تاثیر شکر نخل نارگیل بر بیماری دیابت

تاثیر شکر نخل نارگیل بر بیماری دیابت

دیابت و شکر نخل نارگیل:برای اینکه بر بیماری دیابت نظارت داشته باشیم باید خوردن قند و مواد قندی را کاهش دهیم چون منشا بوجود آمدن این بیماری بدلیل مصرف قند است و بهترین را ه پیشگیری و درمان نخوردن قند توصیه شده است ولی برخی از مواد غذایی هستند که شیرین بودن آنها از خودشان است و قند وشکر افزوده نشده است و طبیعی است  یکی ازاین مواد غذایی شکر نخل نارگیل است   در ادامه فواید  شکر نخل نارگیل را بر بیماری دیابت  و اینکه آیا این نوع قند می‌تواند برای اشخاص دیابتی مفید باشد مورد ارزیابی قرار می دهیم

 قند پالم نارگیل یا شکر نخل نارگیل چیست؟

درباره دیابت و شکر نخل نارگیل این را بدانید که  این قند از شیره‌ نارگیل گرفته می‌شود. قند با حرارت دادن شیره‌ نارگیل تا زمانیکه آب آن تبخیر شود، تهیه می گردد. پس از فرآوری، شکر مذکور دارای رنگی کاراملی و طعمی شبیه به شکر قهوه‌ای است و می‌تواند به جای شکر در هر دستور غذایی استفاده شود.

دیابت و شکر نخل نارگیل: شکر شیره‌ نارگیل یک گزینه‌ی سالم‌تر برای افراد دیابتی است زیرا  حاوی مقادیر کمتری فروکتوز خالص نسبت به سایر شیرین کننده‌های قندی است.

دیابت و شکر نخل نارگیل:دستگاه گوارش فروکتوز را مانند سایر انواع قند جذب نمی‌کند بلکه فروکتوز اضافه راه خود را به کبد می‌یابد و وارد کبد می‌شود. وجود مقادیر زیاد فروکتوز در کبد منجر به بروز بسیاری ازمشکلات متابولیکی از جمله دیابت نوع ۲ می‌شود.

آیا افراد مبتلا به دیابت می‌توانند از شکر نخل نارگیل استفاده کنند؟

دیابت و شکر نخل نارگیل:در حالیکه انجمن دیابت آمریکا (ADA) قند نارگیل را یک جایگزین قابل قبول برای قند معمولی می داند اما بنظر نمی‌رسد که استفاده از آنرا تایید کرده باشد.

 شکر نخل نارگیل و شاخص گلایسمیک (GI)

دیابت و شکر نخل نارگیل:برخی افراد تصور می‌کنند که شکر نخل نارگیل سالم‌تر است زیرا دارای شاخص گلایسمیک پایین‌تری است. به افراد مبتلا به دیابت مصرف موادی با شاخص گلایسمیک پایین (۵۵ یا کمتر) توصیه می‌شود و این افراد از خوردن مواد غذایی دارای شاخص گلایسمیک بالا(بالاتر از ۷۰) منع می‌گردند. شاخص گلایسمیک عسل و شکر نیشکر هر دو حدود ۵۰ هستند در حالیکه انستیتوی تحقیقات تغذیه و غذای فیلیپین شاخص شکر نخل نارگیل را برابر با ۳۵ تعیین کرده است. با این حال، محققان دانشگاه سیدنی، اعلام کرده اند که GIشکر نخل نارگیل برابر با ۵۴ است. بر اساس ساختار شیمیایی شکر نخل نارگیل بنظر می‌رسد GI آن به ۵۴ نزدیکتر باشد. با وجود تفاوت نظر، شکر نخل نارگیل هنوز به عنوان غذایی با GI پایین محسوب می‌شود.

 مشکلات مرتبط با GI

دیابت و شکر نخل نارگیل:عوامل متعددی در تأثیر خوردن یک غذا بر مقدار قند خون نقش دارند، که یکی از آنها چگونگی آماده سازی غذا است. در آمریکا، هیچ سیستم رسمی امتیاز دهی برای GI وجود ندارد. انجمن دیابت آمریکا خاطر نشان کرده است که GIغذاهای خاصی با توجه به منبع آنها می تواند متفاوت باشد و این مشکل برای قند نارگیل‌ هم وجود دارد.

 به گزارش مرکز دیابت جاسلین، GI بهترین راهنما برای پیش بینی مقدار قند خون پس از خوردن یک غذا نیست، عوامل بسیاری بر این روند تأثیر دارند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·        فرد

·        محتوای مواد غذایی

·        چگونگی آماده سازی غذا

·        چه غذاهایی همزمان با یک غذا مصرف می‌شوند

·        سرعت هضم

دیابت و شکر نخل نارگیل:بنابراین ADA به مردم توصیه می‌کند در مورد قند نارگیل همانند هر شیرین کننده‌ی دیگری از جمله قند نیشکر با احتیاط رفتار کنند. همچنین شمارش کالری و کربوهیدرات در هر وعده‌ی غذایی را در نظر بگیرند. همچنین باید درهنگام خرید قند نارگیل برچسب آن را بررسی کنند زیرا ممکن است حاوی مواد دیگری از جمله شکر معمولی باشد که دراین صورت GI آن بسیار بالاتر خواهد رفت.

 قند نارگیل حاوی اینولین است

اینولین نوعی فیبر پری بیوتیک قابل تخمیر است و برای باکتریهای روده مفید می باشد

و ممکن است به کنترل میزان قند در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند.

حداقل در یک مطالعه مشخص گردید که قند نخل نارگیل حاوی مقادیر قابل توجهی اینولین است.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که کربوهیدراتهای قابل تخمیر ممکن است به بهبود

حساسیت به انسولین کمک کنند و ممکن است دارای اثرات متابولیکی منحصر

به فردی برای کسانی باشند که در معرض خطر زیاد برای ابتلا به دیابت هستند.

 مزایای اینولین برای زنان مبتلا به دیابت نوع ۲

 یک مطالعه‌ی دیگر نشان داد که اینولین دارای فوایدی برای زنان مبتلا به دیابت نوع ۲ است از جمله کنترل قند خون و بهبود وضعیت آنتی اکسیدانها. آنتی اکسیدانها از بدن در برابر بیماریها و تخریب‌ها محافظت می‌کنند. با این حال به تحقیقات بیشتری برای شناسایی و درک این یافته‌ها برای سایر جمعیت‌های مبتلا به دیابت نوع ۲ نیازاست.

 ارزش غذایی قند نخل نارگیل

 قند نخل نارگیل از نظر کالری و کربوهیدرات‌ها مشابه با قند نیشکر معمولی است،

علاوه بر این ، قند نخل نارگیل و قند نیشکر هر دو حاوی: فروکتوز(مونوساکارید)، گلوکز(مونوسارکارید)

و سوکروز هستند که یک دی ساکارید است و از دو قند فروکتوز و گلوکز

ساخته شده است. اگر چه نسبت این مولکولهای

مونوساکارید و دی ساکارید در قند نخل نارگیل و قند نیشکر با هم متفاوت است.

محتوی فروکتوز

قند نارگیل و قند نیشکر هر دو دارای محتوای تقریباً یکسانی از نظر فروکتوز هستند اما

مقدار فروکتوز خالص در قند نیشکر بیشتر است و به همین دلیل مشکلاتی را برای افراد مبتلا به دیابت سبب می‌شود.

سوکروز قندی است که تقریباً در تمام غذاها یافت می‌شود، این قند یک ترکیب طبیعی است

و انرژی حیاتی بدن را تأمین می‌کند اما مصرف مقادیر زیاد آن می‌تواند مضر باشد.

شکر افزوده در غذاهای فرآوری شده، دسرها و نوشیدنیها اغلب متشکل از مقادیر زیادی

سوکروزاست. حرارت دادن سوکروز سبب شکستن آن به فروکتوز و گلوکز می شود.

سایر مواد مغذی موجود در قند نخل نارگیل

 قند نخل نارگیل به دلیل ارزش غذایی بالاتر آن نسبت به سایر قندها ممکن است

گزینه ی بهتری محسوب شود. بر خلاف قند نیشکر، قند نخل نارگیل حاوی آهن، کلسیم،

منیزیوم، پتاسیم و سایر مواد معدنی مهم  است.

اکثر افراد تنها چند قاشق چایخوری از قند نخل نارگیل در هر بار استفاده می‌کنند که در

حقیقت کمتراز ۲ درصد از تمام این مواد مغذی را شامل می‌شود، البته غذاهای سالم کامل

حاوی مقادیر بیشتری از این مواد مغذی با کالری به مراتب کمتر هستند.

 نتیجه‌گیری:

تحقیقات کافی برای تایید این ادعا که قند نخل نارگیل سالم‌تر، بهتر و یا از سایر انواع قندها متفاوت‌تر است، وجود ندارد. در حالیکه قند نارگیل‌ حاوی اینولین است اما ممکن است به اندازه‌ای نباشد که تأثیر چشمگیری بر کاهش قند خون برجا گذارد. علاوه بر این قند نارگیل دارای کالری مساوی با کالری قند نیشکر معمولی است، به نظر می رسد قند نخل نارگیل از نظر مواد مغذی دیگر نسبت به قند معمولی برتر باشد، اما هنوز هم بهتر است در حد اعتدال مصرف شود. بنابراین افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ باید در مصرف آن مانند سایر انواع قندها محتاط باشند و درمقادیر کم از آن استفاده کنند زیرا ممکن است علیرغم GI پایین، موجب افزایش قند خون آنها شود.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *