جلوگیری از دعوای دوقلوها با نظر روانشناسان کودک

جلوگیری از دعوای دوقلوها با نظر روانشناسان کودک

جلوگیری از دعوای دوقلوها

مطلب زیر اختصاص دارد به جلوگیری از دعواهای دوقلوها که در زیر نظر روانشناسان و کارشناسان کودک را در این مورد بدانیم تا این نظرات به والدین کمک میکند که والدین از دعوای دوقلوها جلوگیری کنند.

سوال مخاطب :

دوقلوی ۱۹ ماهه دارم دختر و پسر. دخترم برادرش را موقع عصبانیت گاز می گیرد و با اینکه موقع جدا کردن شان هر دوشان را سرزنش می کنم و جداگانه با دخترم صحبت می کنم اما این جریان ادامه دارد. به تازگی پسرم مظلوم نمایی می کند، به طوری که وقتی دستش را می خواهد گاز بگیرد دستش را عقب نمی کشد و می گذارد گازش بگیرد و بعد از آن شروع به گریه و جلب توجه می کند. برخورد من چگونه باید باشد؟

 

پاسخ دکتر پرویز رزاقی، روان شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه

در این سن این بازی ها و دعواها طبیعی است و رفته رفته تغییر می کند و این مشکل حل می شود. در حال حاضر این مادر باید صبرش را بیشتر بکند و حضورش در برخورد با بچه ها بیشتر باشد و زمان بیشتری را برای کنترل فرزندانش بگذارد.

 

از بچه ها در هنگام بازی غافل نشود و حواسش باشد که چه بازی هایی می کنند و با چه چیزهایی بازی می کنند و این بازی ها چه وقت تبدیل به دعوا می شوند و چه وقت به معنی خشونت هستند.

این قرار گرفتن در جریان بازی بچه ها و حضور داشتن در کنارشان باعث می شود مادر از درگیری و اختلاف بین آنها جلوگیری کند و نگذارد بین آنها دعوا به وجود بیاید و انتقام گیری صورت گیرد.

مادر نباید فرزندان را دعوا کرده و یا برخورد تندی انجام بدهد و یا به آن یکی بگوید که تو هم خواهر یا برادرت را بزن یا تو چرا اجازه می دهی تو را بزند و از خودت دفاع کن.

یا به آن یکی بگوید تو چرا برادرت گاز می گیری؟ جلوگیری از دعوای دوقلوها هیچ کدام از این حرف ها و برخوردها جواب نمی دهد. بهترین راه این است که مادر کنترل و نظارتش را روی بچه ها بیشتر بکند و نگذارد اصلا این اتفاق بیفتد.

راه دیگر این است که به دو طرف آموزش بدهد که چگونه با هم بازی بکنند تا این بازی به دعوا ختم نشود. مادر باید به فرزندانش آموزش بدهد که زمانی که با هم در بازی به اختلاف رسیدند می توانند به جای گاز گرفتن روش های دیگری انتخاب کنند.

به عنوان مثال به جای عصبانی شدن و گاز گرفتن و پرخاش کردن کودک می تواند از اتاق بیرون بیاید یا دیگر به بازی کردن با خواهر یا برادرش ادامه ندهد.

و یا به کودش بگوید وقتی عروسکت را از دستت چنگ می زند به جای گاز گرفتن و خالی کردن حرصت می توانی تلاش کنی عروسکت را از او پس بگیری. مادر با این آموزش ها می تواند از دعوا و خشونت های کلامی و بدنی میان فرزندان جلوگیری کند. جلوگیری از دعوای دوقلوها


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *