ورود به حریم خصوصی همسر چه پیامدهایی بهمراه دارد؟

ورود به حریم خصوصی همسر چه پیامدهایی بهمراه دارد؟

پیامدهای ورود به حریم خصوصی همسر

مطلب زیر پیامدهای ورود به حریم خصوصی همسر را برای شما دوستان قرار داده ایم تا بدانید زمانیکه وارد حریم خصوصی همسرتان میشوید چه پیامدها و مشکلاتی را باید تحمل کنید.

بعضی افراد می پندارند که بعد از ازدواج، حریم خصوصی زن و شوهر صفر می شود و آن ها نباید هیچ ناگفته ای بین خود داشته باشند. طبیعی است که هیچ کسی به اندازه همسر به انسان نزدیک نیست. این بدان معناست که شعاع حریم خصوصی بین زن و شوهر در کمترین حد خواهد بود؛ اما هیچ گاه به صفر نخواهد رسید. هر فردی باید بپذیرد که طرف مقابل هم انسان است و هر انسانی به فضا و حریم خصوصی نیاز دارد. انتظار این که همسرتان همه چیز را به شما بگوید و هیچ رازی  نداشته باشد، بی مورد است. باید قبول کرد فرد مقابل می تواند موضوعات یا وسایل شخصی، مانند کیف، گوشی تلفن همراه و…  داشته باشد.

 

مفهوم حریم خصوصی در زندگی مشترک

روان شناسان تاکید می کنند ازدواج هرگز به معنای برده داری یا زندانی و زندانبانی نیست بلکه رابطه عاشقانه ای است که ریشه در ثبات، استقلال رای و حق اظهار نظر طرفین در تصمیمات شخصی و مشترک دارد.

در واقع حریم خصوصی، فضا، محدوده و حیطه شخصی و محرمانه ای است که مدیریت و مسئولیت آن به خود فرد مربوط می شود و دیگران حق مداخله و اعمال نفوذ در آن را ندارند. بسیاری از افراد چون به این مهم توجه ندارند در روابط اجتماعی به خصوص روابط زناشویی دچار مشکل می شوند. وجود حریم خصوصی در هر ارتباطی الزامی است و ضرورت رعایت این مهم، بین زوجین هم از  اهمیت بسیاری برخوردار است؛ البته باید متذکر شویم که در روابط هم مالکیت بسیار مهم است، به این معنا که اگر در رابطه خود با دیگران حد و مرزها را بشناسیم، می توانیم درک کنیم چه کسی مالک کدام احساس، نگرش و رفتار است. به طور خاص در رابطه ای مانند ازدواج لازم است هر کدام از زوجین حریم خودش را تشخیص دهد و مطابق آن رفتار کند. رعایت حد و مرز در چنین  رابطه ای، مساوات برقرار کرده و رابطه دو نفر را متوازن می کند.

 

چرا همسران حریم خصوصی را نمی‌پذیرند؟

باید گفت مخالفت در برابر مرزها در زندگی زناشویی علت های مختلفی دارد که مهم ترین آن ها عبارت است از:

فرد با داشتن حد و حدود، احساس آزار می کند

چنین فردی، داشتن هر نوع محدودیتی را غیرمنطقی، غیرمنصفانه و آزاردهنده می داند و نسبت به آن احساس خوبی ندارد، بنابراین، زمانی که همسرش از او می خواهد «نه» او را محترم بشمارد، او درک نمی کند که این حق همسر اوست بلکه احساس می کند همسرش از او تنفر دارد. ورود به حریم خصوصی همسر

 

بی مسئولیتی، یکی از علت های مهم مخالفت با حد و مرزهاست

برخی همسران خود را چندان مسئول رفتارشان نمی دانند و تصور می کنند، باید بتوانند هرکاری که می خواهند انجام دهند و در برابر کسی هم پاسخگو نیستند؛ برای مثال ممکن است مردی آدم خوبی باشد، اما به دلیل بی مسئولیتی نان آور خوبی نباشد یا دائم شغل خود را تغییر دهد. گاهی هم فرد احساس می کند با پذیرفتن حد و مرز، آزادی اش به خطر می افتد و به همین دلیل، مرزها را رعایت نمی کند و با هر محدودیتی مخالف است. حد و مرز داشتن به او احساس بیچارگی و آسیب پذیری می دهد. به طور معمول پسرانی که در خانواده های سختگیر بزرگ شده اند، به همسرانی مخالف حد و مرز تبدیل می شوند. ورود به حریم خصوصی همسر

 

کنترل کردن همسر هم یکی از دلایلی است که مانع می شود فرد در زندگی مشترک به حریم ها احترام بگذارد

این همسران سعی می کنند، همسرشان را کنترل کنند، فریب دهند و بر او مسلط شوند. آن ها قادر به درک این مسئله نیستند که همسرشان احساس، افکار و رفتار مستقل خود را دارد و همیشه تلاش می کنند آزادی مشروع همسرشان را نفی کنند یا به حداقل برسانند.

 

چه باید کرد؟
۱ – به همسرتان اجازه دهید به شما «نه» بگوید

به بهانه دوست داشتن سعی نکنید دائم همسر خود را کنترل کنید و یا از او بخواهید هر آنچه را که تجربه کرده برای شما تعریف کند، این وضعیت مسموم را هرگز با عشق اشتباه نگیرید، ورود به حریم خصوصی همسر چراکه کنترل زیاد، عشقی به دنبال نخواهد داشت و گاهی فقط موجب تنفر می شود.

 

۲ – از سوی دیگر، همسران باید این مهارت را بیاموزند که «از کار هم سر درنیاورید»!

چرا که یکی از برداشت های اشتباه در زندگی مشترک این است که همسر باید اختیاردار کامل زندگی باشد و هرچه می گوید طرف مقابل هم بدون چون و چرا بپذیرد؛ به بیان دیگر، همسران ایرانی به اشتباه یاد گرفته و پذیرفته اند که عنان و اختیار طرف مقابل را به طور کامل در دست داشته باشند.

 

۳ – توجه داشته باشید در حفظ حریم شخصی همسران، سرک کشیدن در روابط همسر با خانواده اش هم ممنوع است

روابط همسر با خانواده اش جزئی از حریم شخصی اوست. ارتباط هر یک از همسران با اعضای خانواده یا فامیل وی تا زمانی که مشکلی در حریم زندگی مشترک ایجاد نکند، حریم شخصی فرد است؛ بنابراین تا جایی که ممکن است، هر یک از طرفین باید سعی کنند درگیری مستقیم با اعضای خانواده یا فامیل همسر نداشته باشند.

۴ – و در نهایت اینکه هرگز این تصور را  نداشته باشید که مرزگذاری در رابطه یعنی به دیگران بی اعتماد و بدبین و دائم منتظر باشید که مچ گیری کنید و افراد را به دلیل نقاط ضعف آنان کنار بگذارید.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *