طرز تهیه پیراشکی ماهی

طریقه پخت پیراشکی ماهی یک غذای کاملا مجلسی و شیک

طریقه پخت پیراشکی ماهی مجلسی

برای تهیه انواع پیراشکی در ابتدا باید یک خمیر مایه عالی تهیه کنید در زیر به طریقه پخت پیراشکی ماهی اشاره کرده ایم در این نوع پیراشکی از ماست پرچرب, پیازچه و زرده تخم مرغ استفاده گردیده است.

مواد لازم برای پخت پیراشکی ماهی

  • آرد ۴ لیوان  .  تخم مرغ ۲ عدد
  •   ماست پر چرب ۱ لیوان
  • روغن ۴ قاشق غذاخوری
  • خمیر مایه ۲ قاشق چایخوری
  • شکر ۴ قاشق غذاخوری
  • فلفل دلمه ای کوچک ۱ عدد
  • تن ماهی ۲ قوطی
  • پیازچه خرد شده ۱/۲ لیوان
  • زرده تخم مرغ ۱ عدد
  • کنجد و پنیر مقدار لازم

طریقه پخت پیراشکی ماهی

 خمیر مایه را با چند قاشق آب گرم مخلوط کنید و ۵ دقیقه کناری استراحت دهید ، ۲ تخم مرغ و شکر و روغن را داخل کاسه ای بریزید و با همزن بزنید تا یکدست شود سپس مخلوط تخم مرغ و ماست را به خمیر مایه اضافه و مخلوط کنید.

آرد و نمک را مخلوط کنید و کم کم روی مواد الک کنید و با قاشق مخلوط کنید تا خمیر نرمی بدست بیاید که به دست نچسبد ، خمیر را داخل کاسه ای که چرب کرده اید قرار دهید ، روی ظرف را بپوشانید و ۲ ساعت در جای گرمی استراحت دهید تا حجم خمیر بیشتر شود.

روی سطح کار آرد بپاشید ، خمیر را ۲ قسمت کنید و هر خمیر را با وردنه باز کنید تا به شکل مستطیل شود ، هر خمیر را به ۳ قسمت مساوی علامت بزنید ، قسمت مرکز خمیر را برای ریختن مواد بگذارید و دو قسمت اطراف خمیر را به صورت اریب چندین برش بزنید.

تن ماهی ، فلفل دلمه ای خرد شده ، پیازچه خرد شده ، پنیر خرد شده ، نمک و فلفل را داخل کاسه ای بریزید و مخلوط کنید سپس این مواد را در بخش میانی خمیرها بریزید و پخش کنید.

پس از ریختن مواد لبه های خمیر را از بالا به صورت چپ و راست روی هم بیاورید ، لبه های خمیر را با آب مرطوب کنید تا به هم بچسبند و از هم جدا نشوند.

انتهای خمیر را میتوانید با لبه های چنگال فرم دهید تا به شکل دم شود ماهی ، برای چشم ماهی تکه ای زیتون یا پیازچه روی سر ماهی بگذارید ، هر ۲ خمیر را به همین صورت آماده کنید ، زرده تخم مرغ را با مقداری شیر یا آب رقیق کنید و روی خمیر بمالید و در انتها روی خمیر کنجد یا دانه خشخاش بپاشید.

داخل سینی فر کاغذ روغنی قرار دهید و ماهی ها را با دقت روی کاغذ منتقل کنید سپس سینی را داخل فری که از قبل با دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد روشن کرده اید و گرم شده است ۵۰ – ۶۰ دقیقه قرار دهید تا زمانی که خمیر طلایی شود ( میتوانید ۵ دقیقه بالای فر را روشن کنید تا روی نان ها طلایی شود ).

نکته ها : میتوانید به جای خمیر مایه از مخلوط ۱ قاشق چایخوری جوش شیرین و ۱ قاشق چایخوری بکینگ پودر استفاده کنید ، میتوانید این پیراشکی را با هر خمیری آماده کنید ، مواد داخل پیراشکی را میتوانید تغییر دهید ، میتوانید از انواع پنیر استفاده کنید.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.