در زمان دویدن چگونه از خود مراقبت کنیم

در زمان دویدن چگونه از خود مراقبت کنیم

مراقبت و دوندگان تازه کار

اگر عضله های نیرومندی داشته باشیم  در هنگام دویدن بدنمان صدمه زیادی نمی بینید مثلا موقع افتادن  پاهایمان زود نمی شکند و پیچ نمی خورد سرعت و قدرت بیشتری برای حفظ کردن تعادل بدن خواهیم داشت تحقیقات تایید کرده است که از هر سه نفر بیشتر از ۶۵ سال حداقل یک نفر یک بار در سال زمین می خورد. تقریبا ۱۰ درصد افراد سالخورده ای که زمین می خورند در اثر شدت آسیب دیدگی در بیماررستان بستری می شوند که نیمی از این آسیب ها به شکستگی استخوان مربوط است.

در زمان دویدن چگونه از خود مراقبت کنیم

نکاتی برای دوندگان تازه کار

مراقبت و دوندگان تازه کار: توجه به نکات زیر به تناسب اندام شما کمک می کند و مانع از بروز صدمات می شود:

  • با دوره های متناوب دویدن و پیاده روی شروع کنید. برای مثال ۲ دقیقه پیاده روی کنید و ۱ دقیقه بدوی. به تدریج زمان پیاده روی را کاهش دهید تا جایی که بتوانید ۲۰ دقیقه ی پیاپی بدوید. البته ادامه دویدن/ پیاده روی هیچ ایرادی ندارد و حتی احتمال آسیب دیدگی هم کمتر می شود.
  • سرعت تان را تغییر دهید. دویدن با سرعت های متفاوت، قلب، ریه و پاهای شما را به اشکال مختلف تحت تاثیر قرار می دهد.
  • اگر در شانه ی جاده می دوید حتما رو به جریان ترافیک باشید. به این ترتیب اتومبیل هایی را که از روبه رو می آیند، می بینید و از سر راهشان کنار می روید. تلفن همراه سبکی را برای مواقع اضطراری همراه داشته باشید همیشه آدررس محلی را که می دوید به نزدیکانتان اطلاع دهید.
  • هفته ای بیش از ۱۰ درصد به طول مسیرتان اضافه نکنید. اگر هفته ای ۸ کیلومتر می دوید و قصد افزایش آن را دارید هفته ی بعد ۸/۸ کیلومتر بدوید. شاید ۸ را به ۹ تبدیل کردن چندان مهم به نظر نرسد اما بر اساس مطالعات انجام شده افزایش بیش از ۱۰ درصد در هر هفته می تواند به آسیب های بعدی منجر شود.

در زمان دویدن چگونه از خود مراقبت کنیم

درسهایی از تجربه ی فضانوردان: از دست دادن تراکم استخوان

نخستین فضانوردانی که برای مدتی در فضا به سر برده بودند با میزان زیادی کاهش تراکم استخوان مواجه شدند. علاوه بر آن در فضا کسی فریاد شما را نمی شنود در بی وزنی هم به سر می برید یعنی عضلات و استخوان هایتان متحمل هیچ وزنی نمی شوند.

از آنجا که نیروی اندک جاذبه در فضا سبب تحلیل رفتن عضلات و توده ی استخوانی می شود فضانوردان به  عنوان بخش اصلی برنامه های خود ملزم به انجام دادن تمرینات قدرتی بسیار جدی هستند. برای فضانوردانی که در مدار زمین قرار گرفته اند امکان بلند کردن وزنه وجود ندارد- دمبل ها هم تابع قانون جاذبه اند- و به همین سبب  از یک سری نوارهای کشی و فنرهای بسیار سنگین که بسیاری از آنها در محل ثابت شده اند استفاده می شود.

در صورت رعایت دقیق تمامی تدابیر می توانید کاهش تراکم استخوان را تا ۵۰ درصد کمتر کنید. حتی اگر تاکنون مقادیر زیادی از توده ی استخوانی خود را از دست داده  اید باز هم می توانید بخشی از آن را بازسازی کنید.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *