جملات ممنوعه برای کودکان و تاثیرات این جملات بر کودک

جملات ممنوعه برای کودکان و تاثیرات این جملات بر کودک

تاثیر جملات ممنوعه برای کودکان

تاثیر جملات ممنوعه برای کودکان بسیار زیاد میباشد که در زیر به تعدادی از این جملات اشاره میکنیم که در زیر برای شما قرار داده ایم که میتوانید تاثیر این جملات را بر روی کودکانتان ببینید.

تک تک واژه هایی که هر روز به زبان می آورید می توانند شخصیت فرزندتان را بسازند. پس به جای اینکه با امر و نهی کردن برای تربیت او تلاش کنید، مراقب جمله هایی که به زبان می آورید باشید. بچه ها باهوش تر از آنند که شما فکر می کنید

۱ – دختر بد جملات ممنوعه برای کودکان

هیچ‌وقت پس از آنکه فرزندتان اشتباهی را مرتکب شد، برچسب «دختر بد!»، «پسر بد!» روی او نچسبانید. شاید بدون آنکه منظور خاصی داشته باشید و از سر عادت چنین جملاتی را به زبان بیاورید اما با این کار به کودک‌تان می‌گویید که تنها در صورتی که بی‌عیب و نقص باشد از محبت شما بهره‌مند می‌شود و به او ناخواسته آموزش می‌دهید که نقد رفتار هر کس، مساوی است با نقد شخصیت او و یک رفتار نادرست به معنای داشتن شخصیت منفی و غیرقابل پذیرش است.

 

۲ – پولم نمی‌رسه جملات ممنوعه برای کودکان

کودک‌تان به شما برای خرید یک اسباب‌بازی گران‌قیمت یا وسیله غیر ضروری اصرار می‌کند و شما می‌گویید که به اندازه خریدنش پول ندارید؟ مراقب باشید! شما با گفتن چنین جمله‌هایی به فرزندتان می‌گویید که از پس کنترل هزینه‌های‌تان برنمی‌آیید و نمی‌توانید به خوبی دخل‌تان را با خرج‌تان تنظیم کنید. بهتر است به جای استفاده از چنین شیوه‌ای به فرزندتان بگویید پول‌ها را برای هزینه‌های مهم‌تر نگه می‌دارید و از این طریق در صورت تمایلش باب صحبت کردن در مورد این حساب و کتاب‌ها را باز کنید.

 

۳ – تو بی مسئولیتی!

هرگز روی کودک‌تان به خاطر انجام یک رفتار نادرست، برچسب کلی نزنید. اگر در درسی نمره پایین گرفته، از او به‌خاطر همین کاستی گلایه کنید نه به خاطر «بی‌مسئولیتی»‌اش. یادتان نرود این برچسب‌های کلی، حاصل مجموعه‌ای از رفتارهاست و فرزندتان تنها به‌خاطر آویزان نکردن روپوش مدرسه‌اش «شلخته» نشده و تنها به‌خاطر یک بی‌دقتی «سر به هوا» نمی‌شود. پس این عبارت‌های کلی را فراموش کنید و از او تنها به‌خاطر همان اشتباهی که در لحظه انجام داده انتقاد کنید.

 

۴ – رژیم دارم

می‌خواهید وزن کم کنید؟ بهتر است این خیال را در ذهن خودتان نگه دارید و برای کودکتان بازگویش نکنید. نگذارید کودک‌تان با وسواس لاغر کردن رشد کند و از همین کودکی به جای درک کردن مفهوم رژیم غذایی سالم، با عذاب وجدان لقمه‌ها را در دهانش بگذارد. کودکی که با این نگرش بزرگ می‌شود، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به بی‌اشتهایی مرضی یا پرخوری بیمارگونه است. پس خودتان زمینه بروز این بیماری‌ها را در او فراهم نکنید.

 

۵ – به بابات بگو. . . جملات ممنوعه برای کودکان

به هیچ قیمتی کودک‌تان را واسطه جنگ‌های میان خود و همسرتان نکنید. درست است که دعواهای شما تاثیر منفی بر روان فرزندتان می‌گذارند اما واسطه کردن فرزندتان در این جنگ‌های زن و شوهری یا قاضی قرار دادن او می‌تواند به مراتب تاثیر بدتری را بر روانش بگذارد. اگر از فرزندتان بخواهید حق را به یکی از شما دو نفر بدهد یا از او بخواهید میان شما و همسرتان یکی را انتخاب کند، کودک‌تان را به بحران‌های روانی وارد می‌کنید که تا پایان عمر می‌توانند بر نگرش و زندگی‌اش تاثیری منفی بگذارند.

 

۶ – من مامانت نیستم جملات ممنوعه برای کودکان

برای اصلاح اشتباهات رفتاری فرزندتان و متنبه کردنش، هرگز محبت خود را از او دریغ نکنید. حتی اگر فرزندتان پس از شنیدن این جمله، هرگز اشتباهش را تکرار نکند، نمی‌توانید آن را عبارتی تربیت‌کننده بدانید. شما به عنوان والدین او، باید محبتی بی‌قید و شرط را نثارش کنید. کودک شما باید بداند در صورت اشتباه کردن، همه محبت شما را از دست نمی‌دهد و تنها دلخورتان می‌کند. او باید بداند با یک اشتباه همه وجودش زیر سوال نمی‌رود و باید باور کند احساساتی که نسبت به او دارید، ناپایدار و تغییرپذیر نیستند.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *