خطر قرص های جلوگیری در دوران بارداری

خطر قرص های جلوگیری در دوران بارداری

این سوال در مطلب زیر مطرح شده است که آیا در روزهای اول بارداری خوردن قرص جلوگیری مجاز است یا خیر؟ قرص های جلوگیری عوارض بسیار زیادی دارد که ممکن است بر روی بارداری تاثیر بگذارد.

تاکنون موردی گزارش نشده است که نشان دهد مصرف قرص‌های ترکیبی یا تک‌هورمونی جلوگیری، در دوران بارداری باعث افزایش خطر بروز نواقص مادرزادی در کودک می‌شود. اما برخی از محققان، معتقدند که بین مصرف قرص‌های جلوگیری نزدیک به بارداری، و افزایش خطر تولد نوزاد کم‌وزن،

زایمان زودرس و بروز ناهنجاری‌های مادرزادی ادراری رابطه‌ای وجود دارد. این موارد در نمونه‌های آزمایشگاهی دیده شده است. زمانی که قرص‌های تک هورمونی مصرف می‌کنید و متوجه نشده‌اید که باردار هستید، احتمال خطر بارداری خارج از رحم افزایش می‌یابد. بارداری خارج از رحم زمانی اتفاق می‌افتد

که تخمک بارور شده، قبل از رسیدن به رحم و در لوله فالوپ، عمل لانه‌گزینی را انجام می‌دهد. از آنجایی که عوارض جانبی مصرف قرص‌های تک‌هورمونی که شامل حالت تهوع، حساسیت پستان‌ها و خونریزی‌های نامنظم قاعدگی می‌شود، مانند علایم ابتدایی بارداری است، تشخیص بارداری کار مشکلی است.

جهت احتیاط، اگر شک دارید که باردار هستید، تست بارداری خانگی انجام دهید. اگر جواب تست مثبت بود، مصرف قرص‌ها را متوقف کنید. اگر تست خانگی برایتان مقدور نیست، مصرف قرص‌ها را تا زمانی که مطمئن شوید باردار نیستید، قطع کنید. در این مدت می‌توانید از روش‌های دیگر جلوگیری مانند کاندوم استفاده کنید.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *