بهبود بیماری پارکینسون با داروی ضد دیابت

بهبود بیماری پارکینسون با داروی ضد دیابت

بیماران دیابتی به نوعی از بیماری پارکینسون در امان هستند آن ها در واقع با مصرف داروهای ضد دیابتی مانع از بین رفتن سلولهای عصبی خود می شوند. در این زمینه می توانیم به داروی گلوتازون اشاره کنیم. مصرف کنندگان این دارو از ریسک کمتری در ابتلا به پارکینسون برخوردار هستند.

گروهی از محققان با انجام آزمایشات تازه‌ای، به این نتیجه رسیدند که بعضی از داروهایی که برای درمان دیابت استفاده می‌شوند، می‌توانند خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را کم‌تر کنند. این مطالعه که در PLOS Medicine به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد بیماران دیابتی‌ای که داروی ضددیابت گلوتازون مصرف کرده‌اند،نسب به کسانی که داروهای دیگر استفاده می‌کرده‌اند یا اصلا دارویی مصرف نمی‌کرده‌اند، تا یک‌سوم کم‌تر به بیماری پارکینسون مبتلا شده‌اند. در واقع گلوتازون می‌تواند از بین رفتن سلول‌های عصبی در پارکینسون را کنترل کند و مانع این روند شود.

سرپرست این تیم تحقیقاتی می‌گوید که اگرچه در این مطالعه افراد مبتلا به دیابت مورد بررسی قرار گرفته‌اند، اما نتایج نشان می‌دهد که اثر حفاظتی گلوتازون‌ها حتی می‌توانددر بین افراد بدون دیابت هم عمل کند. محققان در این مطالعه، پرونده پزشکی بیش از ۱۶۰ هزار نفر از بیماران دیابتی در سطح انگلستان را بررسی کردند. ۴۴۵۹۷ بیمار از گلوتازون اسفاده می‌کردند و ۱۲۰۳۷۳ بیمار از داروهای ضددیابتی دیگر. در پایان این مطالعه، مشخص شد کسانی که از گلوتازون استفاده می‌کردند، تا ۲۸ درصد کم‌تر به بیماری پارکینسون مبتلا می‌شدند.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *