دیابتیکی که ورزش می‌کنند، باید بدانند حرکات فیزیکی باعث مصرف زیاد قند خون توسط سلول‌ها می‌شود. همه ورزشکاران باید قبل از اقدام به ورزش، سطح قند خون را با دستگاه‌های خانگی مثل گلوکومتر اندازه بگیرند. چون افزایش یا کاهش قند خون موانع مهمی برای ورزش کردن هستند. قند خون بیشتر از ۲۵۰ -۳۰۰ یا کمتر از ۸۰-۱۰۰ خطرناک است.

از طرفی قبل از ورزش و موقع ورزش باید از یک ماده خوراکی استفاده کنند تا از افت قند خون جلوگیری شود. مصرف مایعات فراوان نیز قبل و حین ورزش توصیه می‌شود. گاهی هم لازم است دوز دارو موقع ورزش کاهش پیدا کند به خصوص افرادی که تحت درمانبا انسولین هستند لازم است دوز انسولین‌شان ( انسولیت کوتاه اثر)قبل از ورزش کاهش پیدا کند که آن هم باید با نظر پزشک باشد. اگر بیماران از انسولین تزریقی استفاده می‌کنند مکان تزریق را با توجه به نوع ورزش باید انتخاب کنند مثلا اگر در ورزش از پاها زیاد استفاده می‌کنند بهتر است همان روز انسولین را در دست تزریق کنند چون عضو فعال باعث جذب سریع انسولین در بافت می‌شود.

اگر هم در یک باشگاه ورزشی برای ورزش ثبت نام کرده‌اید بهتر است مربی خود را از بیماری خود مطلع کنید. ورزش برای بیماران مبتلا به دیابت مفید است چون باعث تعدیل در اشتها، تعادل در وزن و حتی کاهش نیاز به داروهای ضد دیابت می‌شود اما باید با رعایت برخی مسایل و با احتیاط انجام شود.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *