طرز تهیه سوسیس و کالباس کاملا خانگی در منزل

طرز تهیه سوسیس و کالباس کاملا خانگی در منزل

طرز تهیه سوسیس و کالباس خانگی

مطلب زیر اختصاص دارد به طرز تهیه سوسیس و کالباس خانگی که این سوسیی ها و کالباس ها با گوشت مرغ تهیه میگردد و شما مطمئن هستید که هیچ مواد و یا گوشت اضافی در این سوسی و کالباس استفاده نمی گردد.

بنا به درخواست یکی از کاربران عزیز ۳ دستور مختلف تهیه سوسیس کالباس در منزل زا برای شما عزیزان گردآوری نموده ایم. امیدواریم مورد توجه قرار گیرد

دستور ۱:
مواد لازم :

گوشت مرغ بدون استخوان : ۱ کیلو  (میتوان از گوشت قرمز نیز به همین شیوه استفاده نمود)
سیر : ۳ حبه
زرده ی تخم مرغ : ۳ عدد
آرد : ۳ قاشق غذا خوری
فلفل سیاه : ۵/۰ قاشق مربا خوری
نمک : ۱ قاشق مربا خوری
دارچین : یک سوم قاشق مربا خوری
زنجبیل : یک پنجم قاشق مربا خوری
هل : ۵/۰ قاشق مربا خوری
میخک : اندازه ی یک عدس
جوز هندی : اندازه ی ۲ عدس
( به جای میخک و جوز هندی می توان از ۵/۰ قاشق مربا خوری آویشن استفاده شود . )
روغن مایع : ۲ قاشق غذا خوری

طرز تهیه :
گوشت مرغ را همراه سیر ، ۳ بار چرخ می کنیم . آرد را در یک بشقاب الک کرده و تمام ادویه ها را به آن اضافه کرده و آن را خوب مخلوط کرده و دوباره الک کرده و به مرغ اضافه می کنیم ، تخم مرغ را هم اضافه کرده و با دست خوب ورز می دهیم . روغن مایع را اضافه کرده و آنقدر ماساژ می دهیم تا مانند خمیر در آید . فویل آلومینیم به عرض ۶۰ سانت و طول یک متر را روی کابینت پهن کرده و مواد کالباس را روی آن گذاشته و خوب می پیچیم و دو سر فویل را مانند شکلات خوب می پیچیم و به مدت ۴۵ دقیقه آن را بخار پز کرده ( با در دستگاه بخار پز کرده قرار می دهیم ) بعد از این آن را در داخل یخچال می گذاریم تا خوب سرد شود و بعد آن را به اندازه ی دلخواه بوش می زنیم . « لازم به ذکر است که میزان ادویه ها حتما باید به اندازه ی گفته شده باشد . »

دستور شماره ۲:
شیر خشک ( قنادی) ۱ پیمانه
آرد سفید نصف پیمانه
یخ حدودا ۲ پیمانه
سینه مرغ خام بزرگ ۱ عدد
نمک فلفل پودر خردل زنجفیل کمی
قارچ برش داده شده و پسته به میزان دلخواه
سیر به میزان دلخواه

سینه مرغ را با میکسر خوب له میکنیم. آرد و پودر شیر را اضافه میکنیم خوب با دست ورز میدیم تا یکنواخت بشه. ادویه های مورد نظر رو اضافه میکنیم و خوب ورز میدیم. یخ خرد شده را اضافه کرده و مخلوط میکنیم . نیازی نیست که یخ دوب شود. قارچ خام برش داده شده و مغز پسته رو اضافه کرده مخلوط میکنیم. . خمیر آماده شده را درون کیسه پارچه ای که دوختیم میریزیم. کیسه مورد نظر باریک و بلند است و قطر و طول کالباس را تعیین میکند. بهتره که قطر کیسه حدود ۵ سانت باشه. دو انتهای کیسه را محکم میکنیم به طوری که خمیر کاملا درون کیسه متراکم و فشرده باشد. . کیسه حاوی خمیر کالباس رو یه مدت ۱۰ دقیقه درون آب در حال جوش قرار میدیم. و سپس از روی حرارت بر میداریم و صبر میکنیم خنک شود سپس کیسه را به مدات ۱ شب در فریزر قرار میدیم و بعد ۱ شب هم در یخچال قرار میدیم . کالباس آماده برای برش زدن است

دستور شماره ۳:
امروز من هم طرز تهیه ی یک نوع کالباس خانگی رو می گذارم که می تونین با گوشت قرمز و یا مرغ اون رو درست کنید. این گوشت به صورت چرخ شده استفاده می شه و خوب مثل نوع کارخانه یی اون از احشاء حیوانات، گوشت حیوانات پیر یا بعضا بیمار، زایده های گوشتی، پیه و غیره درش استفاده نمی شه. ضمن این که مواد نگهدارنده هم نداره بنابراین سرطان زا هم نیست. تمیز و خانگی هست و حداقلش اینه که می دونیم در اون گوشت خالص به کار رفته.

این دستور رو من از یکی از دوستانم گرفتم….. تذکری که ایشون برای این دستور داده بود این بود که به خصوص در زمینه ی ادویه ها خودمون رو در بند دستور نباید بکنیم و باید اون طور که خودمون دوست داریم ادویه ها رو کم و زیاد کنیم. حتی عقیده داشت اگر ادویه یی رو در منزل نداشتیم می تونیم به راحتی از دستور حذفش کنیم!!!!!!!!!
این غذا بسیاز کامل و غنی هست و من فکر نمی کنم هیچ پدر و مادری، کوچولو ها رو از لذت خوردن چنین غذای سالم و پر انرژی یی محروم کنه.
یک توضیح کوچولوی دیگه هم بدم و بعد برم سراغ دستور این غذا و اون این که برای درست کردن کالباس، دستگاه خاصی مورد نیاز هست که این طور هم که شنیدم هم حجم بزرگی داره و هم گران قیمت هست. من توی این دستور از ماشین تهیه ی کالباس استفاده نمی کنم چون دلم می خواد تا جایی که ممکنه دستورهایی که براتون می گذارم ساده باشه و همه بتونن به راحتی اون رو درست کنند. پس کیفیت کالباس خانگی ما به لحاظ بصری شاید به پای فرم کارخانه یی اون نرسه.

مواد لازم:
فیله ی مرغ یا گوشت گوساله ی مخلوط با گوشت گوسفند: ۱ کیلو
سیر: ۵ حبه (به جای سیر می تونین از پودر سیر به همراه پودر پیاز هم استفاده کنید)
آرد: پایه ی مصرف ۳ قاشق غذاخوری هست اما اگر خمیر کالباس بیش از حد شل بود می تونیم تا ۶ قاشق هم اون رو افزایش بدیم
زرده ی تخم مرغ: ۳ عدد
یخ: ۶ تکه
جعفری خرد شده: ۱ قاشق غذاخوری
تخم کرفس: ۲/۱ قاشق چای خوری
شیر خشک: که طبق دستور بهتره از شیر خشک نیدو محصول کارخانه ی نستله باشه:۱ فنجان
فلفل سیاه : نصف قاشق مربا خوری
نمک : ۲ قاشق مربا خوری که طبق ذائقه می تونه کم و زیاد بشه
دارچین : ۳/۱ قاشق مربا خوری
زنجبیل : ۵/۱ قاشق مربا خوری
هل : نصف قاشق مربا خوری
میخک : نوک قاشق مرباخوری
جوز هندی : قدری بیشتر از میزان گفته شده برای میخک (البته من خودم جوز رو خیلی زیاد استفاده می کنم چون طعمش رو در کالباس خیلی دوست دارم)
آویشن: ۴/۱ قاشق مرباخوری
اسانس دود مایع: نصف قاشق غذاخوری که اگر هم نبود اشکالی نداره و این تنها به طعم بهترش کمک می کنه.
روغن مایع : ۲ قاشق غذا خوری
کیسه یخ در اندازه ی متوسط برای تقریبا ۳۰ دانه ی یخ
دانه خردل، تخم گشنیز، رازیانه، و زعفران: به میزانی که دوست دارید
پسته ی تازه که با مقاطع دایره یی برشش می دیم و یا اگر پسته ی تازه در دسترس نبود از خلال پسته که حدود ۵ دقیقه در آب قرار داده شده استفاده می کنیم: مقداری که دوست دارید
قارچ: به میزان دلخواه

طرز تهیه:
گوشت ها رو همراه سیر و جعفری خرد شده، ۳ بار چرخ می کنیم . آرد رو با تمام ادویه های خشک مون ۲ بار الک می کنیم و به مرغ یا گوشت اضافه می کنیم، مزه ی مواد رو می چشیم و در صورت تمایل ادویه هایی رو که دوست داریم مجدد اضافه می کنیم. بعد تخم مرغ رو به مواد اضافه می کنیم و همه ی مواد رو در غذاساز می ریزیم و ۵ دقیقه اجازه می دیم تا مخلوط بشن. در طول مدت روشن بودن غذا ساز به تدریج تکه های یخ مون رو با فاصله اضافه می کنیم.  سپس روغن مایع رو اضافه می کنیم و بعد از این مرحله، موادمون رو از غذاساز بیرون میاریم. در صورت شل بودن خمیر مقداری آرد اضافه می کنیم و با دست کمی ورز می دیم تا کل مواد به صورت خمیری نه زیاد سفت و نه زیاد شل در بیاد. در مرحله ی آخر پسته و قارچ خرد شده رو هم اضافه می کنیم……..سپس همه ی مواد رو روی فویل آلومینیومی می ریزیم و دو سر فویل رو مثل شوکولات خوب می پیچیم و می بندیم. سپس به مدت ۴۵ دقیقه موادمون رو بخار پز می کنیم. بعد از این مدت بلافاصله دور مواد مون رو در حالیکه هنوز از داخل فویل بیرون نیاوردیم، کیسه ی یخ می پیچیم و بعد از خنک شدن در داخل یخچال می گذاریم تا خوب سرد بشه. بعد از سرد شدن به اندازه های دلخواه با چاقوی لیزری برش می دیم.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *