آماده شدن برای ورزش و تاثیر گرم و سرد کردن بدن

 

آماده شدن برای ورزش و تاثیر گرم و سرد کردن بدن

فعالیت ورزشی

ابتدا باید برای شروع ورزش وقت بگذارید تا بدن به اندازه کافی گرم وسرد شود  بخاطر اینکه به عضله هایتان صدمه وارد نشود هرگز در بدنسازی مستقیم زیر وزنه  نروید اگر مربی خوب باشد باید در این مورد آموزشهای لازم و ریز نکته های آن را هم توضیح بدهد دوستان ورزشکار قبل از شروع ورزش مراحلی وجود دارد که مربی باید درباره آنها بخوبی توضیح دهد

خوب اول اینکه به معنای واقعی کلمه بدن را گرم می کند. علاوه بر ان حرارت داخلی عضلات و بافت های متصل کننده ی عضله به استخوان و استخوان به استخوان را افزایش می دهد. عضله و مفصل گرمتر انعطاف پذیرتر و در نتیجه خطر پارگی هم کمتر می شود. همچنین سبب هدایت جریان خون از شکم و طحال به سمت عضلات درگیر در فعالیت و در نتیجه رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به آنها و در نهایت تقویت پنبه نیز می گردد. به عبارتی اگر بدنتانرا گرم نکنید زودتر خسته می شوید زیرا هدایت مجدد جریان خون به سمت عضلات نیازمند زمان است.

سرد کردن بدن:

پس از پایان تمرینات، بلافاصله توقف نکنید زیر دوش نروید یا خودتان را روی مبل پرت نکنید. ورزش را همان طور که شروع می کنید با حرکاتی آرام تر به پایان برسانید. این حرکات می تواند شامل قدم زدن دو آهسته یا رکاب زدن آرام باشد. اگر در طول تمرینات ۲۰ دقیقه از دوچرخه ی ثابت با شتاب ۵ استفاده می کنید می توانید با کاهش شتاب به ۳، سپس ۲ و به همین ترتیب ضربان قلب تان را پایین بیاورید. این حرکات باید بین ۵ تا ۱۰ دقیقه طول بکشد. در صورت انجام دادن تمرینات طولانی و با شدت زیاد این زمان می تواند بیشتر هم بشود.

سرد کردن بدن عکس عمل گرم کردن است. در این مرحله قلب به شدت در حال تپیدن و پمپاژ شدید خون به عضلات است. شما می خواهید قبل از رفتن به سر کار جریان خون را به حالت عادی هدایت کنید و قبل از رفتن زیر دوش آب سرد یا گرم درجه ی حرارت بدنتانرا پایین بیاورید زیرا در غیر این صورت احتمال غش کردن وجود دارد. عمل سرد کردن بدن از تجمع خون در نقطه ای خاص مثلا پاها جلوگیری می کند.

اگر خیلی ناگهانی حرکات ورزشی را متوقف کنید احتمال جمع شدن وسیع خون در یکنقطه وجود دارد که می تواند به سرگیجه، تهوع و غش منجر شود. چنانچه آمادگی جسمانی لازم را ندارید یا در معرض ابتلا به بیماریهای قلبی هستید نادیده گرفتن مرحله ی سرد کردن بدن سبب وارد آمدن فشار بیش از اندازه به قلب می شود.

اتومبیل ها به نحوی طراحی می شوند که در چند ثانیه سرعتشان از صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد و در صورت لزوم توقف آنی هم داشته باشند ولی بدن انسان چنین توانایی هایی ندارد. برای انجام دادن هرگونه فعالیت فیزیکی مثل پیاده روی بسکتبال یا اسکی صحرانوردی، ابتدا باید با گرم کردن بدنتان را آماده ی فعالیت کنید و در پایان با آرام کردن آن آماده ی توقف شوید.

آماده شدن برای ورزش و تاثیر گرم و سرد کردن بدن

گرم کردن بدن:

منظور از گرم کردن بدن انجام حرکاتی بسیار آرام به مدت ۳ تا ۱۵ دقیقه است. بهترین روش برای گرم شدن عضلات اجرای آرام تر تمرینات اصلی برنامه است که سبب فعالیت همان عضلات و خون رسانی به نقاط لازم می شود. مثلا دوندگان می توانند با پیاده روی تند یا دو آهسته شروع کنند. اگر قصدتان دوچرخه سواری روی سطح شیبدار است قبل از شروع دست کم چند کیلومتر روی زمین مسطح رکاب بزنید. یادتان باشد که حرکات کششی فعالیت مناسبی برای گرم کردن بدن نیست.

افرادی که آمادگی جسمانی لازم را ندارند باید وقت بیشتری را صرف گرم کردن بدن کنند و از آنجا که عضلات آنها به فعالیت های سخت عادت ندارد برای تطابق بدن با تمرینات به زمان طولانی تری نیاز است. اگر تازه کار هستید هر نوع تمرین ورزشی فعالیت سخت محسوب می شود با بیشتر شدن آمادگی جسمانی بدن زودتر تطابق یافته کارآمدتر شده و در نتیجه سریع ترگرم می شود.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.