تاثیر قهوه بر سیکل خواب

تاثیر قهوه بر سیکل خواب

آیا قهوه می تواند سیکل خواب ما را بر هم بزند؟ تاثیرات مختلف نوشیدن قهوه بر سیکل خواب ما چگونه است؟ قهوه می تواند باعث بر هم خوردن ساعت بدن و ایجاد خستگی و خواب آلودگی شما شود، اگر می خواهید به سیکل خواب خود صدمه ای وارد نکنید قهوه کمتری بنوشید.

محققان آمریکایی می‌گویند قهوه بر ساعت بیولوژیک بدن تاثیر منفی می‌گذارد و به همین دلیل باعث هوشیاری می‌شود. بررسی‌های پژوهشگران نشان داده کافئین موجود در اکسپرسوی دوبل می‌تواند تا ۴۰ دقیقه سیکل خواب را به تاخیر بیندازد. کافئین همانند نور شدید صبحگاهی عمل کرده و ریتم خواب را مختل می‌کند.

همان طور که اگر ۳ ساعت قبل از خواب با نور شدید در تماس باشید خوابتان یک ساعت و نیم به تاخیر می‌افتد، کافئین نیز اثری مشابه دارد و اگر این دو با هم همراه شوند سیکل خواب تا ۴۵ دقیقه دچار تاخیر می‌شود. محققان دانشگاه کلورادو و هاروارد برای اثبات این موضوع ۵ داوطلب را در معرض نور شدید خورشید، نور معمولی،کافئین و پلاسبو بودند زیر نظر گرفتند. محققان از داوطلبان تست خون و بزاق گرفتند و متوجه شدند کافئین گیرنده‌های سلولی که باعث ترشح آدنوزین می‌شود و حامل عصبی دخیل در خواب است را متوقف می‌کند. محققان می‌گویند این کشف از یک سو روشن می‌کند چرا افرادی که زیاد قهوه می‌خورند اختلال خواب دارند و از سوی دیگر می‌تواند درمانی برای مبتلایان به خستگی ناشی از به هم ریختگی ساعت‌ها باشد.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *