بانکداری الکترونیک و توصیه های بانک حکمت ایرانیان

بانکداری الکترونیک و توصیه های بانک حکمت ایرانیان

نکاتی در مورد بانکداری الکترونیک

در بانکداری الکترونیک باید نکات بسیار زیادی را برای محافظت از حساب شخصیتان داشته باشیدو در زیر ۳۰ نکته بسایر مهم که توسط بانک حکمت ایرانیان ارائه شده است را برایتان قرار داده ایم.

هریک از بانک ها در مسیر افزایش فرهنگ استفاده از بانکداری الکترونیک و افزایش ظریب امنیت این بانکداری تلاش می کنند. انتشار برشور،دستورالعمل،نکات امنیتی و… بعضی از این موارد است.
یکی از منابع مهم افزایش اطلاعات در خصوص بانکداری الکترونیک وبسایت رسمی هریک از بانک های کشور است که نکات ارزشمندی در آنها یافت می شود.

 

این بار به ۳۰ نکته که بانک حکمت ایرانیان به روی آنها دست گذاشته و به شما توصیه کرده می پردازیم:

۱ – در زمان دریافت فرم رمزنامه از شعبه که حاوی رمزهای اول یا دوم (اینترنتی) کارت بانکی یا نام کاربری و رمز ورود سامانه های بانکداری مدرن (اینترنت بانک، موبایل بانک و تلفن بانک) می باشد از بسته بودن و سالم بودن پاکت رمز، اطمینان حاصل نمائید.

۲ – پس از بازکردن پاکت رمز ،در اولین فرصت نسبت به تغییر رمز کارت بانکی یا نام کاربری و رمز ورود سامانه های بانکداری مدرن (اینترنت بانک، موبایل بانک، تلفن بانک) خود اقدام نمائید.

۳ – کلیه اطلاعات نام کاربری، رمز ورود و رمزهای کارت بانکی که مشتری جهت دریافت خدمات بانکداری الکترونیک از شعب بانک حکمت ایرانیان یا خودپرداز دریافت می نماید محرمانه تلقی شده و مسئولیت حفظ و نگهداری از آن بر عهده مشتری می باشد.

۴ – بعد از دریافت کارت بانکی، نسبت به یادداشت نمودن شماره ۱۶ رقمی آن به همراه رمز دوم کارت (رمز اینترنتی) اقدام نمائید تا در صورت مفقود شدن یا به سرقت رفتن کارت بانکی خود، بتوانید در اسرع وقت از طریق خودپرداز، تلفن بانک، اینترنت بانک، موبایل بانک و غیره نسبت به مسدود کردن آن اقدام نمائید.

۵ – رمز اول و دوم (رمز اینترنتی) کارت بانکی خود را حداقل هر سه ماه یکبار تعویض نمائید و حدالامکان از قراردادن رمزی که توسط دیگران قابل حدس می باشد (شماره شناسنامه، تاریخ تولد و غیره) خودداری بعمل آورید.

۶ – به منظور بالا بردن امنیت و جلوگیری از کشف رمز ،مدت اعتبار نام کاربری، کلمه عبور و رمز انتقال وجه در سامانه های بانکداری مدرن(اینترنت بانک، موبایل بانک، تلفن بانک) ۶۰ روز تعیین شده است. لذا قبل از منقضی شده اعتبار کاربر پیشنهاد می گردد اقدامات لازم در خصوص تغییر آنها به صورت ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ ، اعداد و علامت ها با طول رشته حداقل ۸ کاراکتر اقدام گردد.

۷ – اطلاعات محرمانه شماره و رمز کارت بانکی ،نام کاربری و رمز عبور سامانه های بانکداری مدرن خود را از طریق تلفن ، دورنگار، پیامک یا پست الکترونیک در اختیار دیگران قرار ندهید و در صورت افشای اطلاعات محرمانه خود در کوتاهترین زمان نسبت به تغییر آنها اقدام فرمائید.

۸ – در سامانه های بانکی که از طریق بستر اینترنت ارائه می شود همواره سعی کنید برای ورود رمز خود از صفحه کلید مجازی (Virtual Keyboard) به جای صفحه کلید فیزیکی کامپیوتر استفاده کنید. این امکان علاوه بر اینکه در سیستم عامل ویندوز وجود دارد از طریق اینترنت بانک یا درگاه پرداخت اینترنتی نیز به کاربر ارائه می گردد.

۹ – از طریق رایانه های کافی نت ها و اماکن عمومی که بررسی رعایت امنیتی آن خارج از کنترل شما می باشد، نسبت به بکارگیری سامانه های بانکی در بستر اینترنت (درگاه پرداخت اینترنتی-اینترنت بانک و غیره) اجتناب نمائید.

۱۰ – هنگام ورود به سامانه اینترنت بانک کنترل شود آدرس https://ib.hibank24.com/ سایت در کادر نوار آدرس صحیح باشد . بسیاری از کلاهبرداری های اینترنتی با شبیه سازی و جعل تصویر سایت بانکها نسبت به دریافت اطلاعات حساس کاربران اقدام می نمایند .

۱۱ – در صفحاتی که سایت مورد بازدید از شمادرخواست ورود نام کاربری و رمز ورود می نماید ، حتما مطمئن شوید که از پروتکل https استفاده شده است . بدین منظور آدرس صفحه می بایست با عبارت //https: به جای //: http آغاز گردد .

۱۲ – در صفحاتی که از //: https استفاده شده است ، نباید هیچ گونه پیام خطا مرتبط با گواهینامه دیجیتالی (Digital certificate)  وجود داشته باشد، در این خصوص از ادامه عملیات در صفحات https:// با پیغام هشدار مبنی بر وجود خطا (Certificate error  ) در گواهینامه به کار رفته جدا خودداری نمایید .

۱۳ – برای بررسی جعلی نبودن سایت می توان بر روی قفلی که در صفحات //: https در مرورگر ظاهر می شود، کلیک نموده و سپس از عدم وجود علامت هشدار و یا علامت ضربدر قرمز بر روی گواهینامه اطمینان حاصل نمود . بانکداری الکترونیک

۱۴ –  جهت بکارگیری از سامانه های اینترنت بانک و درگاه پرداخت اینترنتی که از طریق بستر اینترنت ارائه خدمات می نمایند همواره سیستم عامل خود را بروز رسانی کرده و آخرین وصله های امنیتی را دریافت نمائید. همچنین از نرم افزار های آنتی ویروس معتبر و به روز شده استفاده گردد.

۱۵ – در صورتی که احتمال وجود برنامه های مخرب را بر روی کامپیوتر خود می دهید از انجام هر گونه تراکنش مالی آنلاین خودداری نمایید. بانکداری الکترونیک

۱۶ – پس از انجام کار مورد نیاز در اینترنت بانک یا وب سایت هایی که نیاز به نام کاربری و رمز ورود دارند ، با انتخاب گزینه خروج یا log out  به طور کامل از آن خارج شوید .

۱۷ – در صورت ورود به سامانه اینترنت بانک و عدم انجام هرگونه عملیات بانکی به مدت حداقل ۱۰ دقیقه ، به منظورجلوگیری از هرگونه سوء استفاده احتمالی ، سیستم بطور خودکار عمل خروج (log out) را انجام می دهد . بانکداری الکترونیک

۱۸ – به مطالب نوشته شده در پنجره هایی که اتوماتیک نمایش داده می شوند توجه نموده و بلافاصله بر روی Ok یا yes کلیک نکنید . بسیاری از برنامه های مخرب به همین شیوه و پس از تائید کاربر بر روی کامپیوترها نصب و فعال می گردند.

۱۹ – ایمیل های دریافتی از منابع ناشناس را باز نکنید . به لینک های ارائه شده در ایمیل ها اعتماد نکنید ، به عنوان نمونه بانک ها و موسسات اعتباری هیچ گاه از طریق نامه های الکترونیکی اطلاعات محرمانه شما را درخواست نمی کنند . بنابراین هرگاه در صندوق پستی خود نامه هایی از این دسته را مشاهده کردید به سرعت آن را حذف کنید .

۲۰ – به منظور جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی ، از در اختیار قرار دادن نرم افزار سامانه همراه بانک خود به دیگران خودداری فرمایید .

۲۱ – قبل از فروش دستگاه تلفن همراه خود ،جهت جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی نسبت به حذف نرم افزار همراه بانک از حافظه آن اقدام نمائید.

۲۲ – در سامانه های تلفنی غیر بانکی که جهت ارائه خدمات یا پرداخت وجه قبوض درخواست وارد کردن اطلاعات کارت شما می شود از این امر اجتناب نمائید.

۲۳ – از آنجائیکه در برخی از کلاه برداری ها جهت انجام عملیات مالی (انتقال وجه-تائید وجه و غیره) به مشتری اعلام گردیده که منوی انگلیسی خودپرداز استفاده نمائید،در صورت عدم تسلط به زبان انگلیسی از انتخاب منوی انگلیسی خودداری نموده و با انتخاب منوی فارسی عملیات بانکی خود را انجام دهید. بانکداری الکترونیک

۲۴ – به منظور جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی از یادداشت نمودن رمز خود و قراردادن آن همراه کارت جداً خودداری فرمائید.

۲۵ – هنگام وارد کردن رمز کارت در دستگاه خودپرداز، به گونه ای بایستید که امکان دیدن صفحه کلید توسط دیگران مقدور نباشد.

۲۶ – در فروشگاه ها و هنگام خرید از دستگاه های پایانه فروش (POS)، خودتان رمز را وارد دستگاه نموده و از اعلام آن به فروشنده خودداری نمایید. درصورتی که مجبور به اعلام رمزتان شدید و دیگران متوجه آن شدند سریعاً نسبت به تغییر رمز خود اقدام فرمائید.

۲۷ – از رها نمودن رسید دریافتی از دستگاه خودپرداز و پایانه فروش خودداری فرمایید و با مشاهده رسید از صحت مبلغ و سایر مشخصات تراکنش صورت پذیرفته اطمینان حاصل نمائید.

۲۸ – بمنظور اطلاع رسانی از ورود غیر مجاز به سامانه های اینترنت بانک، تلفنبانک و غیره از طریق شعب بانک نسبت به فعال نمودن پیامک خود اقدام فرمائید. در صورت مشاهده پیامک ورود به سامانه که از طریق خودتان صورت نپذیرفته در اسرع وقت اقدام به تغییر نام کاربری و رمز عبور خود را بعمل آورید.

۲۹ – مامورین تعمیر دستگاه های پایانه فروش(POS) دارای کارت شناسایی می باشند و از سپردن دستگاه خود به افراد ناشناس خودداری فرمائید.

۳۰ – در صورت استفاده از پایانه فروش(POS)، رسید تراکنش های ناموفق خود را تا حصول اطمینان از کسر نشدن وجه از حسابتان نگهداری فرمائید.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.