خواب‌آلودگی خطرساز

خواب‌آلودگی راننده خطرات زیادی برای وی و همراهانش در بر دارد، برای مهار خواب‌آلودگی راننده در جاده بهتر است به توصیه های مختلف پلیس دقت کنید، اکثر تصادفات جاده ای به واسطه خواب آلودگی راننده ایجاد می شود.

یکی از هیجان‌انگیزترین بخش‌های عید نوروز، سفرهای نوروزی به شهرهای دور و نزدیک است. خیلی از ما ترجیح می‌دهیم که لذت سفر را در جاده و با اتومبیل شخصی خودمان تجربه کنیم. اگر شما هم به عنوان راننده‌ی یک خانواده، قصد سفر دارید، بهتر است برای حفظ سلامت خود و سایر اعضای خانواده‌تان، این چند نکته ساده اما کاربردی را رعایت کنید:

گرسنه راهی جاده نشوید. گرسنگی می‌تواند باعث افت قند خون و کاهش سطح هوشیاری راننده شود و به این ترتیب، شانس تصادفات جاده‌ای را بالا ببرد. حتما قبل از سفر، حداقل ۶ تا ۸ ساعت خواب مناسب داشته باشید

تا خواب‌آلودگی در حین رانندگی، باعث ایجاد حادثه نشود. قبل از سفر از سلامت ترمز، برف‌پاک‌کن، لاستیک‌ها و سیستم گرمایشی و سرمایشی خودرو مطمئن شوید. برای پیشگیری از پادرد، کمردرد و خواب‌آلودگی احتمالی، بعد از هر ۲ ساعت رانندگی، ۱۵ دقیقه توقف داشته باشید. در این توقف‌های کوتاه‌مدت، می‌توانید دراز بکشید. کمی راه بروید یا ورزش‌های کششی انجام دهید و عضلات دست، پا و کمرتان را تا جایی که می‌توانید، بکشید. در طول رانندگی با تلفن همراه صحبت نکنید یا غذا و نوشیدنی نخورید. همه این کارها می‌توانند حواس شما را پرت کنند و شانس تصادف را بالا ببرند. در طول مدت توقف،می‌توانید یک نوشیدنی یا خوراکی حاوی کافئین مانند چای، قهوه یا شکلات برای افزایش سطح هوشیاری‌تان به همراه یک ماده قندی مانند عسل یا خرما، مصرف کنید. در صورت امکان، بعد از هر ۴ ساعت رانندگی، راننده را عوض کنید. در این صورت، فشار جسمانی و روانی کمتری به راننده‌ها وارد می‌شود. اگر مسیر انتخابی‌تان بیش از ۸ ساعت رانندگی می‌طلبد، بهتر است مسافت جاده را در ۲ روز متوالی طی کنید و با اقامت یک شبه در مسیر، خاطره‌ای خوش و سفری بی‌خطر پیش رو داشته باشید.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *