طرز تهیه غذای گیاهی با روش و سبک گیاهخواران

طرز تهیه غذای گیاهی با روش و سبک گیاهخواران

طرز تهیه غذای گیاهی ویژه گیاهخواران

در مطلب زیر طرز تهیه غذای گیاهی را برایتان قرار داده ام شما میتوانید با توجه به نکات و فوت وفن های زیر یک غذای بسیار عالی ویژه افراد گیاهخوار تهیه نمایید در ضمن بهتر است بدانید که برای پخت این غذاها روش ها بسیار متفاوتی وجود دارد.

آیا شما می‌دانید که چگونه برای خود یا مهمانان گیاه خوارتان غذای گیاهی بپزید. گزینه‌های زیادی از قبیل بخار پز کردن گیاهان ، دودی کردن برنج یا سبزیجات دارید.

کلید پخت غذا‌های گیاهی با غذا‌های گوشتی و یا غذا‌هایی که حاوی دیگر آثار حیوانی اند بسیار  متفاوت اند، در درست کردن غذای گیاهی منبع پروتئین از حبوبات و سبزیجات متنوع و تازه تامین می‌شود.

در غذا‌های گیاهی تمرکز روی گوشت قرمز یا ماهی ندارند. بنابر این اولین چیزی که لازم خواهید داشت که یاد بگیرید چگونه از قبل به غذایتان نگاه کنید. امروزه برای گوشت جایگزین‌های مناسبی در فروشگاه‌ها و سوپر مارکت‌ها در دسترس هستند. اگر می‌خواهید پخت غذا را آغاز کنید در دستور العمل آن از جایگزین‌های گوشت قرمز به به جای خود آن استفاده کنید.

ماده ی چسبنده ای از گندم وجود دارد که جایگزین مناسبی برای مرغ است به طوری که در ساخت بو و مزه به خوبی شبیه مرغ است. به علاوه تفو بکی از بهترین شرکت‌های نام آشنا در فعالیت‌های پخت گوشت‌های کبابی  و سرخ کردنی است. ( به جز این مواد نرم تفو چاشنی‌های مناسبی برای سالاد و دسر است.) که این مواد به وسیله سویا و مخلوتی از حبوبات درست می‌شوند. نوع غلیظ آن در پخت غذا مفید است برای این که پیش از مصرف با آتش ملایم سرخ شده اند.

دیگر منابع خوب پروتئین در غذای گیاهی شامل همه حبوبات مثل باقالا، لوبیا و سبزی است. برای درست کردن یک غذای گیاهی مثل خوراک لوبیا ، می‌توان سبزی‌های خورد شده و حبوباتی مثل باقالا و لوبیا به جای گوشت گاو افزود . باقالا ، لوبیا، عدس‌های رنگارنگ و لپه سالم و مقوی هستند و می‌توان آن‌ها را به سوپ ، تاس کباب و غذا‌های مرکب گوشتی افزود. همچنین می‌توانید باقالا و لوبیا و سبزی‌های خوردنی را به سالاد و برنج‌ها اضافه کنید.

خوب است اگر یک بار خوردن غذای گیاهی را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. برای نحوه پخت آن‌ها می‌توانید به صورت آن لاین در اینترنت، داخل کتاب خانه ی شخصی،  کتاب فروشی بیابید یا از کسانی که گیاه خوار اند بپرسید.

استفاده‌های گوناگون از حبوبات سالم و سبزیجات مغذی
طراحی غذا باید بر اساس ظرفی که در آن است باید باشد. برای تامین پروتئین باید مقدار زیادی حبوبات سالم را در نظر داشت مانند لوبیا و محصولاتی مانند تفو. ترکیب غذا با حبوبات باعث می‌شود غذایی با منبع پروتئین کامل سرو کنید.

سرانجام غذایتان با سبزیجات فشرده و طبیعی کامل می‌شود گیاهانی مثل: اسفناج و کلم پیچ، سیب زمینی شیرین ، شلغم و هویج وحشی ، گوجه فرنگی‌های تازه، فلفل، هویج شیرین، کلم بروکلی و اوکادو. این سبزیجات فقط برای تهیه غذا نیستند ، بلکه دارای آنتی اکسیدان‌های مفید و فیبر هستند که به شما برای یک تغذیه خوب کمک می‌کنند.

شناخت ادویه‌ها:
شما با خوردن غذا‌های گیاهی انواع گوناگون پخت غذا را تجربه خواهید کرد. تنوع گیاهان وسیع و نا محدود است. در ظرف ، جایگزین‌های گوشت قرمز  به آسانی  از دیگر مواد مزه و بو می‌گیرند بنابرای در ابتدا شاید نیاز دارید از ادویه‌های سر هم بندی  در دستور غذای خود استفاده کنید: کاری، دار فلفل و ادویه‌های قومی، افزودن این ادویه‌ها به غذای گیاهی  هنگام گرم کردن، غذا را خوش مزه می‌کند.
هر چیزی شبیه سوپ که این هم که این هم می‌تواند ذخائر چرب و شیرین گاهی بسازد. پوره‌ها و شیره نارگیل مزایای زیادی دارند. گوجه در غذا‌هایی مثل آبگوشت ، تاس کباب و غذا‌های مرکب گوشتی و سس همراه با ادویه مخلوط و استفاده می‌شود.

طرز تهیه غذای گیاهی

آشپز خانه گیاه خوران
گیاه خوران رژیم غذایی را تحمل می‌کنند. باید بیشتر مراقب باشید که چگونه مواد را ذخیره کنید. یقینا مواد موجود در انبار شما باید دارای پروتئین، کلسیم و ویتامین D مناسب برخوردار باشد. اگر مواد آشپز خانه شما به شرح ذیل باشد پخت غذای گیاهی برای شما آسان خواهد شد:

– آجیل  و آجیل بو داده
– لوبیا خشک یا کنسرو شده
– سبزی‌های گوناگون
– جوی خشک
– ۲ تا ۳ نوع متفاوت برنج، شامل دودی، وحشی
– آب گوشت گیاهی
– کشمش‌ها، کشمش‌های بی دانه و دیگر میوه‌های خشک کرده
– سیب زمینی‌های شیرین
– مغز بادام یا شیر برنج
– چاشنی ماست
– میوه‌های فصلی تازه و گیاهان تازه، اگر در دسترس نبود فیرز شده
– تفو و دیگر چاشنی‌ها ی آماده
– روغن زیتون
– گیاهان خشک و ادویه

طرز تهیه غذای گیاهی
همه گیاه خواران طرفدار رژیم غذایی مخصوص به خود هستند. اگر آشپز مهمانتان هستید باید از آن‌ها بپرسید که چگونه گیاه خوارانی هستند و غذایتان را مطابق با نوع گیاه خواری آن‌ها بپزید.
– گیاه خوارانی که گوشت قرمز مصرف نمی‌کنند اما به مصرف تخم مرغ و لبنیات و عسل تمایل دارند.
– گیاه خورانی که لبنیات و عسل مصرف می‌کنند اما تخم مرغ نمی‌خورند.
– گیاه خورانی که لبنیات مصرف می‌کنند اما عسل و تخم مرغ نمی‌خورند.
– گیاه خورانی که نه از حیوانات و نه از فرآورده‌های آن‌ها شامل تخم مرغ ، لبنیات و عسل و بخش‌هایی مثل ژلاتین و دیگر فرآورده‌های فرعی حیوانات استفاده نمی‌کنند.

طرز تهیه غذای گیاهی
این مواد دارای بهترین نمونه از خوراک‌های هندوستانی است که در آن ادویه ، برنج و سبزی‌ها به کار رفته و بو و مزه به دست آمده به واسطه استفاده از ادویه‌های هندی که بیشتر در سوپر مارکت‌ها موجود است درست شده است.

طرز تهیه غذای گیاهی

مواد لازم :
۱ فنجان بزرگ برنج بسمتی
۱ کنسرو نخود
۵/۱ فنجان edamame فریزر شده
۱ فلفل ( قرمز، زرذ، سبز)
۱۰oz  اسفناج
۱ پیاز کوچک ریز خورد شده
۲ حبه سیر
۲ فنجان سبزی خورد شده
۲ قاشق چای خوری garam masala
۴/۳ فنجان کشمش بی دانه
۴/۳ فنجان نارگیل خشک
۲ قاشق سوپ خوری روغن زیتون

سبزی خورد شده را با برنج مخلوط کرده و روی حرارت بالا گرم می‌کنیم. زمانی که کاملا مخلوط شد و به جوش رسید درب آن را می‌گذاریم تا برای ۱۰ دقیقه آرام بجوشد. آن‌ها را از روی حرارت بر داشته و روی آن را می‌پوشانیم تا زمانی که لازم شد از آن استفاده کنیم.

یخ edamame را آب کرده و همراه با نخود در زیر آب می‌ریزیم.
روغن زیتون را داغ کرده سپس پیاز،سیر، فلفل و garam mesala را در روغن سرخ کرده، زمانی که پیاز نرم شد برنج را به آن در ماهی تابه اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم تا مخلوط شود و صبر می‌کنیم تا کاملا بجوشد.
Edamame نخود و کشمش مخلوط شده را اضافه می‌کنیم و حرارت می‌دهیم.
یک مشت اسفناج  را اضافه کرده و آن را حرارت می‌دهیم تا زمانی که اسفناج‌ها کاملا پخته و پلاسیده شوند.
با پودر نارگیل آن را تزئین کرده و سرو می‌کنیم.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *