دستور پخت آش ماست اصیل شیرازی با روش زیر

دستور پخت آش ماست اصیل شیرازی با روش زیر

دستور پخت آش ماست اصیل شیرازی

دستور پخت آش ماست شیرازی عنوان غذای بسیار خوشمزه زیر است که میتوانید به عنوان یک پیش غذا و یا یک شام سبک از آن استفاده کنید بنابراین در این آش هم میتوانید از لپه استفاده کنید و یا بجای لپه از باقالی تازه . امیدوارم که طعم این آش را دوست داشته باشید.

مواد لازم

ماست ۳ لیوان
برنج ۱ لیوان
لپه ۱/۲ لیوان
پیاز ۴ عدد
سیر ۵ عدد
سبزی آش ( تره ، گشنیز ، جعفری ، نعنا ) ۴۰۰ گرم
گوشت چرخ کرده ۲۰۰ گرم

 

دستور پخت آش ماست اصیل شیرازی با روش زیر

لپه را از چند ساعت قبل خیس دهید. داخل قابلمه کمی روغن بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید.۲ عدد پیاز را خلالی خرد کنید و داخل قابلمه بریزید و کمی زردچوبه اضافه کنید. تفت دهید و پس از اینکه پیاز نرم شد لپه های خیس خورده را اضافه کنید. مجدد کمی تفت دهید

سپس ۴ لیوان آب اضافه کنید. حرارت را کم کنید و در قابلمه را ببندید تا لپه بپزد.برنج را بشوئید و با ۴ لیوان آب درون قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا خوب بپزد و لعاب بیاندازد. سپس سیرهای کوبیده و لپه پخته را به برنج اضافه کنید ( سیرها را با مقداری نمک ، فلفل و زردچوبه بکوبید ).

سبزی آش ( ترکیب مساوی تره ، گشنیز ، جعفری ، نعنا ) را بشویید و ساطوری کنید ( ریز خرد کنید ). سپس همزمان با اضافه کردن لپه ، سبزی را نیز به برنج اضافه کنید و اجازه دهید آش جا بیفتد ( در طول پخت در قابلمه را باز بگذارید ، در مدت پخت آش را هم بزنید تا ته نگیرد ).

در فاصله ای که آش آماده میشود ۱ عدد پیاز را رنده کنید و با فشار دست آب اضافی اش را بگیرید و داخل کاسه ای بریزید. گوشت چرخ کرده و نمک و فلفل را اضافه کنید و خوب مخلوط کنید؛ سپس گوشت را قلقلی کنید. گوشت های قلقلی را در روغن سرخ کنید و در اواخر کار همراه با ۱ عدد پیاز سرخ شده به آش اضافه کنید.

پس از اینکه آش اماده شد از روی حرارت بردارید؛ سپس ماست را به آش اضافه کنید و هم بزنید. آش را در کاسه بریزید و سرو کنید ( ماست را پیش از اضافه کردن به آش کمی با قاشق هم بزنید تا ماست نبرد ).نکته ها : میتوانید در صورت تمایل مقدار سبزی آش را کمتر یا بیشتر کنید. دقت کنید که استفاده بیش از حد نعنا آش را تلخ میکند. در طول مدت پخت اگر آب آش کم بود میتوانید آب جوش اضافه کنید.

برای: ۴ نفر
حاضر است در : ۲۳۰ دقیقه
وعده: افطار, شام, عصرانه, نهار


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *