کاهش مصرف بنزین با کم کردن وسایل داخل خودرو

کاهش مصرف بنزین با کم کردن وسایل داخل خودرو

راهکارهای کاهش مصرف بنزین

در مطلب زیر راهکارهای کاهش مصرف بنزین را برای شما قرار داده ایم شما میتوانید با کم کردن وسایل داخل ماشین, ماشین را سبک تر کرده و میتوانید مصرف بنزین را کاهش دهید

کاهش مصرف سوخت خودرو، یکی از راه‌های مدیریت اقتصاد خانوار است و می‌تواند تا حد زیادی در کاهش مخارج زندگی موثر باشد. از سویی، ایران هم یکی از کشورهای پرمصرف از این نظر است.  کاهش مصرف بنزین هر دوی این موارد باید دلایل خوبی انگاشته شود برای اطلاع از راههای صرفه جویی در  مصرف سوخت و عملی کردنشان.

۱ – هرچه می‌توانید وسایل کمتری در خودرو بگذارید. هرچه خودرو سبک‌تر باشد، کمتر بنزین مصرف می‌کند.

۲ –  سرعت بیشتر یعنی مصرف بیشتر. اگر با سرعت ۹۰ کیلومتر در ساعت رانندگی کنید، می‌توانید ۲۱‌ درصد بیشتر از زمانی پیش بروید که با سرعت ۱۱۰ کیلومتر در ساعت می‌رانید.

۳ – طوری برنامه‌ریزی کنید که مجبور نشوید برای بموقع رسیدن، با سرعت رانندگی کنید.

۴ – وقتی خودرو را روشن می‌کنید لازم نیست بیش از ۳۰ ثانیه درجا کار کند. خودرو‌های جدید طوری طراحی شده‌اند که حتی در هوای سرد هم می‌توانید بلافاصله راه بیفتید. البته بهتر است دقایق ابتدایی را باسرعت نرانید.

۵ – اگر باید بیش از ۴۰ ثانیه توقف کنید، نگذارید خودرو درجا کار کند.

۶ – فشار پایتان را ناگهانی یا به طور مداوم روی پدال‌گاز تغییر ندهید و با گاز یکسان برانید.

۷ – باد چرخ‌ها را همیشه تنظیم کنید؛ به‌خصوص وقتی هوا سرد می‌شود. کاهش مصرف بنزین

۸ – تا جایی که می‌شود تهویه هوا را روشن نکنید و به جای ‌آن شیشه‌ها را پایین بکشید مگر وقتی که سرعتی بیشتر از سرعت آرام دارید. در این صورت افزایش مقاومت در برابر باد باعث افزایش سوخت خواهد شد.

۹ – وقتی خودرو را روشن می‌کنید، خیلی آرام پدال گاز را فشار دهید.

۱۰ –  از ترمزهای ناگهانی بپرهیزید. هرجا که امکان دارد مثلا در بعضی چراغ‌قرمزها از خیلی قبل پایتان را از روی گاز بردارید و دنده را خلاص کنید تا از سرعت خودرو کم شود و آرام‌آرام بایستد (به استثنای خودروهای دنده اتومات یا آن دسته دنده معمولیها که کارخانه سازنده از حرکت در حین خلاصی، منع کرده است).

۱۱ – وسایل اضافی را که موجب ایجاد مقاومت در برابر باد می‌شوند، بردارید. مثلا باربند یا باربند اسکی.

۱۲ – حواستان را جمع کنید که حتما پیش از حرکت ترمزدستی را کاملا بخوابانید وگرنه ندانسته باعث افزایش مقاومت خودرو و در نتیجه افزایش مصرف سوخت شده‌اید.

۱۳ – هیچ وقت پیش از خاموش کردن خودرو گاز ندهید.

۱۴ – پیش از راه افتادن و در مسیرهای درون‌شهری به رادیو گوش دهید یا از طرق دیگر مسیرتان را ارزیابی کنید تا وارد راه‌هایی که بسته یا پرترافیک است نشوید.

۱۵ – در باک بنزین خود را وارسی کنید که خوب بسته شود.

۱۶ – هرچه زودتر به دنده‌های سبک بروید.

۱۷ – سبقت گرفتن از خودروها با افزایش سرعت همراه است و برای این افزایش هم به سوخت بیشتری نیاز است.

۱۸ – تنظیمات خودرو را ماه به ماه وارسی کنید تا سوخت اضافه مصرف نکند.

۱۹ – هرچندوقت یک‌بار ترمزهای خودرو را وارسی و اگر لازم بود آنها را تنظیم کنید. اگر ترمز کاملا تنظیم نباشد، مقاومت زیاد و سوخت بیشتری مصرف می‌شود.

۲۰ – موقع خرید خودرو تا جایی که نیازتان اجازه می‌دهد سعی کنید خودروی کوچکتری انتخاب کنید. هرچه خودرو کوچکتر و بالطبع سبک‌تر باشد، بنزین کمتری مصرف می‌کند. کاهش مصرف بنزین

۲۱ – از لاستیک‌های رادیال استفاده کنید تا اصطکاک کمتری بین تایر و جاده ایجاد شود.

۲۲ – فرمان خودرو را ثابت نگه دارید البته تا جایی که ممکن است. هرقدر خط عوض کرده و در عرض خیابان حرکت کنید، خودروی شما مسافت بیشتری می‌پیماید و بنزین بیشتری هم
می‌سوزاند.

۲۳ – باک خودرو را زیادی پرنکنید چون ممکن است سرریز شود یا در سربالایی‌های تند چکه کند.

۲۴ – در زمستان،‌ تایر خودروی خود را با تایرهای یخ‌شکن جایگزین کنید یا این‌که با کمترین برفی که آمد زنجیرچرخ ببندید. در غیر این صورت، موتور خودرو بیشتر کار می‌کند و بنزین بیشتری می‌سوزاند.

۲۵ – در سربالایی زیاد گاز ندهید به این دلیل که بنزین زیادی مصرف می‌شود


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *