مهمترین فاکتورهای اثرگذار بر اجرای ورزشی ورزشکار

مهمترین فاکتورهای  اثرگذار بر اجرای ورزشی ورزشکار

ورزش و ورزشکار: ورزش در هر سطح رقابت، از بازی  در حیاط خلوت تا حرفه ای، مزایای بسیاری را فراهم می کند. از بهبود سلامت قلب و عروق تا بهبود احساسات ، ورزش می تواند زندگی شما را به روش های قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. اما موفقیت شما در ورزش و حتی آنچه که شما انتظار دارید ، وابسته به عوامل مختلف دارد. هر دو عامل ذهنی و فیزیکی بر  شما  تأثیر می گذارند

تغذیه ورزش

تغذیه یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر اجرای ورزشی ورزشکار است. در سطوح بالای مسابقات ورزشی مرز بین پیروزی و شکست مرزی باریک است. در حالی که شرکت کنندگان در یک مسابقه به لحاظ استعداد، تمرین، انگیزش و تاکتیک ها از یکدیگر متفاوت هستند اما تغذیه عامل بسیار مهمی در کسب نتیجه به شمار می آید. یک رژیم غذایی مناسب باعث قهرمان شدن یک ورزشکار نمی شود بلکه مصرف غذاهای نامناسب باعث توقف رشد ورزشکار و عدم دستیابی وی به سطوح بالای عملکرد ورزشی می شود. همین اهمیت و تاثیر تغذیه بر اجرای ورزشی است که ورزشکاران و مربیان را به بهره گیری از دانش تغذیه و استفاده از راه های قانونی و مجاز برای افزایش توده عضلانی، قدرت و استقامت عضلانی، انرژی و بطور کلی بهبود اجرای ورزشی ترغیب و تشویق می کند.

مهمترین فاکتورهای  اثرگذار بر اجرای ورزشی ورزشکار

رژیم غذایی ورزشکار

رژیم غذایی ورزشکار شامل مجموعه ای از مواد انرژی زا و مواد غیر انرژی زا است و می تواند نیازهای بدن ورزشکار را متناسب با نوع و شدت ورزش مورد نظر برآورده کند. این مواد باید بطور مناسب از لحاظ کمی و کیفی برای بهینه سازی ذخایر بدن مورد استفاده قرار گیرند. لذا توصیه شده است این بهینه سازی در زمان مناسب مورد توجه ورزشکار و مربی قرار گیرد. زیرا برای کسب حداکثر نتایج و سازگاری های حاصل از برنامه های تمرینی باید سازگاری تغذیه ای همراه با سازگاری تمرینی مورد توجه قرار گیرد. یکی از روشهای تاثیر مستقیم بر ظرفیت و عملکرد فیزیولوژیکی بدن ورزشکاران و کاهش فشارهای جسمانی و روانی حاصل از تمرین و مسابقه استفاده از کمک های ارگوژنیک است.

مکمل های غذایی ورزشکار

این کمک ها به صورت فیزیکی یا مکانیکی، شیمیایی یا داروشناختی، تغذیه ای و روانشناختی ارائه می شوند. همچنین مصرف مکمل های غذایی به صورت نوشیدنی های ورزشی و مکمل های ورزشی قبل، حین و بعد از ورزش توصیه شده است. امروزه مصرف مکمل های غذایی به طور گسترده ای رواج یافته است و کمتر ورزشکاری را می توان دید که در مراحل دوره ورزشی خود یک یا چند مکمل غذایی را آزمایش نکرده باشد. مکمل ها بیشتر با هدف تقویت عملکرد با اثر بر سوخت و ساز  انرژی و دستگاه عصبی مرکزی با افزایش توده عضلانی به واسطه تحریک تولید پروتئین ها و کاهش چربی بدن مصرف می شوند.

تحقیقات علمی در مورد ارتباط مکمل های غذایی با سلامتی طول عمر وا جرای ورزشی یک زمینه ی علمی- پژوهشی نسبتا جدیدی است که در دهه ها یاخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. نتایج تحقیقات نشانگر آن است که ارتباط مستقیمی بین تغذیه صحیح، سلامتی، طول عمر، خستگی و عملکرد جسمانی- ورزشی وجود دارد. اما دانش علمی و پژوهشی موجود در این زمینه هنوز اندک است. تحقیقات علمی در این حیطه به طور بارزی در دهه ی ۱۹۹۰ توسعه یافته اند ولی هنوز اکثر مکمل های غذایی به طور علمی مورد بررسی قرار نگرفته اند. بنابراین لازم است فواید و چگونگی مصرف مکمل های غذایی مورد مطالعه قرار گیرد و اطلاعات رایج در این زمینه برای ورزشکاران تعبیر و تفسیر گردد.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.