روزه داری و مادران شیرده

روزه داری و مادران شیرده

زن شیرده در ماه رمضان باید برخی اصول تغذیه ای را در نظر بگیرد تا بتواند به خوبی فرزندش را با شیر خود تغذیه نماید زنان شیرده که شیرخوارانی زیر ۶ ماه دارند باید برخی نکات مهم را در نظر بگیرند تا روزه داری آسیبی به آن ها و نوزادشان وارد نکند.

مادران شیردهی که روزه می‌گیرند، ممکن است آب بدن‌شان کم شود و تغییراتی در سطح سدیم و اسید اوریک پلاسما و نیز میزان لاکتوز، سدیم و پتاسیم شیر آن‌ها به وجود بیاید. به‌علاوه، اگرچه کمیت درشت‌مغذی‌ها در شیر تغییر نمی‌کند، اما محتوای روی، منیزیم و پتاسیم آن ممکن است در زنان شیرده روزه‌دار کاهش یابد.

بنابراین روزه‌داری برای زنان شیرده که بچه‌های کم‌تر از ۶ ماه دارند، چندان مناسب نیست. البته در سال اول تولد، ‌شیر مادر غذای اصلی است و اکثر مواد مورد نیاز رشد وی از طریق شیر مادر تامین می‌شود، ولی بعد از یک سالگی که کودک از غذای خانواده استفاده می‌کند و شیر مادر نقش کمکی در تغذیه وی دارد،‌ریزمغذی‌ها نیز از سایر غذاها تامین خواهند شد و مادران می‌توانند با مشورت پزشک و با توجه به قوای بدنی خود و کودک و نیز وضعیت منحنی رشد کودک و میزان دریافت سایر غذاها، در مورد روزه‌داری تصمیم بگیرند. رعایت توصیه‌ها و دستورات زیر به بهبود کیفیت و افزایش شیر در مادران شیرده کمک می‌کند:

بهترین مواد غذایی برای زنان شیرده: نان گندم خوب‌پخته‌شده، گوشت بره، بزغاله، گوشت و مغز گوسفند، ماهی تازه،‌کرفس، کنجد، چغندر، آشی که با نخود و جو پخته شده باشد، کاهو، بادام، فندق.

– غذاهایی که مصرف آن‌ها برای زن شیرده مناسب نیست: خردل، نعناع، سیر و پیاز. – برای غلیظ شدن شیر زنانی که شیر آن‌ها رقیق است: پرهیز از فعالیت‌های شدید و ورزش‌های سنگین، مصرف شیره انگور با نان سنگک به‌عنوان صبحانه یا شام، استراحت و خواب کافی.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *