دستور پخت حلیم گندم ویژه یک صبحانه عالی و مقوی

دستور پخت حلیم گندم ویژه یک صبحانه عالی و مقوی

دستور پخت حلیم گندم ویژه یک صبحانه عالی و مقوی

انواع حلیم طرفداران بسیار زیادی دارد در زیر به دستور پخت حلیم گندم اشاره میکنیم که این حلیم بسیار مقوی یکی از صبحانه های پرطرفدار ایرانیان است که معمولا با نان سنگک گرم میل میکنندو این حلیم را میتوان با شکر و هم با نمک میل کنند.

مواد لازم برای حلیم گندم

گندم ۳۰۰ گرم
گوشت ۳۰۰ گرم
پیاز ۱ عدد
زردچوبه نصف قاشق چایخوری
نمک ۱ قاشق چایخوری
روغن یا کره مقدار لازم
آب ۱۰ لیوان
شکر و دارچین به مقدار لازم

اماده کردن گندم برای حلیم : اغلب برای تهیه حلیم از گندم پوست کنده استفاده میکنند. اما اگر گندم بدون پوست کنده در دسترس ندارید میتوانید گندم با پوست استفاده کنید و بعد از جوشاندن و نرم شدن گندم آنرا از یک وسیله مثل آبکش رد کنید تا پوست‌های آن گرفته شود.

 

دستور پخت حلیم گندم ویژه یک صبحانه عالی و مقوی

ابتدا گندم را ۵ تا ۷ ساعت در آب خیس کنید و بگذارید تا خوب آب جذبش شود. به این صورت مدت طبخ کاهش میابد.گوشت را همراه با ۲ لیوان آب داخل قابلمه کوچکی قرار دهید. پیاز را پوست کرده و به ۴ قسمت تقسیم کنید و داخل گوشت بریزید ، زردچوبه را هم اضافه کنید و شعله اجاق را روی درجه ملایم قرار دهید.

اجازه دهید تا گوشت خوب بپزد و وقتی گوشت پخت آنرا خوب خرد یا رشته رشته کنید.گندم را با یک لیتر آب در قابلمه دیگری بریزید و روی اجاق بگذارید و با شعله ملایم انقدر بپزید تا نرم شود و دانه های آن له شوند. دقت کنید ته نگیرد هر از چند دقیقه‌ای آنرا هم بزنید. اگر قبل از نرم شدن گندم آب آن رو به اتمام گذاشت کمی آب گرم به آن بیفزاید.

دقت کنید که گندم باید خوب نرم شود و دانه های آن بصورت پوره نرم شوند . اگر گندم با پوست مصرف کرده‌اید حالا باید پوست آنرا با کمک یک آبکش جدا کنید ، حالا گندم نرم شده را که تقریبا به صورت مایع سفتی در آمده با گوشتی که قبلا اماده کرده اید مخلوط کنید و با حرارت بسیار ملایم بگذارید غلیظ شود.

دقت کنید در این مرحله حتما باید حلیم را زیر نظر داشته باشید تا ته نگیرد. حلیم باید نه زیاد سفت و نه زیاد شل و ابکی باشد ، چیزی مابین این حالت مد نظر میباشد.پس از اماده شدن حلیم و در زمان مصرف روی آن را با دارچین ، روغن حیوانی یا کره داغ و شکر تزئین کنید ، البته بعضی ها حلیم را با نمک و ابلیمو نیز مصرف میکنند که میتوان بنابر سلیقه و عدات غذایی هر شخص حلیم را تزئین نمود.

وعده: افطار, شام, صبحانه, نهار


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *