پخت نان افغانی با استفاده از زیره سیاه و روغن ذرت

پخت نان افغانی با استفاده از زیره سیاه و روغن ذرت

پخت نان افغانی با زیره سیاه

امروز میخواهیم طرز پخت یک نان سنتی افغانی را به شما آموزش دهیم بنابراین در زیر طرز پخت نان افغانی که با استفاده کردن از زیره سیاه و روغن ذرت تهیه میشود را برای شما گذاشته ایم امیدوارم که طعم این نان را دوست داشته باشید.

مواد لازم برای پخت نان افغانی با استفاده از زیره سیاه و روغن ذرت

آب گرم ۱ و ۱/۲ فنجان
مخمر خشک فعال ۱ بسته (۷ گرم)
شکر سفید ۱ قاشق
آرد ۴ فنجان
نمک ۱ و ۱/۴ قاشق چایخوری
روغن ذرت ۱/۴ فنجان
تخم مرغ ۱ عدد
آب ۱ قاشق
زیره سیاه ۱ قاشق

 

پخت نان افغانی با استفاده از زیره سیاه و روغن ذرت

 

در یک کاسه ۱/۲ فنجان آب گرم و شکر را باهم مخلوط کنید. مخمر را روی مایع بپاشید و ۱۰ دقیقه به حالت سکون رها کنید تا کف کند.آرد را در یک کاسه بزرگ بریزید و نمک را به آن اضافه کنید. یک گودال داخل آرد ایجاد کنید و روغن ذرت و مخلوط مخمر را درون کاسه بریزید و آرام آرام مخلوط کنید. آب باقی مانده را در مقادیر کم به مخلوط اضافه کنید و هم بزنید تا خمیری که بتوان آن را کمی ورز داد، بدست بیاید. خمیر را با دست تمیز کمی ورز دهید.

یک تخته پوشده شده با آرد حاضر کنید و خمیر را تقریبا ۵ دقیقه روی آن ورز دهید. خمیر را به کاسه انتقال دهید و روی آن را با حوله آشپزی بپوشانید. کاسه را حدود ۱ تا ۱ ساعت و نیم در یک گوشه قرار دهید تا خمیر دو برابر سایز معمول خود شود.فر را تا دمای ۱۷۵ درجه سانتی گراد گرم کنید. خمیر را تا حدی که گاز اضافی آن خارج شود، ورز دهید. سپس آن را به ۸ قسمت مساوی تقسیم کنید. هر کدام از قسمتها را با دست، به شکل توپ گرد دراورید.

روی تخته آشپزی کمی آرد بپاشید و هر کدام از این توپهای خمیری را به کمک وردنه روی آن به صورت بیضی دراورید که قطر آن تقریبا ۱.۵ سانتی متر و طول آن ۱۵ سانتی متر باشد. به کمک یک چنگال نقاطی روی نان را سوراخ سوراخ کنید. آنها را روی کاغذ شیرینی درون سینی فر قرار دهید. تخم مرغ را هم بزنید و با یک قاشق آب گرم  مخلوط کنید. با یک قلمو از مخلوط تخم مرغ روی نان بمالید و در صورتی که دوست داشتید، کمی زیره روی نان بپاشید.

نانها را به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه داخل فر بپزید تا روی آنها طلائی رنگ شود.

برای: ۸ نفر
حاضر است در : ۱۴۰ دقیقه
وعده: افطار, صبحانه, عصرانه
دسته بندی دستور آشپزی : نان | خمیر نان | خمیر پیتزا
مواد لازم : آرد, تخم مرغ, روغن, شکر, مخمر


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *