چگونه آش دوغ آذربایجانی را در منزل تهیه کنیم؟

چگونه آش دوغ آذربایجانی را در منزل تهیه کنیم؟

طرز تهیه آش دوغ آذربایجانی

معمولا آش دوغ را ترک ها بسیار خوشمزه درست می کنند در زیر طرز تهیه آش دوغ آذربایجانی که متعلق به مردم آذربایجان غربی میباشد را برایتان قرار داده ایم امیدوارم که از طعم فوق العاده این دوغ خوشمزه لذت ببرید.

مواد لازم

نخود ۲۵۰ گرم
تره ، جعفری ، شوید  ۷۰۰ گرم
برنج ۱ پیمانه
دوغ گازدار ۲ لیتر
نمک ، فلفل ، سیر تازه خرد شده  به مقدار لازم

 

چگونه آش دوغ آذربایجانی را در منزل تهیه کنیم؟

نخود ها را از شب قبل در ظرف بزرگی اب خیس کنید و تا روز بعد چند بار آب آن را تعویض نمائید. برنج را نیز از شب قبل در آب و کمی نمک خیس کنید.در قابلمه نخود ها را همراه با ۶ لیوان آب بپزید. پس از اینکه نخود ها پختند برنج را به آن اضافه نموده و صبر کنید

تا برنج کاملا مغز پخت شود. دقت کنید که آب آش زیاد نباشد و جا برای اضافه کردن دوغ داشته باشید.پس از اینکه برنج کاملا مغز پخت شد ، سبزی ها را که تمیز پاک کرده و ریز خرد کرده اید ، به آش اضافه کنید؛ در ظرف را نیمه باز بگذارید تا سبزی ها تیره رنگ نشوند.

۱۵ دقیقه قبل از آماده شدن آش، دوغ را به آش بیفزائید و مرتب به هم بزنید تا کاملا با آش مخلوط شود. وقتی دوغ را اضافه کردید در ظرف باید کاملا باز باشد تا دوغ نبرد. بعد از حدود ۱۵ دقیقا نمک و فلفل غذا را اضافه کنید. در زمان سرو کردن اش دوغ نیز سیر تازه خرد شده را به آن اضافه نمائید.

نکته : این آش به دلیل داشتن مقدار زیاد دوغ و سیر باعث افت فشار خون میشود. پس در خوردن آن زیاده روی نکنید یا پس از مصرف کمی شیرینی بخورید. در صورت تمایل میتوانید نصف پیمانه جو پرک نیز به این آش اضافه نمائید.

برای: ۴نفر
حاضر است در : ۲۰۰ دقیقه
وعده: افطار, شام, عصرانه, نهار
دسته بندی دستور آشپزی : غذاهای محلی و سنتی ایرانی
مواد لازم : برنج, دوغ, سبزیجات, نخود


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *