تاثیر فعالیت‌های ذهنی بر مشکلات حافظه

تاثیر فعالیت‌های ذهنی بر مشکلات حافظه

برای پیشگیری از مشکلات حافظه می توانید از روش های مختلفی کمک بگیرید. با برخی فعالیت های ذهنی در سنین پیری مانند حل جدول و مطالعه کتاب و روزنامه می توانیم از بروز زوال عقل مقابله کنیم. انواع مشکلات فکری با افزایش توانایی های ذهنی قابل پیشگیری هستند.

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که فعالیت‌های ذهنی تحریک‌کننده می‌توانند از مغز در برابر پیری محافظت کنند، حتی اگر افراد از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری آلزایمر یا زوال عقل باشند. گزارشی از این مطالعه در Journal of the American Medical Association منتشر شده است. محققان Mayo Clinic که مسئولیت این مطالعه را بر عهده داشته‌اند، میزان کاهش خطر ابتلا به اختلالات شناختی را براساس فعالیت‌های ذهنی مختلف،بدین ترتیب اعلام کرده‌اند: کاهش ۳۰ درصدی با استفاده از کامپیوتر کاهش ۲۸ درصدی با پرداختن به هنرهای دستی کاهش ۲۳ درصدی با فعالیت‌های اجتماعی کاهش ۲۲ درصدی با بازی‌های ذهنی. به نظر محققان، فعالیت‌هایی مانند کتاب خواندن یا روزنامه خواندن معمولا نمی‌توانند فوایدی مشابه با فعالیت‌های ذهنی دیگر برای قوه تفکر یا قوای حافظه داشته باشند.

با این‌حال، فعالیت‌هایی مانند حل کردن جدول کلمات یا پازل سودوکو واقعا فعالیت‌های ورزشی مفیدی برای مغز هستند. دکتر پترسن (از مسئولان این مطالعه) می‌گوید که فعالیت‌های مغزی مناسب، انواعی هستند که مغز را از جنبه‌های مختلفی تحریک می‌کنند. درواقع، ابتدا ذهن باید با مشکلات فکری درگیر شود و بعد برای حل کردن مشکل از تمام قوای خود کمک بگیرد.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *