آشنایی با مراقبتهای لازم برای ورزش بعد از زایمان

آشنایی با مراقبتهای لازم برای ورزش بعد از زایمان


ورزش بعد از زایمان:ممکن است لازم باشد برای شستن شکم و مسائلی از این قبیل  پس از زایمان، کارهای خود را انجام دهید، اما تغذیه با شیر مادر و ورزش ممکن است به لاغر شدن کمک کند، بدن خود را حدود شش هفته استراحت دهید تا از کار و زایمان بهبود یابید. و تا حد امکان ورزشهای سبک انجام دهید

ورزش بعد از زایمان:هفته های نخست پس از زایمان ممکن است برای مادر دوران مشغولیت و سردرگمی باشد. دوش گرفتن ممکن است موفقیتی بزرگ به نظر برسد. اگر چه احتمالا مدتی احساس خواهید کرد که تحت فشارید اما شروع ورزش زمانی که از پزشکتان اجازه دارید از اهمیت خاصی برخوردار است. معمولا پزشکان پیشنهاد می کند برای شروع تمرینات ورزشی منطم تا قطع شدن خونریزی واژینال صبر شود ورزش به بهبودی پس از زایمان کمک می کند شما را به سطح بارداری بر می گرداند و انرژیتان را افزایش می دهد. ۹ ماه طول کشید تا یک جنین را پرورش دهید و شاید ۹ ماه طول بکشد تا به شکل و فرم پیش از بارداری بازگردید. آن را بپذیرید و به آرامی به انجام برسانید.

ورزش بعد از زایمان:هر چه زودتر تمرینات کگل را شروع کنید. نفسی عمیق بکشید و در حین انجام بازدم تصور کنید که دهانه واژن به سمت داخل شکم باز می شود. به هنگام دم آرام باشید و این تنریم را در هر ست ۲۰ بار و روزانه دو بار انجام دهید.

ورزش بعد از زایمان;تمرین تنفس شکمی را انجام دهید. با انجام هر دم شکم را بیرون دهید و با هر بازدم شکم را به داخل به طرف ستون مهره ها بکشید. این تمرین را نیز در هر ست ۲۰ بار روزانه دو بار انجام دهید.

ورزش و شیردادن به نوزاد

پیش، پس و در حین تمرین مقادیر زیادی آب بنوشید. مادرانی که به نوزادانشان شیر می دهند بایستی پیش و پس از تمرین حداقل ۸ اونس آب بنوشند. بهترین راه برای حصول اطمینان از دریافت آب کافی، نگاه کردن به رنگ ادرار است. ادرار شما بایستی زرد کمرنگ و شفاف باشد. در صورتی که ادرار تیره تر است بایستی آب بیشتری بنوشید. حتما در فواصلی منظم آب بنوشید و از خوراکی های سالم استفاده کنید. مادری که شیر می دهد بایستی پس از هر بار ورزش یا شیر دادن یک تکه میوه، نصف یک ساندویچ یا سالاد را بخورد. در حین ورزش از سوتین های محافظ استفاده کنید. اگر به محافظت بیشتر از سینه ها احتیاج دارید بستن دو سوتین را امتحان کنید. برای راحتی پیش از ورزش به نوزاد شیر بدهید. مطالعات نشان می دهند که ورزش ملایم، منبع شیر تامین شده از مصرف مایعات زیاد را تحت تاثیر قرار نمی دهد. ممکن است بخواهید پس از ورزش و پیش از شیردهی نوک سینه ها را بشویید زیرا نوزاد طعم عرق را دوست نخواهد داشت.

آشنایی با مراقبتهای لازم برای ورزش بعد از زایمان

یک برنامه روتین داشته باشید. با راه رفتن با کودک روزانه دو بار و به مدت ۱۵ دقیقه شروع کنید. کم کم این مدت زمان را با توجه به حد توانایی بالا ببرید. یکباره سعی کنید راه رفتن را به روزانه یک بار به مدت ۳۰ دقیقه و یا اکثر روزهای هفته به مدت ۲۰ دقیقه و دو بار در روز افزایش دهید. با انجام این ورزش ها احساس خوبی و سلامت به سراغ شما خواهد آمد. از ورزش کردن طاقت فرسا خودداری کنید. به آرامی شروع کنید و حداقل روزانه یک بار زمانی که نوزاد خواب است به استراحت بپردازید.

درد در زمان ورزش

به هنگام ورزش کردن نباید هیچ گونه درد یا خونریزی شدیدی وجود داشته باشد. اگر در حین ورزش کردن با خونریزی مواجه شدید ورزش را متوقف کرده به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات قطعاتی از جفت داخل رحم باقی می مانند. در این صورت خونریزی های دوره ای اتفاق می افتد و بافت بایستی هر چه زودتر از رحم خارج شود. ورزش زود هنگام و بیش از حد نیز می تواند باعث خونریزی مکانی که جفت قبلا به آن متصل بوده شود. در صورتی که خونریزی شدید واژینال، درد، عفونت پستان یا ورم دارید ورزش نکنید.

در مادران شیرده، افزایش وزن نوزاد بایستی نرمال باشد. در صورت بروز مشکل از شدت ورزش کاسته و با پزشک مشورت کنید. ممکن است لازم باشد تا برای جبران کالری های از دست رفته در طی ورزش کالری بیشتری مصرف کنید.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.