درمان مشکلات گوارشی ناشی از دیابت

درمان  مشکلات گوارشی ناشی از دیابت

بیماری دیابت می تواند عوارض جانبی برای مبتلایان دربرداشته باشد از جمله می توانیم به مشکلات گوارشی و التهاب در روده کوچک اشاره کنیم به تازگی روش های درمانی جدیدی برای کنترل این عارضه ها در مبتلایان به دیابت نوع ۱ پیدا شده است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

محققان ایتالیایی در یکی از مطالعات اخیرشان، تغییرات خاصی را در دستگاه گوارش افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۱ شناسایی کرده‌اند که در افراد غیرمبتلا مشاهده نمی‌شود. گزارشی از این مطالعه در Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism منتشر شده است. این تغییرات شامل تغییر در ترکیب باکتری‌های روده و التهاب در روده کوچک می‌شوند. به‌گفته محققان، چنین تغییراتی می‌تواننددر ابتلا به بیماری دیابت نوع ۱ نقش داشته باشند. محققان در این مطالعه، از روش‌های آندوسکوپی و نمونه‌برداری از روده کوچک برای بررسی وضعیت ۵۴ نفر استفاده کردند. ۱۹ نفر از این افراد به بیماری دیابت نوع ۱ مبتلا بودند، ۱۹ نفر به بیماری سلیاک و ۱۶ نفر نیز در وضعیت سالم قرار می‌گرفتند.

یافته‌های نهایی نشان دادند که افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۱، دارای التهاب بسیار بیشتری در غشای مخاطی مربوط به روده هستند. علاوه بر این، مشخص شد که ترکیب باکتری‌های روده در افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۱ بسیار متفاوت از افراد سالم است. اگر این یافته‌ها تایید شوند، در آینده برای طراحی روش‌های درمانی جدید با هدف درمان افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع ۱ مورد استفاده قرار خواهند گرفت.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین ایمیل

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *