مزایای سلامتی ید برای بدن چیست؟

مزایای سلامتی ید برای بدن چیست؟

بسیاری از مردم حتی از مشکلات کمبود ید آگاهی ندارند. با این حال، بسیاری از کشورها وجود دارند که ید را به نمک خود اضافه نمی کنند. بدن شما حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ میکروگرم ید در روز نیاز دارد. روش های دیگر دریافت ید بدون خرید نمک وجود دارد. بسیاری از سبزیجات و حیوانات دریایی از جمله صدفهای دریایی، ماهی تن، ساردین، شاه ماهی، ماهی قزل آلا، میگو، سویا، اسفناج، سیر،کلم و هویج حاوی ید هستند. ید برای رشد و سوخت و ساز بدن، بسیار مهم است. در ادامه برخی از مزایای مصرف ید را بررسی می کنیم.

مزایای سلامتی ید

پیشگیری از سرطان

احتمالا یکی از بهترین ویژگی ها در مورد ید ترکیبات ضد سرطان زایی آن است. مطالعات متعدد نشان داده است که پس از تزریق ید، سلول های سرطانی به طور چشمگیری کاهش می یابند و یا حتی به صورت خودکار سلول ها از بین می روند و سپس به سرعت توسط سلول های سالم جایگزین می شوند. در حقیقت، وقتی صحبت از سرطان تیروئید می شود، ید در جلوگیری از این نوع بسیار خطرناک سرطانی حیاتی است. در مطالعات، بیماران مبتلا به سرطان تیروئید پس از افزایش سطح ید، علائمشان بهبود می یابد. همچنین جالب است توجه داشته باشید که سرطان تیروئید در افرادی که کمبود ید دارند بسیار رایج است.

سرعت سوخت و ساز

غده تیروئید شما هورمون هایی تولید می کند که مسئول میزان متابولیسم بدن شما است. ید چیزی است که در غده تیروئید شما باعث تولید هورمون ها می شود. این میزان متابولیک شماست که کارایی تقریبا تمام اعضای بدن شما را از جمله چرخه خواب و همچنین جذب مواد غذایی را تعیین می کند. هورمون های دیگری نظیر تیروکسین و تریدوتیررونین وجود دارد که بر فشار خون و وزن بدن تاثیر می گذارد اما بدن شما با کمک این هورمون ها میزان متابولیسم اولیه خود را حفظ می کند. بدون هورمون های تیروئید، بدن شما نمی تواند به درستی عمل کند. بدون ید، تیروئید شما نمی تواند کار کند.

کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن

ید به میزان قابل توجهی می تواند شرایطی مانند بیماری فیبروکیستیک، فیبروز و تورم را کاهش دهد. ید برای درمان بسیاری از بیماری های فیبروکیستیک استفاده می شود. مطالعات متعدد نشان داده است که بین ید و کاهش علائم بیماری فیبروکیستیک پستان ارتباط وجود دارد.

سطح انرژی را افزایش می دهد

ید یکی از عناصر ضروری است که در کمک به بدن برای حفظ سطح انرژی بالا بسیار مهم است. ید تضمین می کند که بدن از کالری های خود استفاده می کند و به راحتی آنها را به عنوان چربی بیش از حد ذخیره می کند.

سیستم ایمنی قوی

اگر چه درست است که ید به طور عمده توسط غده تیروئید مصرف می شود، اما دارای توابع دیگر، مانند تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است. مانند ویتامینC، ید فعالیت آنتی اکسیدان ها را در سراسر بدن تحریک می کند، که مانع پیشرفت دفاعی قوی در برابر بسیاری از بیماری ها، از جمله سرطان و بیماری های قلبی می شود. مطالعاتی انجام شده است که نشان می دهد ید حتی از سلول های مغزی در برابر اثرات مضر رادیکال های آزاد بر اسیدهای چرب و بافت مغز محافظت می کند.

کم کاری تیروئید

این شرایطی است که در آن تیروئید کمتر فعال است و بنابراین باعث می شود سرعت همه پروسه های بدن کاهش یابد. یکی از رایج ترین مواردی که با کم کاری تیروئید اتفاق می افتد افزایش وزن است زیرا بدن شما کالری بسیار زیادی را نمی سوزاند و به صورت چربی آن را نگه می دارد. کمبود ید یکی از علل این بیماری است، اما تنها علت آن نیست. با این حال، هنوز هم یک هدف ایده آل برای افزایش مصرف ید است. ید فعالیت هورمونی را تحریک می کند که می تواند به کاهش وزن کمک کند.

اثرات دیگر کم کاری تیروئید پوست خشک، خستگی، گرفتگی، یبوست و تورم پاها است. این وضعیت باید درمان شود زیرا این می تواند خطرات جدی بهداشتی مانند کم کاری یا نارسایی قلبی را ایجاد کند.

ناخن، مو و دندان سالم

یکی از نکات مهم در مورد ید، علاوه بر عملکرد تیروئید، تشکیل پوست نرم، موهای درخشان و دندان های قوی است. ید برای مو بسیار مهم است زیرا باعث رشد موهای شما می شود و فولیکول را قوی می کند. فقدان ید در واقع می تواند موهای شما را از بین ببرد.

پشتیبانی از سیستم های تولید مثل

ید اطمینان حاصل می کند که اندام های تولید مثل به رشد طبیعی و بلوغ می رسند. ید برای زنان باردار مخصوصا برای جلوگیری از تولد نوزادان یا نوزادان با شرایط عصبی شناختی مانند کراتینیسم بسیار مهم است. سطوح مناسب ید باعث حرکت، رشد، شنوایی و توانایی گفتار مناسب می شود. کمبود ید حتی می تواند زنان را نابارور کند.

اختصاصی روزنه آنلاین – هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *