جراحی پولیپ برای قطع شدن خروپف های شبانه

خروپف از صدایی که وقتی جریان هوا در گلوی شما به حرکت در می آید، ایجاد می شود و باعث می شود که بافت ها هنگام نفس کشیدن لرزش داشته باشند. خروپف نه در تمام موارد اما بعضی اوقات ممکن است نشان دهنده یک وضعیت جدی برای سلامتی چون وجود پولیپ در بینی باشد. علاوه بر مشکلاتی که برای سلامتی به همراه دارد، این عارضه می تواند مزاحم شریک زندگی شما باشد. گرچه تغییر سبک زندگی مانند کاهش وزن، عدم مصرف الکل به ویژه قبل از خواب می تواند به متوقف کردن خروپف کمک کند، اما گاهی لازم است که به دکتر پولیپ مراجعه شود تا مشخص گردد که دلیل اصلی آن چیست.

جراحی پولیپ برای قطع شدن خروپف های شبانه

حقایقی در مورد خروپف

خروپف یک پدیده شایع است. طبق آخرین نتایج مطالعات آکادمی آمریکایی گوش و حلق و بینی (AAO)، ۴۵ درصد از بزرگسالان خروپف می کنند و ۲۵ درصد از افراد این عارضه را به صورت مدام دارند. خروپف در مردان بیشتر از زنان است و با افزایش سن می تواند بدتر و شدیدتر نیز شود.

یکی از دلایل خروپف زمانی است که بافت های موجود در مجاری هوایی شما را شل کرده و مجاری هوایی شما را باریک می کند. جریان هوا محدود است و باعث ایجاد صدای لرزشی می شود. بسته به نوع هوای محدود در بینی، دهان یا گلوی شما، خروپف می تواند در حجم متفاوت باشد. سرماخوردگی و آلرژی می تواند خروپف را بدتر کند زیرا باعث احتقان بینی و تورم گلو می شود. بعضی اوقات، آناتومی دهان شما می تواند باعث خروپف شود.

تغییرات در سبک زندگی می تواند خروپف را کاهش دهد. با این حال، در صورتی که خروپف آنها، مربوط به اختلال خواب و پولیپ بینی باشد، باید برای معالجه پزشکی به بهترین دکتر جراحی پولیپ بینی مراجعه کرد.

زمان مناسب برای درمان خروپف

این عارضه اغلب با یک اختلال به نام انسداد خواب (OSA) همراه است. همه خروپف کنندگان مبتلا به OSA نیستند. در کنار این مورد هم، اگر خروپف همراه با هر یک از موارد زیر باشد، زمان آن رسیده که به پزشک برای ارزیابی بیشتر بیماری خود مراجعه کنید:

  • خواب آلودگی مفرط در طول روز
  • مشکل تمرکز
  • سردردهای صبحگاهی
  • گلو درد هنگام بیداری
  • فشار خون بالا
  • درد قفسه سینه در شب

ارتباط بین پولیپ بینی و خروپف

پولیپ های بینی از عوامل اصلی انسداد در معابر بینی هستند. چنین موانعی می توانند به خودی خود منجر به افزایش فشار بر روی مجاری هوا برای عملکرد ساده تنفس شوند. این فشار و سختی تنفس در هنگام خواب یکی از دلایل اصلی خروپف است.

آپنه انسدادی خواب یکی از دلایل عمده خروپف است و به طور معمول با علائمی در بینی، گلو و دهان مشخص می شود. کسانی که از این وضعیت رنج می برند، می دانند که در طول شب، ممکن است تنفس به طور مکرر شروع و متوقف شود. شواهد جدید نشان می دهد که سلامت بینی و نبود انسداد برای تنفس به این وضعیت گره خورده است.

 شاید باور نکنید اما وجود موهای بینی بی دلیل نیست. آنها مهاجمان محیطی مانند گرد و غبار را قبل از رسیدن به ریه های ما فیلتر می کنند. اگر هر چیزی اعم از پولیپ، باعث انسداد بینی ما شود، بدن با استفاده از دهان به جای بینی، اکسیژن لازم از طریق تنفس را تأمین می کند. دهان و گلو فاقد این ابزار مهم برای تصفیه هوا هستند و به همین دلیل نمی توانند  در برابر گرد و غبار و سایر عناصر نامطلوب امنیت لازم برای بدن را تأمین کنند. علاوه بر این، خروپف اغلب ناشی از تنفس از طریق دهان است.

دلایل ابتلا به پولیپ بینی

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود قسمت هایی از بینی تا حدی مسدود شود، از سرماخوردگی گرفته تا یک واکنش آلرژیک. اشعه ایکس می تواند وجود آنها را سریع تشخیص دهد. برخی از آنها می توانند بسیار کوچک باشند و نیاز به درمان خاصی نداشته باشند. برخی دیگر می توانند به محرک های بزرگ و دست و پا گیر تبدیل شوند. آسم، عفونت، آلرژی های مزمن و التهاب طولانی مدت همه باعث ایجاد پولیپ ها می شوند. دود سیگار منجر به افزایش التهاب می شود و بر این اساس، افراد سیگاری خطر بیشتری برای ابتلا به پولیپ ایجاد می کنند.

علائم پولیپ بینی، تشخیص ارتباط آن با خروپف شبانه و جراحی

اگر علائم سرماخوردگی برای ماه ها تمدید شود یا احساس از بین رفتن جزئی یا کل احساس بویایی ایجاد شده و خروپف های شبانه آزار دهنده نیز شروع شوند، ممکن است مقصر این موارد پولیپ بینی باشد. البته یک علامت کمتر متداول، از بین رفتن حس چشایی فرد است. اگر شک دارید که پولیپ بینی دارید، توصیه می شود با دکتر جراحی پولیپ بینی ملاقات کنید. اسکن سی تی اسکن مشخص می کند که آیا شما واقعاً این بیماری را دارید یا خیر؟

دکتر پولیپ ممکن است تشخیص دهد که عمل جراحی برای رفع انسداد ضروری است. چنین جراحی هایی بی خطر و مؤثر است. البته توجه داشته باشید که پولیپ بینی ممکن است با گذشت زمان رشد کند. عمل آنها توسط دکتر جراح پولیپ هر چند سال یکبار، برای حفظ تنفس آسان لازم است.

نتیجه گیری

اگر شما دچار خروپف مکرر هستید و زمان زیادی از ابتلای شما به این عارضه می گذرد و همچنین از سمت دیگر نگران هستید که این امر ممکن است در نتیجه  پولیپ بینی ایجاد شده باشد و یا از علت  دقیق آن مطمئن نیستید، دکتر جراح پولیپ بینی می تواند در شناسایی دقیق و حل این مشکل به شما بسیار کمک کند.

علاوه بر درمانهای دارویی و استفاده از اسپری، ممکن است دکتر پولیپ، جراحی را روش درست و درمان اصلی این عارضه و برطرف شدن خروپف بداند. اگر رابطه بین این دو عارضه در جلسات مشاوره و طی معاینه مشخص شد، بهتر است هرچه زودتر برای بهبود تنفس، خواب بهتر و بالا رفتن کیفیت زندگی، درمان پولیپ بینی شروع شود.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.