با استرس شغلی در معرض سکته‌ مغزی قرار خواهید گرفت

با استرس شغلی در معرض سکته‌ مغزی قرار خواهید گرفت

از عوامل تاثیرگذار بر سکته مغزی می توانیم به استرس اشاره کنیم. انواع استرس ههای شغلی می توانند عاملی برای سکته مغزی ناگهانی در افراد شاغل باشند. استرس بسیار بالا در برخی مشاغل تاثیرات منفی زیادی بر سلامتی این افراد خواهد گذاشت.

بعد از سیگار و فشار خون بالا، استرس می‌تواند یکی از دلایل مهم ابتلا به سکته‌های مغزی باشد. پیش از این به اثبات رسیده بود که یک چهارم سکته‌های مغزی ناشی از استعمال دخانیات و فشار خون بالاست اما بررسی‌های اخیر پژوهشگران دانشگاه Guangzhou در چین ثابت کرده استرس‌های شغلی هم می‌تواند نقش پر رنگی در بروز سکته‌های مغزی ایفا کند. برای اثبات این قضیه محققان پرونده پزشکی بیش از ۱۳۸ نفر را که بین ۳ تا ۱۷ سال زیر نظر بودند مجددا بررسی کردند و به ۴ دسته،کارمندان مجهول، کارمندان کم استرس، کارمندان پر استرس و بیش از حد استرسی تقسیم کردند. در گروه مجهول کارمندانی قرار می‌گرفتند که کارهای مهمی برعهده نداشتند و تحت نظارت خاصی نبودند. کارمندان کم استرس را برخی پزشکان و مهندسان تشکیل می‌دادند. کارمندان با استرس بالا شامل پرستاران و خدمه‌های بخش های مراقبتی بودند و کارمندان با استرس بسیار بالا را کسانی تشکیل می‌دادند که وظایف مهمی بر عهده داشتند و زیر نظارت‌های دقیقی بودند مثل برخی پزشکان، مهندسان و حتی معلمان. بر اساس این تحقیقات که مشروح آن در مجله Neurology منتشر شده است افراد با مشاغل بسیار پر استرس ۲۲ بیشتر در معرض ابتلا به سکته مغزی و تا ۵۸ درصد بیشتر در معرض گرفتگی عروق مغزی و حملات شبه سکته هستند.

در این میان زنان و مردان هم با هم تفاوت دارند و زنان ۳۳ درصد بیشتر از مردان در معرض سکته هستند. پیش از تحقیقی دیگری ارتباط بین میزان کار و سکته را به اثبات رسانده بود. به گفته محققان انگلیسی بیش از ۵۵ ساعت کار در هفته می‌تواند احتمال سکته را ۳۳ درصدو احتمال ابتلا به ناراحتی‌های قلبی عروقی را تا ۱۳ درصد در مقایسه با ۳۵ تا ۴۰ ساعت کار هفتگی افزایش دهد.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *