نکات خواندنی درباره دوچرخه و دوچرخه سواری

نکات خواندنی درباره دوچرخه و دوچرخه سواری

میخواهیم درباره ورزش دوچرخه سواری واقعیت های جالبی را برایتان در مورد این رشته ورزشی صحبت کنیم از زمان قدیم ورزش دوچرخه سواری بعنوان ورزش تفریحی استفاده می شده است همچنین موارد امنیتی را هم درباره این ورزش به اختصارتوضیح می دهیم

در صورت امکان با دوچرخه سواران با تجربه تر رکاب بزنید تا معلومات بیشتری به دست بیاورید. در اینجا به نکاتی ضروری برای شروع دوچرخه سواری اشاره می کنیم:

  • فراموش نکنید که شما سوار بر یک وسیله ی نقلیه اید و ملزم به رعایت مقررات هستید. همراه با ترافیک رکاب بزید و نه خلاف جهت آن.
  • در مقابل علائم و چراغ ها توقف کنید و اشارات دست را که در دوره ی آموزش دوچرخه سواری آموخته اید به کار ببرید. به هیچ اتومبیلی حتی اگر راننده مستقیم به صورتتان خیره باشد هم اعتماد نکنید. همیشه فرض را بر این بگذارید که شما را نمی بینند.
  • برای دوچرخه سواری در خارج شهر با جاده های عریض شروع نید نه جاده های خاکی باریک که رکاب زدن در آن به مهارت های تکنیکی نیاز دارد. ضمنا فکر نکنید که به دلیل نبودن اتومبیل در امنیت کامل هستید. وجود سایر موانع و اطمینان و بی احتیاطی دوچرخه سواران دیگر می تواند احتمال بروز حوادث در این جاده ها را بیشتر کند.
  • با سرعت آهسته به پیچ ها نزدیک شوید تا قادر به حفظ تعادلتان باشید و هرگز چشم از جاده برندارید. هیچ وقت ترمز و به ویژه ترمز جلو را خیلی محکم نگیرید زیرا امکان پرواز از روی فرمان دوچرخه و فرود آمدن روی صورت بسیار زیاد است.

نکات خواندنی درباره دوچرخه و دوچرخه سواری

اصول صحیح دوچرخه سواری

برای محافظت زانو در مقابل آسیب دیدگی، زین دوچرخه را در وضعیت صحیح قرار دهید و با دور پای آسته رکاب بزنید. دوچرخه سواران بی تجربه مایل به استفاده از دنده های بالا هستند زیرا سنگین تر رکاب می زنند پایشان زودتر خسته می شود زانویشان درد می گیرد و به تصور آنکه تمرینی سخت و موثر انجام می دهند خودشان را گول می زنند. دنده را طوری تنظیم کنید که راحت رکاب بزنید. هر چه دور پا بیشتر باشد فشار وارد بر زانو کمتر است.

دوچرخه سواری در جاده می تواند سب بروز کمردرد شود زیرا برای مدتی طولانی در وضعیت خمیده قرار می گیرید. بالاتنه و بازوها را آزاد کنید. دسته های دوچرخه را با شدتی بگیرید که دست بچه ای را برای گذراندن از عرض خیابان می گیرید. پدال ها را مستقیم به پایین فشار ندهید بلکه به شکلی نرم و دورانی رکاب بزنید. فکر کنید داخل کفش هایتان پر از میخ است و شما باید طوری رکاب بزنید که میخ به پایتان فرو نرود.

نکات خواندنی درباره دوچرخه و دوچرخه سواری

فرق بین دوچرخه نسبتا ارزان و دوچرخه گران قیمت چیست؟

به طور کلی هر چه دوچرخه گران تر باشد بدنه ی آن سبک تر و محکم تر است. دوچرخه ی سنگین سبب کاهش سرعت می شود. بدنه دوچرخه از مواد مختلفی ساخته می شود که با بالا رفتن از پلکان قیمت، به موادی مثل آلومینیوم، الیاف کربن و تیتانیوم هم بر می خورید. قیمت دوچرخه به کیفیت اجزای آن- قطعاتی که دوچرخه را به حرکت در می آورند دنده را عوض می کنند و ترمز می گیرند- هم بستگی دارد.

هیچ گاه حتی فکر رکاب زدن در سرازیری بدون پوشش کلاه ایمنی را هم نکنید. دوچرخه سواری با دستکش علاوه بر راحتی بیشتر دستان شما را نیز در حوادث احتمالی محافظت می کند. استفاده از عینک دوچرخه سواری برای محافظت چشم در برابر گرد و غبار، خاک و شن اهمیت زیادی دارد.

نکات خواندنی درباره دوچرخه و دوچرخه سواری

لوازم ضروری برای دوچرخه سواری

وقتی با گروهی دوچرخه سوار روبه رو می شوید باید این احتمال را بدهید که شاید قبلا دونده بوده اند. دوچرخه سواری برای کسانی که تحمل دویدن های سخت و مداوم را ندارند یا سرعت کم را کسالت آور می یابند فعالیتی بسیار مناسب است. دوچرخه سواری بهترین راه افزایش سریع مسافت است. حتی یک دوچرخه سوار تازه کار نیز می تواند به راحتی تا ۲۵ کیلومتر را رکاب بزند. این ورزش در عین حال راهی عالی برای سوزاندن کالری و حفظ محیط زیست به ویژه در مواقعی است که مجبورید تمام هفته را از سویی به سوی دیگر شهر رفت و آمد کنید.

دوچرخه سواری در عین حال مشکلات خود را نیز دارد. شما نمی توانید کفش هایتان را بپوشید و از خانه بیرون بروید. دوچرخه ای که سوار می شوید باید کاملا مطمئن و مطابق با مشخصات مورد نظر شما باشد. همچنین پر باد بودن تایرها، همراه داشتن ابزار ضروری و تایر یدک برای مواقع پنچری، کلاه ایمنی، دستکش و عینک دوچرخه سواری نیز لازم است. دوچرخه سواری ورزش بی خطری است- مگر آنکه زمین بخورید یا با اتومبیل، درخت یا دوچرخه سوار دیگری برخورد کنید.

 

اگر بعد از دوران مدرسه دیگر دوچرخه نخریده اید منتظر شوکی واقعی با دین قیمت ها باشید. دوچرخه های کوهستان با تایر ضخیم و دسته های عمودی از دوچرخه های جاده ای با تایر باریک و دسته های خمیده ارزان ترند. دوچرخه ی هیبرید ترکیبی از هر دو مدل دوچرخه ی کوهستان و جاده ای است با زین عمودی بدنه ی تقریبا بزرگو تایری با ضخامت متوسط. این نوع دوچرخه ها از دوچرخه های جاده ای راحت ترند از دوچرخه های کوهستان سبک ترند و برای مقاومت در مقابل چاله، دست انداز و خطرات ترافیک  استحکام کافی دارند.

برای شروع تمرینات بهتر است دوچرخه ی آخرین مدل و گران قیمت انتخاب نکنید. اما پس از آنکه احساس کردید مایل به ادامه ی دوچرخه سواری هستید صرفه جویی را کنار بگذارید و دوچرخه ای با کیفیت بالا بخرید چون در آینده مجبور به پرداخت مبلغ بیشتری خواهید شد.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *