دستور پخت زیره پلو یک غذای سنتی کرمانی

دستور پخت زیره پلو یک غذای سنتی کرمانی

دستور پخت زیره پلو

مطلب زیر یک غذای کرمانی خوشمزه را برای شما قرار داده است دستور پخت زیره پلو  نام این غذا میباشد در این پلو بسیار خوشمزه فقط از زیره استفاده میشود و برای این پلو خوشمزه نیاز به مواد دیگری ندارد و همچنین از کره نیر در این پلو استفاده میشود.

مواد لازم

برنج ۲ لیوان
زیره سیاه ۳ قاشق غذاخوری
کره و روغن و نمک به مقدار لازم

 

دستور پخت زیره پلو یک غذای سنتی کرمانی

زیره را ۳۰ دقیقه در مقداری آب خیس دهید سپس ابکشی کنید.برنج را بهمراه چند لیوان آب و مقداری نمک داخل قابلمه بریزید. روی حرارت متوسط قرار دهید تا بجوشد و نرم شود؛ سپس با اب سرد ابکشی کنید ( زمانی باید برنج را ابکشی کنید که وقتی دانه برنج را میان دو انگشت میفشارید اطراف آن نرم و مغز برنج کمی خام باشد ).

برنج ابکشی شده را با زیره و کمی نمک مخلوط کنید. ته قابلمه مقداری روغن بریزید و نان یا سیب زمینی حلقه شده برای ته دیگ قرار دهید. سپس برنج مخلوط با زیره را داخل قابلمه بریزید. حرارت را زیاد کنید تا برنج کمی بخار کند. سپس نصف لیوان آب و چند قاشق روغن روی برنج بریزید.در قابلمه را ببندید و حرارت را کم کنید و اجازه دهید برنج دم بکشد.

پس از اینکه برنج دم کشید مقداری کره آب شده روی آن بدهید و بهمراه گوشت یا مرغ این برنج خوشمزه را سرو کنید.نکته ها : می‌توانید در زمان ریختن برنج در قابلمه لابلای برنج را لایه لایه با تکه های مرغ پخته یا گوشت پخته پر کنید و به جای آب از آب گوشت یا آب مرغ برای روی برنج استفاده کنید. به این صورت زیره پلو مجلسی و فوق العاده خوشمزه ای خواهید داشت.

برای: ۲ نفر
حاضر است در : ۶۰ دقیقه
دسته بندی دستور آشپزی : پلو و چلو
مواد لازم : برنج, زیره


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *