بیت کوین یا طلا؟

بیتکوین طلا

تصور کنید شما در حساب بانکی خود ۱۰۰ هزار دلار پول دارید و باید تمام این پول را خرج خریدن طلا یا بیت کوین کنید. دارایی شما در جای قابل اعتمادی ذخیره خواهد شد و تا ۵۰ سال آینده هیچ کسی اجازه دسترسی به ان را نخواهد داشت. شما کدامیک را انتخاب میکنید؟ بیت کوین یا طلا ؟

در سالیان گذشته بسیاری از تحلیلگران دنیای اقتصاد یک رکورد اقتصادی را پیش بینی کردند. پس از گذشت سال ها از تجارت سود آور، سرمایه گذاران به دنبال این بودند که راهی برای تغییر سرمایه گذاری خود به روش های بهتر با ثبات تر پیدا کنند.

روش سنتی این کار سرمایه گذاری با طلا در برابر نوسانات بازار سهام است که در قدیم به عنوان یک روش بسیار موثر برای جلو گیری از ضرر شناخته شده بود، اما روش جدید این کار، به چالش کشیدن روش های قدیمی است. در سال ۲۰۰۹ بیت کوین در بخش جدیدی از ارزهای دیجیتال شروع به کار کرد. بین کوین به عنوان ارز رمزنگاری شده اصلی بیشترین ویژگی های یک ارز را دارا می باشد اما با توجه به برخی از ویژهای خاص ان می توان بیت کوین را یک دارایی امن و مطمئن دانست.

در نهایت اینکه آیا بیت کوین راه حل مناسبی برای مواجه شدن با بازار خرابی هست یا خیر به خود فرد سرمایه گذار بستگی دارد.

در ادامه به مقایسه بیت کوین و طلا به عنوان یک گزینه مناسب خواهیم پرداخت.

بررسی اعتباری طلا

چندین فاکتور مختلف وجود دارر که باعث می شوند طلا یک دارایی ارزنده و مناسب باشد. طلا  به عنوان یک ماده بسیار با ارزش و کمیاب شناخته می شود که استفاده های مختلفی در محصولات مصرفی از جمله صنعت جواهر سازی و الکترونیک دارد.

با صرف نظر از مقدار تقاضا، عرضه به طور نا متناسبی کم است زیرا طلا مثل چاپ اسکناس و عرضه سهام جدید توسط شرکت ها قابل ساختن و تولید کردن نیست و باید از دل زمین استخراج شود. بنابرین طلا تقریبا هیچ شباهت و همبستگی ای با دارایی هایی مثل ارز ها یا شاخص های سهام ندارد.

این فلز گران بها ابتدا با دلار رابطه مستقیمی داشت تا زمانی که در سال ۱۹۷۱ رییس جمهور نیکسون این وابستگی بین طلا و عرض را از بین برد و از همان زمان کسانی علاقه ای به سرمایه گذاری در بازار سهام نبودند در بازار طلا سرمایه گذاری کردند.

طلا معمولا بازدهی خوبی در زمان نوسانات دارد زیرا اگر لزوما رشد نکند در زمانی که بقیه دارایی ها در حال افت هستند طلا همچنان به عنوان یک دارایی ارزشمند خواهد بود به علاوه اینکه هرچقد افراد بیشتری در طلا سرمایه گذاری کنند قیمت ان هم به همان نسبت رشد خواهد کرد.

بررسی اعتباری بیت کوین

بیت کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین است که چند ویژگی مشابه با طلا دارد. هدف طراحی بیت کوین به اشتراک گذاری تعدادی از ویژگی ها خاص طلا بود که به مردم این امکان راه می دهد تا با استفاده از اینترنت در هر جای کره زمنی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

در واقع با توجه به رابطه ضعیفی که طلا با دیگر دارایی ها داشت دسته ای از افراد به ان طلای دیجیتال می گفتند. فعالان بازار ممکن است به یاد داشته باشند که در سال ۲۰۱۷ قیمت یک بیت کوین برای اولین بار از یک انس طلا پیشی گرفت و در سال ۲۰۲۰ قیمت بین کوین به چیزی حدود هشت هزار و هفصد دلار رسید؛ اما چطور می شود بیت کوین انقدر ارزشمند باشد ؟ و از همه مهمتر ایا کسانی که از بازار سهام دور شدند باید به سرمایه گذاری در ارز دیجیتال فکر کنند ؟

همانند طلا مقدار محدودی از بیت کوین در دنیا وجود دارد. ساتوشی ناکاموتو، خالق این ارز دیجیتال، تعداد محدود ۲۱ هزار میلیون توکن را بوجود اورده. شباهت دیگر بیت کوین و طلا این است که بیت کوین نیز مانند طلا توسط بانک یا دولت تولید نمی شود. بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتالی غیر متمرکز توسط قدرت محسباتی جمعی ماینر ها تولید می شود به این معنی که دسته ای از افراد برای استخراج بیت کوین در این شبکه کار می کنند و در ازای زمانی که برای این کار صرف می کنند دستمزد دریافت می کنند و برای اطمینان ازین که بازار بیت کوین خراب نشود، اخرین بیت کوین تا حدود سال ۲۱۴۰ ساخته نمی شود.

مقایسه طلا و بیت کوین

طلا صدها سال است که به تبدیل به یک دارایی ارزنده و باثبات شده است و این در حالیست که از به وجود آمدن بیت کوین حدود یک دهه گذشته و در چندین سال اخیر فقط به شناخت گسترده ای دست یافته است.

در ادامه مطلب به مقایسه جزئی تری از طلا و بیت کوین می پردازیم:

شفافیت، امنیت، قانونی بودن

دزدیدن طلا بسیار کار مشکلی است و همینطور ساختن طلای تقلبی که ممکن است به خراب شدن فلز منجر شود.

بیت کوین نیز بخاطر رمزنگاری خوب و سیستم غیر متمرکز و الگریتم های کاملی که دارد از امنیت بسیار بالایی برخوردار است به همین خاطر دزدیدن ان مثل طلا کار بسیار مشکل و تقریبا غیر ممکن است اما هنوز ریز ساخت هایی برای اطمینان ازین امنیت بوجود نیامده است. فاجعه شرکت Mt. Gox یک مثال بسیار خوب برای این مورد می باشد که معاملات بیت کوین باید با احیاط انجام شود. در این فاجعه، مشکلی که به وجود امد باعث کم شدن مقدار حدودی ۴۶۰ میلیون دلار گم شد و با وجود گذشتن این همه سال هنوز این پرونده حل نشده است.

از نظر قانونی عواقب کمبی برای همچین اتفاقی وجود دارد زیرا ردیابی بیت کوین با هر سطح کارایی بسیار دشوار است.

کمیاب بودن

هم طلا و هم بیت کوین منابع کمیابی هستند. قانون نصف شدن پاداش استخراج بیت کوین این اطمینان را حاصل می کند که تمام ۲۱ میلیون بیت کوین موجود تا سال ۲۱۴۰ تمام خواهد شد در حالی که می دانیم تنها ۲۱ میلیون بیت کوین وجود دارد و تقریبا نامشخص است که چه زمانی تمام طلای دنیا از زمین استخراج خواهد شد.

البته نظریه ای وجود دارد که بر طبق ان میتوان طلا را از سیراک ها استخراج کرد و در حال حاظر چندین شرکت وجود دارند که به دنبال این موضوع و استخراج طلا از سیاره های دیگر در اینده هستند

مقدار پایه

طلا از لحاظ تاریخی در خیلی از موارد کاربرد داشته، از اقلام لوکس مثل طلا گرفته تا برنامه های تخصصی در دندان پزشکی و الکترونیک و غیره. بیت کوین نیز از ارزش پایه فوق العاده ای برخوردا است، میلیون ها نفر در سرار جهان قابلیت دسترسی به زیر ساخت های بانی و ابزار های سنتی مالی مانند اعتبار برای جا به جایی ارز ها ندارند اما با وجود بیت کوین این افراد می توانند در سرار جهان جا به جایی ارزی داشته باشند و بدون نیاز به دسترسی به بانک برای پرداخت هزینه یا جا به جایی خود ارز از این قابلیت بیت کوین استفاده کنند.

نقدینگی

هم بیت کوین و هم طلا بازار های زیادی مثل صرافی ها دارند که میتوان از طریق انها به راحتی این درایی ها را تبدیل به نقدینگی کرد.

نوسان

یکی از بزرگ ترین نگرانی های سرمایه گذارانی که به دنبال سرمایه گذاری روی بیت کوین به عنوان یک دارایی ارزشمند و قابل اعتماد هستند، نوسانات بیت کوین است. به عنوان مثال با نگاه کردن به تاریخچه قیمت بیت کوین در ۲ سال اخیر می توان متوجه این نگرانی از نوسان قیمت شد، به طوری قیمت بیت کوین در بالاترین حالت ممکن در اوایل سال ۲۰۱۸ به حدود ۲۰ هزار دلار به ازای هر یک بیت کوین رسید اما تقریبا یک سال بعد از ان،‌ قیمت هر بیت کوین به ۴ هزار دلار سقوط کرد.

از آن زمان بخشی از این خسارت برای سرمایه گذاران جبران شده اما تا الان هیچ وقت قیمت بیت کوین دوباره نزدیک به بالاترین حد قیمت خود یعنی ۲۰ هزار دلار نرسیده است.

علاوه بر نوسانات کلی، بیت کوین در طول تاریخ خودش را به عنوان یک موضوع جذاب و بزرگ در برابر اخبار ثابت کرده است. به خصوص با توجه به اینکه تا پایان سال ۲۰۱۷ تعدادی از ارز های دیجیتالی رونق پیدا کردند این نوسان قیمت تاثیر بسیاری در اخبار مربوط به ارزهای دیجیتال داشته و باعث تصمیم گیری های سریع از سمت سرمایه گذاران شده که این امر به سرعت قیمت بیت کوین را به بالا یا پایین می کند اما برای طلا اینطور نبوده و نوسانات در به این صورت نیست بنابرین شاید طلا دارایی امن تری نسبت به بیت کوین باشد.

در چندین سال اخیر تعدادی ارزدیجیتال جایگزین بوجود آمده است که هدف انها فراهم کردن پایداری بیشتر و نوسانات کمتر نسبت به بیت کوین بوده. به عنوان مثال تتر (Tether) یکی ازین ارز های دیجیتال جایگزین هست که به دلار امریکا وابسته است مانند طلا که در دهه ۷۰ میلادی به دلار امریکا وابسته بود. سرمایه گذاران به دنبال سرمایه گذاری در بازار هایی هستند که نوسانات کمتری نسبت به بیت کوین داشته باشد و ممکن است در جای دیگری در فضای ارزهای دیجیتال به دنبال دارایی های امن و مطمئن باشند.

منبع : آی ماینر


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.