یائسگی زودرس در میان دوقلوها

یائسگی زودرس در میان دوقلوها

گفته می شود خطر یائسگی ودرس در دوقلوهای همسان و غیر همسان بسیار بیشتر از دیگر کودکان است. اگر در خانواده مانند مادر ومادربزرگ هم سابقه یائسگی زودرس وجود داشته باشد بیشتر باید مراقب این عارضه باشند.

یافته‌های جدید نشان می‌دهند که احتمال ابتلای دوقلوها به یائسگی زودرس، ۵ برابر بیشتر از دیگران است. محققان دانشگاه کورنل در نیویورک با بررسی ۱۷۰۰ زن دریافتند که فرآیند تقسیم رویان‌ در بارداری‌های دوقلو، می‌تواند باعث بروز یائسگی در سنین قبل از ۴۰ سالگی در دوقلوها شود. به طور معمول، از میان هر ۱۰۰ زن، یک نفر یائسگی را پیش از ۴۰ سالگی تجربه می‌کنداما در دوقلوها، از میان هر ۱۰۰ زن، ۵ نفر دچار یائسگی زودرس می‌شوند. سرپرست محققان، پروفسور راجر گوسدن با بیان نتایج مطالعات در کنفرانس جامعه پزشکی باروری آمریکا در مونترآل کانادا، اظهار کرد که به احتمال زیاد این تفاوت بین دوقلوها و دیگر افراد، ریشه‌ی مولکولی دارند. یکی از این فاکتورهای مولکولی، می‌تواند پیش‌بینی کندکه سایز تخمدان‌ها چقدر است و یائسگی چه زمانی می‌تواند اتفاق بیفتد. زنانی که دوقلو هستند، باید بیشتر مراقب سوابق فامیلی خود باشند زیرا در صورت وجود سابقه یائسگی زودرس در اقوام خود، احتمال کاهش سن باروری‌شان وجود دارد. البته هنوز مدرکی وجود ندارد که ثابت کند قدرت باروری مردان دوقلو نیز می‌تواند تحت تأثیر قرار بگیرد.

پروفسور گوسدن تأکید می‌کند که این، تفاوت‌های ژنتیکی نیستند که باعث بروز یائسگی زودرس در دوقلوها می‌شوند زیرا هم دوقلوهای همسان و هم دوقلوهای غیرهمسان می‌توانند دچار یائسگی زودرس شوند. به اعتقاد پروفسور، یکی از دلایل بروز این مشکل در دوقلوها این است که هنگام تقسیم سلولی در رویان‌هایی که در حال تفکیک هستند، سلول‌ها به صورت نابرابر، تقسیم می‌شوند.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *