اهمیت سلامت قلب در ورزش

سلامت قلب و ورزش

ضربان قلب در ورزش کردن خیلی مهم است . میزان ضربان قلب هر فرد به  سطح آمادگی جسمانی برشدت و کیفیت کار تاثیر می گذارد دانستن  تعداد دفعات ضربان قلب شما در هر دقیقه مهم است . یک شاخص مهم سلامت قلب میباشد. با گذشت زمان، تغییرات در میزان نبض وضعیت قلبی را نشان میدهد که باید مورد توجه قرار گیرد

شرکت در ارزیابی آمادگی جسمانی، راهی کاملا منطقی برای تعیین سطح آمادگی جسمانی اولیه و برنامه ریزی مناسب جهت زندگی فعال است. توصیه ی جدی ما حتی اگر فکر می کنید شخص کاملا سالمی هستید اندازه گیری ضربان قلب و فشار خون قبل از شروع برنامه ی ورزشی است.

اندازه گیری ضربان قلب در حالت استراحت:

سلامت قلب و ورزش: ضربان قلب که نبض هم نامیده می شود عبارت است از تعداد ضربه هایی که قلب در یک دقیقه می زند. ارزیابی آمادگی جسمانی باید شامل اندازه گیری تعداد ضربان قلب در حالت استراحت یعنی زمانی که بدون حرکت نشسته اید، باشد.

برای اطمینان از دقت در شمارش تعداد ضربان قلب تان، سه روز متوالی و قبل از  انجام دادن هر کاری آن را اندازه بگیرید و معدل سه نوبت را محاسبه کنید. اگر برایتان مقدور نیست هنگامی که دست کم ۳ ساعت بدون مصرف هیچ ماده ی کافئین دار یا عصبانیت از دست مدیرتان آرام نشسته اید اندازه گیری را انجام دهید.

اهمیت سلامت قلب در ورزش

راحت ترین محل برای شمارش نبض مچ دست است دو انگشت اشاره و میانی (نه شست) یک دست را به آرامی روی مچ دست دیگر و پایین تر از شست آن قرار دهید. بسیاری از افراد می توانند خط آبی رنگ شریان رادیال شان را ببینند. نوک انگشتان را دقیقا همان جا قرار دهید. تعداد ضربان را برای یک دقیقه و اگر انسان حواس پرتی هستید برای ۳۰ ثانیه بشمارید و نتیجه را در عدد ۲ ضرب کنید. در صورتی که واقعا و واقعا حواس پرت هستید ضربان را به مدت ۶ ثانیه بشمارید و نتیجه را در عدد ۱۰ ضرب کنید. هر چه زمان کمتری به شمارش اختصاص دهید اندازه گیری هم دقت کمتری خواهد داشت ولی دست کم اطلاعاتی درباره ی تعداد ضربان قلب استراحت به دست می آورید. راه ساده تر و سریع تر استفاده از نمایشگر ضربان قلب است.

سلامت قلب و ورزش: ضربان قلب مطلوب استراحت، باید بین ۶۰ تا ۹۰ ضربه در دقیقه باشد. این تعداد در صورتی که سالم هستید یا به صورت ژنتیکی ضربان قلب آرامی دارید کمتر و اگر اصولا شخصی عصبی هستید یا سه لیوان کاپوچینوی غلیظ نوشیده اید، می توانید بیشتر هم بشود. علاوه بر کافئین، تنش و بعضی داروهای خاص نیز می تواند سبب افزایش ضربان قلب شود.

سلامت قلب و ورزش: معمولا پس از یک تا دو ماه انجام دادن منظم تمرینات ورزشی تعداد ضربان قلب استراحت کمتر می شود که به معنای افزایش کارایی قلب است. در این شرایط قلب به جای ۹۰ ضربه در دقیقه می تواند همان مقدار خون را با ۸۰ ضربه در دقیقه پمپاژ کند. دلیل این مسئله قوی تر شدن عضله ی قلب و توانایی آن برای بیرون راندن خون بیشتر با تلاشی کمتر در هر دقیقه است. در طولانی مدت این امر سبب پیشگیری از فرسودگی قلب می شود.

اندازه گیری فشار خون را به عادت تبدیل کنید.

هر چند وقت دستگاه های اندازه گیری فشار خون خانگی هر روز بیشتر می شود اما استفاده از آنها به ویژه اگر در خواندن و تفسیر میزان فشار خون بی تجربه هستید می تواند گیج کننده باشد. شاید پزشک معالجتان داشتن یک دستگاه فشار خون در منزل را توصیه کند. اگر در هر بار ملاقات با پزشک فشار خونتان اندازه گیری نمی شود از یکی از مربیان باشگاه ورزشی بخواهید تا این کار را انجام دهد. بسیاری از مربیان ورزشی با نحوه ی  اندازه گیری فشار خون آشنا هستند.

فشار خون سنجش میزان باز بودن عروق است. پایین بودن ارقام به این معناست که قلب نیازی به کار خیلی شدید برای پمپاژ خون به داخل عروق ندارد. در اینجا چگونگی تفسیر این ارقام را می بینیم:

  • فشار خون مطلوب: فشار خون ایده آل ۷۵/۱۱۵ یا کمتر است استانداردی پایین تر از حد استاندارد قدیمی ۸۰/۱۲۰ اگر فشار خونتان کمی بالاتر ا ز این میزان است نگران نشوید. (نگرانی فقط سبب افزایش آن می شود)
  • فشار خون بالا: اگر فشار خونتان از ۹۰/۱۴۰ بالاتر است شما هایپرتنسیو هستید که عنوانی فانتزی به معنای فشار خون بالاست. اگر فشار خونتان بالای ۹۴/۱۴۴ است قبل از هر کاری با پزشکتان صحبت کنید.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *