اصول کنترل بر ورزش در سالمندان مبتلا به بیماریهای مزمن

اصول کنترل بر ورزش در سالمندان مبتلا به بیماریهای مزمن

اصول کنترل بر ورزش در سالمندان مبتلا به بیماریهای مزمن:بسیاری از افراد مسن   میتوانند فعالیت  ورزشی  که  با آمادگی جسمانی ارتباط داشته باشد  انجام دهند ولی باید بر ورزش سالمندان همراه با بیماریهای مزمن آنها توجه شود هر سالمندی قادر است ورزش کند و فعالیت و تحرک داشته باشد حتی اگر آنها  در زمانهای قدیم  دچار سکته مغزی شده و یا تازگی  به امراض  قلبی،  فشار خون بالا  یا دیابت مبتلا  شده باشند. 

با این حال این تمرینات برای برخی از مبتلایان به بیماریهای مزمن ممکن است نیازمند تغییرات یا اصلاحاتی بوده و یا لازم است با احتیاط بیشتری انجام شود.

بیماری عروق کرونر، پرفشارخونی، نارسایی قلبی، دیابت نوع دوم، التهاب استخوان و مفاصل، پوکی استخوان و اختلالات شناختی با بالا رفتن سن افراد شیوع بیشتری پیدا می کند.

حداقل حدود ۸۸ درصد سالمندان بالای ۶۵ سال مبتلا به بیماریهای مزمن هستند و در بسیاری موارد این شرایط عملکرد و سلامت آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. تمرینات منظم علاوه بر به تاخیر انداختن بسیاری از این مشکلات می تواند سبب بهبود عملکرد و تاخیر در شیوع بیماری و ناتوانی در این دسته از افراد شود.

با توجه به افزایش شیوع این بیماری ها با بالا رفتن سن ممکن است عواقب بیشتری قابل انتظار باشد. برای سالمندان مبتلا به ناراحتی های گوناگون مربوط به تندرستی انتخاب برنامه تمرینی مناسب ممکن است چالش برانگیز باشد. آنها ممکن است برای دستیابی به اهداف مورد نظر نیازمند شرکت در دو یا سه کلاس مجزا باشند.

تسهیل انجام کاردر اصول کنترل بر ورزش در سالمندان مبتلا به بیماریهای مزمن

هدایت جلسات تمرینی بخش ساده کارتان است. بخش مشکل گرد هم آوردن سالمندان چیدمان اتاق و تدارک وسایل لازم برای کلاس است. گرد هم آوردن سالمندان کاری بسیار زمان بر است به ویژه  اگر تعداد زیادی از آنها از ویلچر استفاده کنند. در زیر نکاتی  ارائه گردیده است که می تواند به شما کمک ند تا کارتان آسان تر گردد:

  • زمان برگزاری کلاس ها را ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از آغاز، در سالن اجتماعات و در اتاق سالمندان به اطلاع آنها برسانید.
  • به منظور کمک از برخی افراد آماده تر به عنوان دستیار استفاده کنید. آنها می توانند صندلی ها را در اتاق بچینند وسایل لازم را فراهم کنند و زمان برگزاری کلاس ها را به سالمندان یادآوری نمایند.
  • آمدن به کلاس برای برخی از سالمندان ویلچری ممکن ا ست مستلزم هل دادن ویلچر آنها باشد. از افراد آماده تر به عنوان یار برای آوردن آنها به کلاس استفاده کنید.
  • تصاویر دمبل ها و سایر تصاویر نشان دهنده تمرینات ورزشی را از داخل مجلات ورزشی بریده و در کنار درب اتاق های سالمندان قرار دهید و نام و زمان برگزاری کلاس ها را در کنار تصاویر یادداشت نمایید. این عمل شرکت در تمرینات را به آنها یادآوری کرده و آنها را برای حضور در کلاس ها تشویق خواهد کرد.

با دادن آگهی در روزنامه های محلی، خواستار همکاری داوطلبانه افرادی جهت کمک به برگزاری کلاس های تمرینی برای سالمندان شوید


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *