به چه دلیل عفونت ادراری در زنان بیش از مردان است

دلیل عفونت ادراری

دلیل عفونت ادراری در زنان : در این مطلب پزشکی مجله روزنه آنلاین به بررسی دلیل عفونت داراری در زنان و عواملی که باعث بروز آن می شود اشاره مختصری می کنیم با ما همراه باشید .

 به چه دلیل عفونت ادراری در زنان بیش از مردان است

دلایل عفونت ادراری : علت عمده این عفونت باکتری به نام اشرشیا کولی که در روده جانوران گرم وجود دارد، این باکتری از حانواده انتروباکتریاس است ، که از طریق مجرای مثانه وارد می شود،تحقیقات بیانگر این است که این باکتری از راه روده وارد مجرای خروجی مثانه می شود، و خطر این باکتری برای زنان بیش از مردان است .علاوه بر این باکتری محقفان بیان کرده اند که ویروس ها و قارچ ها هم در بروز این نوع عفونت ادراری نقش دارند .

عفونت ادرای بیشتر در زنان بروز می کند (به دلیل کوتاهی مجرای ادراری در زنان و نزدیکی آن به مقعد ) به طوری که تقریبا همه زنان یک بار به این عفونت مبتلا شده اند .

 به چه دلیل عفونت ادراری در زنان بیش از مردان است

در این جا به بررسی چند عامل دیگر که در بروز این عفونت نقش دارد می پردازیم :

  • رابطه جنسی یکی از عوامل شناخته شده در بروز عفونت ادراری در زنان می باشد ، خصوصا زنان جوان که از نظر جنسی فعال هستند خطر بروز عفونت در آنها بیش از ۷۰ تا ۹۰ درصد است و تعداد دفعات رابطه جنسی بر میزان خطرات آن اثر دارد.
  • همچنین لازم است بدانید لوازم و وسایلی که برای جلوگیری از بارداری استفاده می شود از قبیل : اسپرم کش و دیافراگم خارج از دفعات رابطه جنسی اثر بسیاری در ابتلا به UTI را افزایش می دهد .
  • دوران یائسگی: محققان بیان کرده اند که بعد از دوران یائسگی به دلیل استروژن خطر ابتلا به عفونت ادراری در زنان بیش تر است .
  • سوند ادراری : یکی دیگر از عواملی که باعث بروز عفونت دستگاه ادراری می شود سوند ادراری است .

 به چه دلیل عفونت ادراری در زنان بیش از مردان است

بررسی ها نشان داده است که بیماری های ارثی و خانوادگی نیز در بروز این عفونت ادراری نقش دارند از جمله :

  • دیابت : بیماری دیابت در افراد باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود که عامل در عفونت دستگاه ادراری نقش بسزایی دارد .
  • اگر کودکان پسر درسن کمتر از سه ماه اگر ختنه نشوند علت بروز عفونت ادراری زیاد هست و در دختران این عفونت دستگاه ادراری بعد از یک سال احتمال ابتلا وجود دارد.
  • سنگ کلیه و پرستات: محققان بیان کرده اند پروستات بزرگ شده و سنگ کلیه یکی از علت های خارج نشدن ادرار می باشد که همین سبب بروز عفونت در دستگاه ادراری می شود.

 


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.