نحوه درست کردن برنج با توجه به رعایت کردن این نکات

نحوه درست کردن برنج با توجه به رعایت کردن این نکات

نحوه درست کردن برنج با نکات زیر

در مطلب زیر نحوه درست کردن برنج را با توجه به نکات زیر به شما آموزش میدهیم شاید بنظر درست کردن برنج کار بسیار راحتی میباشد ولی اصلا اینطور نمیباشد و اینکار نیاز به فوت و فن بسیار زیادی دارد که در زیر به آن اشاره می کنیم.

نکات مفید درباره نحوه درست کردن برنج
۱) برای اینکه برنج شما سفید شود می توانید چند قانشق ماست، داخل ظرف برنج درحال جوشیدن بریزید. نحوه درست کردن برنج
۲) اگر برنج شما بیش از حد معمول جوش خورده بود. می توانید ۲-۳ قاشق غذا خوری آبلیمو به آن اضافه کنید تا برنج شما خراب نشود.
● برای از بین بردن بوی سوختگی برنج:
۱) یک تکه نان روی برنج قرار دهید و موقع کشیدن، نان را بردارید.
۲) یک عدد پیاز را پوست کنده و در داخل برنج فرو کنید پیاز بوی سوختگی را بخود می گیرد. نحوه درست کردن برنج
● برای خوشمزه تر شدن شوید پلو:
برای اینکه شوید پلوی شما خوشمزه تر شود می توانید از ادویه مخصوص پلو که سبزرنگ است و ( در عطاری ها موجود می باشد) استفاده کنید بعد از آبکش کردن برنج کمی ادویه لابه لای برنج بپاشید.
● برای خوشمزه تر شدن شیر برنج:
اگرمیخواهید شیر برنج شما خوشمزه تر شود، برنج را با شیر خیس کنید. این کار باعث می شود که شیر برنج شما خوشمزه تر شود.
● اگر برنج شما بی نمک شد:
اگربراثر فراموشی برنجتان بی نمک شد اصلاً نگران نباشید، موقع کشیدن برنج مقدار مورد نیاز نمک را با مقدار بسیار کمی آب و روغن مخلوط کنید و روی برنج بریزید. با این کار بی نمکی برنج شما رفع می شود هرگز نمک را مستقیم در روغن نریزید، زیرا نمک در روغن حل نمی شود.
● اگر برنج شما شور شد:
اگر قبل از آب کش کردن برنج متوجه شدید، که برنج شما شور شده است موقع آب کش کردن برنج آب بیشتر روی برنج داخل آبکش بریزید . اما اگر بعد از آب کش کردن برنج متوجه شوری آن شدید دیگرچاره ای برای برطرف کردن شوری آن ندارید. مگر اینکه خورش را بی نمک درست کنید.
● آب برنج برای بچه ها:
وقتی می خواهید برنج را آبکش کنید یک لیوان از آب آن را بردارید و با یکی دو قاشق ماست مخلوط کنید. این آب برنج درصورتی که شور نباشد برای بچه ها خیلی مفید است.
● از بین بردن بوی نامطبوع برنج:
اگر به هر دلیلی برنج خشک شما بو گرفت برنج را روی یک سطح پهن کنید. البته باید حتماً در سایه باشد تا بوی نامطبوع برنج از بین برود. زیرا اگر برنج را جلوی نورآفتاب قرار دهید باعث خرد شدن برنج می شود و برنج حالت خود را از دست می دهد و وقتی آن را داخل آب جوش می ریزید از هم پاشیده می شود. نحوه درست کردن برنج
● پخت برنج برای خانم های کارمند:
خانم هایی هستند که بیرون ازخانه کار می کنند و وقتی ظهر به خانه می آیند، فرصت پختن برنج را ندارند، و یا این که دوست ندارند از شب قبل برنج آماده کنند. اینگونه افراد از این روش می توانند کمک بگیرند:
صبح یا شب قبل برنج را آبکش کنند البته کمی آن را خشک بردارند، سپس ته دیگ برنج را آماده کرده و برنج را داخل قابلمه بریزند و قابلمه را داخل یخچال قرار دهند، ظهر برنج را کمی آب و روغن دهند و آن را دم کنند تا سالاد را آماده کنند برنج هم دم کشیده است.

نکاتی‌ در مورد برنج‌
برنج‌ مانند گندم‌ از دو قسمت‌ تشکیل‌ شده‌ است‌.قسمت‌ خارجی‌، چلتوک‌ نام‌ دارد و قسمت‌داخلی‌ مواد نشاسته‌ای‌ می‌باشد. قسمت‌ خارجی‌داری‌ ویتامین‌های‌B به‌ مقدار زیاد است‌، ولی‌قسمت‌ داخلی‌، ویتامین‌ B ندارد، بلکه‌ دارای‌ماده‌ای‌ است‌ که‌ ویتامین‌ B را رسوب‌ می‌دهد و ازبین‌ می‌برد.
بنابراین‌ بهتر است‌ که‌ برنج‌ با پوست‌ آن‌ خورده‌شود، زیرا سبوس‌ یا پوست‌ برنج‌ از لحاظ غذایی‌بسیار با ارزش‌ بوده‌ و مهم‌ترین‌ اثر آن‌ این‌ است‌ که‌از سفیدی‌ مو و ریزش‌ آن‌ جلوگیری‌ می‌کند.
خوب‌ است‌ پوست‌ برنج‌ را در کمی‌ آب‌ بجوشانیدو آن‌ را صاف‌ کرده‌ و با هر غذایی‌ که‌ دوست‌دارید مصرف‌ کنید. می‌توانید به‌ آن‌ کمی‌ آب‌ لیمواضافه‌ کنید و در موقع‌ خوردن‌ برنج‌ استفاده‌ کنیدتا تمام‌ ویتامین‌های‌ آن‌ را دریافت‌ کنید.
کته‌ بهتر است‌ یا پلو؟
عده‌ای‌ کته‌ را قویتر و مفیدتر می‌دانند و معتقدندکه‌ در پلو ویتامین‌های‌ برنج‌ در آب‌ حل‌ شده‌ و به‌خارج‌ ریخته‌ می‌شود. عده‌ای‌ هم‌ کته‌ را غذایی‌سنگین‌ و دیر هضم‌ می‌دانند، البته‌ خاصیت‌ ضدویتامین‌ B که‌ در قسمت‌ داخلی‌ برنج‌ وجود دارد،در کته‌ بیشتر محسوس‌ است‌ و در پلوهای‌ صاف‌شده‌ کمتر می‌باشد و از این‌ رو کته‌ را حتما بایستی‌با ماست‌ و پیاز خورد ولی‌ چنانچه‌ برنج‌ را با پوست‌یا سبوس‌ آن‌ بپزند، این‌ ضرر ندارد. در هر حال‌برنج‌ سفید کرده‌، چون‌ اساسا ویتامین‌ ندارد،پلوی‌ آن‌ بهتر از کته‌ می‌باشد زیرا وقتی‌ ویتامین‌هارا دور ریختیم‌، بهتر است‌ که‌ ضد ویتامین‌ را هم‌دور بریزیم‌، ولی‌ اگر برنج‌ با چلتوک‌ یا پوست‌ آن‌بود آن‌ را کته‌ نمایید و نگذارید ویتامین‌های‌ آن‌دور ریخته‌ شود.

چگونگی‌ سفید شدن‌ برنج‌
وقتی‌ برنج‌ را خیس‌ می‌کنید، نمک‌ اضافه‌ نکنید،بلکه‌ آب‌ را بگذارید بجوشد، سپس‌ کمی‌ آب‌ سرداضافه‌ و بعد نمک‌ اضافه‌ کنید. آن‌ گاه‌ مدتی‌ صبرکرده‌ برنج‌ را در آن‌ ریخته‌ و سپس‌ آبکش‌ نمایید.همچنین‌ می‌توانید کمی‌ آب‌ نارنج‌ به‌ آن‌ اضافه‌کرده‌ و سپس‌ آبکش‌ نمایید.
نگهداری‌ از برنج‌
-۱ هرگز برنج‌ را در مقابل‌ نور آفتاب‌ قرار ندهیدبلکه‌ آن‌ را در جای‌ خشک‌ نگهداری‌ کنید.
-۲ برای‌ اینکه‌ برنج‌ شما به‌ مدت‌ طولانی‌ سالم‌بماند، آن‌ را با مقداری‌ نمک‌ مخلوط کرده‌ ونگهداری‌ کنید.
-۳ بهتر است‌ برای‌ برخورداری‌ از ویتامین‌ B که‌در برنج‌ وجود دارد، سبوس‌ آن‌ را تهیه‌ کرده‌ و به‌صورت‌ پودر درآورده‌ و در غذاهایتان‌ از آن‌استفاده‌ کنید.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *