ماکروزومی چیست؟

ماکروزومی چیست؟

علت رشد بی اندازه جنین چیست؟

ماکروزومی چیست؟آیا تابحال این کلمه را شنیده اید یا خیر؟ ماکروزومی به معنای رشد بی اندازه جنین است ووقتی جنین بیش ازحد طبیعی خود رشد می کند ماکروزومی روی داده است.

میانگین وزن نوزاد به هنگام تولد، معمولا حدود ۳ کیلوگرم است، اما وزن برخی از کودکان بیشتر از حد معمول است. کودکی که به هنگام تولد بیش از ۴ کیلو وزن داشته باشد، در اصطلاح پزشکی ماکروزوم یا سنگین وزن است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که جنین بیش از حد نیاز، در رحم مادر مواد مغذی دریافت می‌کند.

درنتیجه سریع‌تر رشد کرده و به هنگام تولد اضافه وزن دارد. حدود ۱۰ درصد از نوزادان جهان با ماکروزومی متولد می‌شوند. کودکانی که بیش از اندازه رشد می‌کنند در صورتی که به روش زایمان طبیعی متولد شوند، به واژن مادر آسیب می‌رسانند و بهترین کار زایمان به روش سزارین برای این افراد است. براساس آمار به دست آمده کودکان ماکروزوم،

بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون، افت شدید قند خون و زردی قرار دارند. پزشکان مطمئن نیستند که علت دقیق بروز این مشکل در بارداری چیست اما برخی عوامل احتمال تولد نوزاد ماکروزوم را بیشتر می‌کند. مادرانی که به دیابت نوع ۱ یا ۲ و یا دیابت بارداری مبتلا هستند، زنانی که در دوران بارداری دچار اضافه وزن می‌شوند،

زنانی که سابقه تولد نوزاد ماکروزوم داشته‌اند و زنانی که ۴۰ هفته بارداریشان را پر کرده‌اند، در معرض بروز این مشکل قرار می‌گیرند. همانطور که می‌دانید تشخیص وزن دقیق جنین در شکم مادر مشکل است. اما روش‌هایی وجود دارد که به پزشک کمک می‌کند وزن تقریبی جنین را پیدا کند.

او ابتدا قد رحم شما را اندازه می‌گیرد،اگر فاصله بالای رحمتان تا پایین آن بیش از اندازه استاندارد باشد احتمال رشد بیش از اندازه جنین وجود دارد. روش دیگر، اندازه‌گیری به کمک سونوگرافی است که سطح مایع آمنیوتیک را نشان می‌دهد. هرچه مایع آمنیوتیک بیشتر باشد احتمال جنین ماکروزوم نیز بیشتر است.

زیرا جنینی که بیش از حد رشد می‌کند، مواد بیشتری دفع می‌کند که باعث افزایش مایع آمنیوتیک می‌شود. اما این مشکل قابل پیشگیری است. اگر به دیابت مبتلا باشید با کنترل قند خونتان، می‌توانید از بروز این مشکل برای جنین جلوگیری کنید. اگر اضافه وزن دارید می‌توانید با روزانه ۳۰ دقیقه ورزش ملایم، و مصرف بیشتر میوه و سبزیجات، جلوی اضافه وزن را بگیرید.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *