درمان ناباروری با نوعی مکمل

درمان ناباروری با نوعی مکمل

برخی ویتامین ها می توانند باعث تقویت اسپرم ها و افزایش شانس باروری در مردان شوند. پزشک متخصص برای مردانی که دچار کاهش تعداد اسپرم شده اند مکمل B12 تجویز خواهند کرد. برای درمان ناباروری می توانند با روش‌های خوراکی یا تزریقی این ویتامین مهم را دریافت کنند.

در برخی موارد مداخلات پزشکی برای درمان ناباروری در مردان ضروری است، اما بسیاری از زوج‌ها ترجیح می‌دهند که از مکمل‌های ویتامین یا گیاهان دارویی برای مقابله با این مشکل استفاده کنند. مکمل‌های ویتامین B۱۲ می‌توانند تعداد اسپرم‌ها را افزایش دهند و نقش موثری در بهبود تحرک اسپرم داشته باشند. البته، محققان هنوز به مطالعات تکمیلی بیشتری نیاز دارند تا بتوانند فواید قطعی این کار را تایید کنند. بنابراین، پیش از هر اقدامی حتما با پزشک مشورت کنید.

محققان از سال‌های ۱۹۷۰ میلادی، مطالعه درباره تزریق مکمل ویتامین B۱۲ و تاثیر آن بر تعداد اسپرم‌ها را شروع کردند. براساس گزارش‌های Nutritional Sciences، مطالعات علمی نشان داده‌اند که اگر کاهش تعداد اسپرم‌ها در بدن مردان به‌علت کمبود ویتامین B۱۲ باشد، استفاده از مکمل خوراکی این ویتامین با دوز ۱۵۰۰ میکروگرم یا تزریق آن می‌تواند به نتایج مثبتی منجر شود. با این‌حال، استفاده از این روش‌های خوراکی یا تزریقی برای آن مواردی از کاهش تعداد اسپرم‌ها که به‌علت کمبود ویتامین B۱۲ اتفاق نیفتاده‌اند، فقط تا ۴۰ درصد تاثیر مثبت دارند و در برخی موارد با نتایج منفی همراه هستند.

محققان این‌طور تصور می‌کنند که کمبود ویتامین B۱۲ باعث آسیب‌های ژنتیکی در سلول‌های اسپرم می‌شود و درنهایت به ناباروری منجر می‌گردد. این‌که چرا استفاده از مکمل ویتامین B۱۲ در مردانی که دچار کمبود آن نیستند، می‌تواند تعداد اسپرم‌ها را افزایش دهد، ممکن است به این موارد مرتبط باشد: افزایش متابولیسم انرژی در بدن، فراهم کردن منابع بیشتر برای تولید اسپرم، افزایش میزان اکسیژن برای تولید سلول‌های قرمز خون.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *