طرز تهیه خورش ترشه سماق یک خورش معروف مازندرانی

طرز تهیه خورش ترشه سماق یک خورش معروف مازندرانی

طرز تهیه خورش ترشه سماق

خورش های مازندرانی از طعم بسیار ویژه ای برخوردار هستند در زیر طرز تهیه خورش ترشه سماق مازندرانی را برای شما قرار داده ایم این خورش بسیار خوشمزه با سماق که پودر غوره خشک میباشد تهیه می گردد.

سینه مرغ ۳ عدد  .  سبزی خورشت ۵۰۰ گرم  .  پیاز ۲ عدد  .  لوبیا قرمز ۱ فنجان

ابغوره ۱ فنجان  .  سماق ۵ قاشق غذاخوری  .  غوره ۱ فنجان  .  سیر ۵ حبه  .  نمک مقدار لازم

 

طرز تهیه خورش ترشه سماق یک خورش معروف مازندرانی

سیرها و پیازها را ریز خرد کنید و درون روغن تفت دهید تا نرم شوند سپس سینه های مرغ ، ۳ قاشق سماق و نمک اضافه کنید و با حرارت ملایم به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه تفت دهید تا رنگ مرغ ها تغییر کند.

پس از تغییر رنگ مرغ ها میتوانید لوبیاها را بهمراه ۴ لیوان اب اضافه کنید ، حرارت را زیاد کنید تا خورشت شروع به جوشیدن کند سپس حرارت را کم کنید و به مدت ۲ ساعت بگذارید خورشت بپزد.

سبزی ها را ریز خرد کنید و درون روغن به مدت ۱۰ دقیقه سرخ نمائید ، ۱ قاشق سماق را به سبزی های سرخ شده اضافه کنید و خوب مخلوط نمائید سپس از روی حرارت بردارید.

پس از ۲ ساعت و زمانی که لوبیاها نرم شدند میتوانید سبزی ها تفت خورده را بهمراه ابغوره و غوره ها و ۱ قاشق باقی مانده سماق را اضافه کنید ، تمام مواد را به ارامی مخلوط کنید و با حرارت کم اجازه دهید خورشت جا بیفتد ( به روغن بیفتد ) سپس با برنج سرو نمائید.

نکته ها : سبزی این خورشت همانند خورشت قورمه سبزی شامل ( تره ۱۵۰ گرم + جعفری ۱۵۰ گرم + گشنیز ۱۰۰ گرم + اسفناج ۵۰ گرم + شنبلیله ۵۰ گرم ) است ، البته اصل این غذا با سبزی معروف شمال ( سبزی مرغ ترش ) تهیه میشود اما اگر در دسترس ندارید از ترکیب سبزی های گفته شده استفاده کنید.

سماق را بیش از اندازه نریزید چون خورشت شما تلخ مزه خواهد شد ، سماق خاصیت درمانی دارد و برای سلامت اندام ها مفید است اما همانند زعفران مصرف زیاده از حد ان مضر میباشد ؛ در صورتی که غوره در دسترس ندارید میتوانید مقدار ابغوره را ۲ برابر کنید.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *