تاثیر میکروب‌ها در ابتلا به میگرن

تاثیر میکروب‌ها در ابتلا به میگرن

اگر می خواهید از ابتلا به میگرن در امان باشید بهتر است مراقب ورود میکروب به دهانتان باشید. مصرف مواد غذایی تاثیرات بسزایی در ایجاد این عارضه در مبتلایان خواهد گذاشت. تحقیقات گسترده در این زمینه نتایج جالبی دربرداشت که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

یکی از مطالعات منتشرشده در مجله mSystems، یافته‌های شگفت‌انگیزی را درباره میگرن ارائه می‌کند. براساس این مطالعه، نوع خاصی از باکتری‌ها در دهان افراد مبتلا به میگرن افزایش پیدا می‌کنند. محققان دانشگاه کالیفرنیا در این مطالعه تصمیم گرفتند تا فرضیه مهمی را مورد بررسی قرار دهند. راب نایت، از اعضای تیم تحقیقات، می‌گوید: «ما فکر کردیم که شاید ارتباط‌هایی بین مواد غذایی مصرفی، میکروبیوم افراد و تجربه‌های میگرن وجود داشته باشند».

آنان برای این کار، باکتری‌های موجود در ۱۷۲ نمونه دهان و یک هزار و ۹۹۶ نمونه مدفوع را بررسی کردند. در کنار این بررسی، افراد حاضر در این مطالعه هر روز به پرسش‌نامه‌های محققان پاسخ می‌دادند. وقتی که باکتری‌های موجود در نمونه‌های افراد مبتلا به میگرن با افراد غیرمبتلا به میگرن مقایسه شد، تفاوت قابل توجهی در بعضی از گونه‌های باکتریایی مشاهده شد. درواقع، محققان متوجه شدند که تعداد ژن‌های کُدکننده برای آنزیم‌های مرتبط با نیترات، نیتریت و اکسید نیتریک به‌طور معنی‌داری در مدفوع افراد مبتلا به میگرن بیشتر است. وقتی که این مقایسه در نمونه‌های دهانی انجام شد، تفاوت جدی‌تری به دست آمد. به‌گفته محققان، این یافته‌ها واقعا گام مهمی برای درک نقش میکروب‌ها در ابتلا به میگرن هستند. با این‌حال، کشف این‌که این میکروب‌ها دقیقا چه نقشی دارند، قطعه دیگری از پازل است که باید در آینده به آن بپردازیم.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *