در انتخاب لامپ به چه نکاتی باید توجه ویژه داشته باشیم

در انتخاب لامپ به چه نکاتی باید توجه ویژه داشته باشیم

 

برای همه جای سوال است که در انتخاب لامپ قبل از خرید آن به چه نکاتی لازم است که توجه داشته باشیم. این مطلب ویژه کسانی است که برای انتخاب لامپ مناسب و خوب دنبال اطلاعات مفید و ارزشمند هستند. هر آنچه که در انتخاب لامپ با توجه به شرایط نیاز است بدانید را در این بخش به شما می گوییم. اغلب ما نمی‌دانیم موقع انتخاب لامپ مناسب برای خانه چه گزینه‌هایی پیش رو داریم و باید به چه نکاتی دقت کنیم؛ درحالی‌که این قضیه اهمیت خیلی زیادی دارد. فکرش را بکنید نور اتاق بچه‌ها باعث شده باشد حوصله درس خواندن نداشته باشند یا نور آشپزخانه باعث خستگی زودرس بزرگترها باشد! چنین چیزی اصلا عجیب نیست چون نور نقش مهمی در بروز حالت‌های مختلف روحی ما بازی می‌کند. به همین دلیل هم برایتان راهنمای انتخاب لامپ مناسب برای فضاهای مختلف منزل را فراهم کردیم که شامل شناسایی انواع نور، انواع فضاها و نور مناسبشان، انواع لامپ و وات مناسب برای روشنایی هر اتاق می‌شود.

 

نکته اول؛ شناسایی انواع نور مناسب برای اتاق‌ها

خوب است بدانید برای انواع لامپ ها تعریف‌های مختلفی تعیین شده است که به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

  1. نور عمومی یا نور محیطی: این نور به عنوان نور کلی و سراسری اتاق عمل می‌کند. نور عمومی به عنوان نور طبیعی اتاق هم در نظر گرفته می‌شود و وظیفه روشن کردن کل فضا را دارد. نور لوستر، چلچراغ و دیوارکوب معمولا جزو دسته نور عمومی در نظر گرفته می‌شود.
  2. نور وظیفه‌ای: این نور تحت عنوان نور کاری هم شناخته می‌شود و وظیفه دارد نور محیط کار یا محدوده‌ای را که در آن مطالعه می‌کنید، فراهم کند. نور چراغ مطالعه یا لامپ زیر کابینت از شناخته‌شده‌ترین نورهای وظیفه‌ای هستند.
  3. نور تاکید‌کننده: برجسته کردن و روشنایی بخشیدن به نقطه خاصی از منزل، وظیفه نور تاکیدکننده است. برای مثال ممکن است تابلوی نقاشی یا قاب عکس زیبایی داشته باشید که دلتان بخواهد با نورپردازی، روی آن تاکید ویژه‌ای کنید،؛ در این صورت باید سراغ نور تاکیدکننده بروید.

برای اینکه بتوانید نورپردازی مناسبی برای محیط داشته باشید، نورپردازی را دقیقا به ترتیب بالا انجام دهید. یعنی ابتدا نور کلی را برای فضای اتاقتان تعریف کنید. بعد سراغ نوری بروید که قرار است هنگام کار یا مطالعه کمکتان کند و سپس نوری را اضافه کنید که قرار است روی آثار هنری یا هر چیزی که برایتان اهمیت بیشتری دارد، تاکید کند.

 

شناسایی انواع نور مناسب برای اتاق‌ها

 

نکته دوم؛ کدام نور برای کدام اتاق مناسب است؟

بیایید فضای کلی خانه را به دسته‌های زیر تقسیم کنیم و ببینیم برای هر اتاق، چه نوری مناسب است:

  1. هال و اتاق پذیرایی: علاوه بر نور عمومی استفاده از نور تاکیدکننده در یکی از گوشه‌های اتاق به شدت توصیه می‌شود. نور می‌تواند یک اثر هنری را تحت پوشش قرار دهد یا حتی یکی از صندلی‌های موجود را.
  2. آشپزخانه: نور عمومی در اولویت قرار دارد و بعد نوبت به نور وظیفه‌ای می‌رسد که به‌خصوص بخش کانتر آشپزخانه، سینک یا هر جایی را که بیشتر با آن سر و کار دارید، روشن می‌کند.
  3. اتاق خواب: معمولش این است که حتما نور وظیفه‌ای در اتاق خواب موجود باشد، به‌خصوص روی پاتختی‌ها. اگر دوست دارید اتاق را خیلی حرفه‌ای نورپردازی کنید به جای اینکه نور را به سمت تخت هدایت کنید به سمت کمد لباس‌ها انتقالش دهید.
  4. سرویس بهداشتی: ممکن است انتخاب نور مناسب حمام و دستشویی کمی سخت باشد، چون به دقت نیاز دارد. برای مثال در مورد آینه به نور وظیفه‌ای نیاز دارید؛ اما اگر نور جای نامناسبی نصب شود باعث ایجاد سایه خواهد شد. به همین دلیل می‌توانید با استفاده از انواع لامپ های ال ای دی کم مصرف و هالوژن در کنار آینه نور مناسب را ایجاد کنید و از نور عمومی برای روشن کردن بقیه فضا بهره ببرید.

 

نکته سوم؛ کدام لامپ را انتخاب کنم؟

لامپ شما، منبع نور و روشنایی‌تان است. بنابراین نوع لامپی که می‌خرید تعیین می‌کند فضای خانه‌تان چطور به نظر برسد. با چهار مدل از محبوب‌ترین لامپ‌های موجود در بازار بیشتر آشنا شوید.

لامپ رشته ای: نوع نسبتا قدیمی و سنتی از لامپ‌ها را لامپ رشته ای تشکیل می‌دهد که این روزها کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و جای خودشان را به گزینه‌های کم‌مصرف‌تر و ال ای دی ها داده‌اند. این نوع لامپ، نور درخشانی ایجاد می‌کند که باعث احساس راحتی و زیبایی بیشتر در فضای منزل می‌شود.

انواع لامپ های فلورسنت فشرده: لامپ فلورسنت فشرده یا CFLS ، ۷۵ درصد کمتر از لامپ‌های رشته‌ای انرژی مصرف می‌کند و عمرش هم طولانی‌تر است. تفاوت این لامپ‌ها با لامپ رشته ای این است که تناژ رنگی‌شان نسبتا سرد است و حاوی جیوه هستند. با اینکه میزان جیوه به کار رفته در این لامپ‌ها خیلی کم است؛ اما به معنی این نیست که نباید مراقب باشید. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با خطرات لامپ فلورسنت میتوانید به این لینک مراجعه کنید.

ال ای دی: لامپ ال ای دی LED ، درست به اندازه لامپ فلورسنت به‌صرفه و اقتصادی است؛ به‌علاوه‌اینکه از نظر دوام، تقریبا سه‌برابر بیشتر از فلورسنت عمر خواهد کرد. از لامپ ال ای دی بیشتر به عنوان نور وظیفه‌ای استفاده می‌شود، چون نورش نسبت به فلورسنت مستقیم و تندتر است. جالب است بدانید نور ال ای دی شبیه نور خورشیدی لامپ رشته‌ ای است؛ اما کمتر داغ می‌شود. قیمت لامپ ال ای دی معمولا نسبت به فلورسنت گران‌تر خواهد بود.

لامپ هالوژن: لامپ هالوژن نوری سفید و مشابه نور طبیعی روز به فضای منزلتان خواهد داد. این نور به عنوان یک نور وظیفه‌ای عالی عمل می‌کند و مصرف انرژی‌شان ۱۰ الی ۲۰ درصد کمتر از نور رشته‌ای است.

در کنار لامپ‌های معمول داشتن چراغ قوه در منزل به عنوان یک نور وظیفه‌ای سیار توصیه می‌شود. انواع بهترین چراغ قوه ها گزینه‌های مناسبی هستند برای وقت‌هایی که نور وظیفه‌ای ثابت موجود در منزل کفاف کاری را که باید انجام دهید، نمی‌دهد یا به علت ثابت بودن، نقطه مد نظرتان را روشن نمی‌کند.

 

کدام لامپ را انتخاب کنم؟

 

نکته چهارم؛ لامپ چند وات بگیرم؟

می‌رسیم به مرحله آخر؛ اینکه قدرت روشنایی لامپ برای هر اتاق چقدر باشد؟ جواب این سوال به سه مسئله ربط پیدا می‌کند:

  1. بزرگی فضای اتاق
  2. رنگ دیوارها
  3. میزان روشنایی مورد نظر خودتان!

اگر دنبال راه حل ساده‌تری می‌گردید که ربطی به ابعاد اتاق و دو گزینه دیگر نداشته باشد؛ راهنمای زیر به کارتان می‌آید. معمولا نور مناسب برای هر یک از فضاهایی که در ادامه می‌خوانید، در‌صورتی‌که لامپ شما ال ای دی باشد، چیزی در حدود اندازه‌ای است که رو‌به‌رویشان نوشته شده است:

آشپزخانه: ۶۰ الی ۱۰۰ وات

سرویس بهداشتی: ۴۰ تا ۶۰ وات

اتاق خواب: ۳۰ الی ۶۰ وات

اتاق نشیمن: ۳۰ الی ۶۰ وات

اتاق پذیرایی: ۶۰ الی ۷۵ وات

نکته: این اندازه‌ها تقریبی هستند و از واحد «لومن» به وات تبدیل شده‌اند.

 

منبع: دیجی‌کالا مگ

 

 


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *