توصیه های خوراکی مهم قبل از خواب

توصیه های خوراکی مهم قبل از خواب

اگر می خواهید خواب آرام و دلنشینی داشته باشید بهتر است از مصرف برخی خوردنی ها قبل از خوابیدن پرهیز کنید. نوشیدنی های کافئین دار،سرخ کردنی ها و انواع بستنی می توانند خواب شما را مختل کرده و موجب اضافه وزنتان شوند.

بارها گفته شده که مصرف چای و قهوه و نوشیدنی‌های کافیین‌دار و گاز‌دار می‌تواند خواب خوب را مختل کند اما غیر از این مواد‌غذایی خوردنی‌های دیگری هم وجود دارد که می‌تواند خواب راحت و آرام را از شما بگیرد. برخی از این مواد را به شما معرفی می کنیم و برای هر یک جایگزینی معرفی خواهیم کرد.

*سرخ کردنی‌ها

مواد غذایی سرخ شده به زمان زیادی برای هضم شدن نیاز دارند و به همین دلیل اگر فورا بعد از مصرف آنها بخوابید ممکن است دچار رفلاکس اسید معده یا انفباضات عضلانی شوید. توصیه می‌کنیم بجای سرخ‌کرده‌ها شبها مواد غذایی غنی از تریپتوفان بخورید که اسید آمینه ضروری برای سنتز سروتونین است. این حامل عصبی می‌تواند خوابتان را تنظیم کند. پنیر و برنج هر دو حاوی این ترکیب هستند.

*پروتیین‌ها

گوشت مرغ یا گوشت قرمز به دلیل داشتن پروتئین دیر هضم هستند. با مصرف این مواد بجای آنکه بدن مشغول آماده سازی شما برای خواب شود سرگرم هضم و جذب مواد غذایی می‌شود. بجای پروتئین توصیه می‌کنم شبها مواد غذایی حاوی قند‌های پیچیده مثل سیب زمینی کبابی بخورید.

*بستنی

بستنی حاوی چربی فراوانی است که برای هضم زمان زیادی می‌برد. بجای بستنی می‌توانید از دسرهای شیری مثل شیر‌موز یا شیر و سیب و گردو استفاده کنید که خاصیت ضداسترس دارد. اما در شیر شکلات نریزید زیرا کافیین و تئوبرومین موجود در آن محرک قلبی است و باعث بی‌خوابی می‌شود.

برای یک کاهش وزن موفق شما باید ۲-۳ ساعت قبل از زمان خواب خود تغذیه نداشته باشید
البته قبل از خواب شما نباید زیاد احساس گرسنگی داشته باشید بلکه شما باید کمی‌ احساس گرسنگی کنید.در دوره کاهش وزن خود داشتن کمی‌ احساس گرسنگی در هنگام خواب میتواند مفید باشد.در این زمان بدن شما فرایند چربی‌ سوزی را انجام خواهد داد.در غیر این صورت احتمالا چربی‌ سوزی رخ نخواهد داد.
اما اکنون بیایید تصور کنیم که شما در زمان خواب تغذیه خود را انجام دهید.در این زمان بدن شما به خوبی‌ نمی‌تواند چربی‌ سوزی را انجام دهد و احتمال این وجود دارد که شما حتی چربی‌ بیشتری به دست آورید.هر زمان که شما تغذیه می‌کنید متابولیسم بدن کمی‌ افزایش می‌یابد.اما این افزایش سرعت در اواخر روز کم یا کلا تاثیر آن از بین میرود.شما دیگر نخواهید توانست از مزایای افزایش سرعت متابولیسم در زمان مصرف وعده غذایی در زمان خواب استفاده کنید.منبع سایت ادکوان .زیرا که ساعاتی‌ پس از مصرف شام بدن به طور طبیعی خود را برای خواب آماده می‌کند.این عمل باعث ایجاد یک ناتوانی در سرعت متابولیسم میشود و دیگر شما در این ساعات نمیتوانید از مزایای افزایش متابولیسم استفاده کنید.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.